в. Дневник, http://www.dnevnik.bg/"Какъв служебен премиер мога да бъда, ако съм фигура, взета за ушите и поставена в президентството. Тенк ю вери мъч.... Не влизам в президентството през прозореца с моята експертиза. Влизам през парадния вход."
Думите, които отекват в зала "София" са на Димитър Иванов, съветник на президента Георги Първанов (2002 - 2012 г.) в първия му мандат, доктор на икономическите науки, който от години живее в Лондон
Часът е 12.30, а преди около час е съобщено, че той ще бъде предложен за служебен премиер. Не за първи път името му изплува, когато се говори за служебно, експертно или програмно правителство. Самият той казва няколко пъти, че не иска власт, а битката е за България.
Димитър Иванов е предложен от "Свободни, можещи и силни"
Федерация на свободните граждани, сдружение "Рила". Днес те се събраха на среща в Гранд Хотел София, за да обявят идеята си. Кандидатурата се подкрепя и от сдружение "Национална инициатива за социална солидарност" и други организации.
В залата присъстваха председателят на синдиката "Подкрепа" Константин Тренчев, председателят на Българския лекарски съюз Цветелин Райчинов, експерти, журналисти и представители на протестиращите. Сред гостите са и лидерът на "Национално патриотично обединение" Жорж Ганчев, преди шеф на Българския бизнес блок.
Владимир Дичев от Федерация на свободните граждани представи Иванов като човек, "възприел гражданската ценностна система" и затова напуснал президентството.
Според Ангел Гатев от "Свободни, можещи и силни" Иванов е "независима личност и макроикономист, който може да направи снимка на финансовото състояние на държавата".
Събранието започна с националния химн и минута мълчание в памет на Пламен Горанов. След което имаше поредица от емоционални изказвания и въпроси. Микрофонът се раздаваше и на моменти участниците повишаваха тон помежду си. От изказванията се разбра, че има разделение между групите на протестиращите. От двете страни се припомняше кой кога е бил по улиците, какви са исканията, кой ще поеме отговорност, в кои хотели е имало събрания.
"Вие имате неадекватни искания. Не ни трябва програмно правителство, Велико народно събрание или удължаване мандата на парламента. Хората се самоубиват от глад по улиците" с прегракнал глас и размахвайки ръце говори Мирослав Паскалев – Зорец. Предупредил е, че почти не може да говори, защото е на улицата вече втора седмица.
"Има хора, които се опитват да запалят България. Ние не сме от тях. България ни е скъпа, тя е единствената ни майка. Да се обединим", казва Митко Грозев. "Всеки разкол е раково заболяване и работи за интересите на тези, които искат да ни подчинят на руските интереси или да се превърнем в мекерета на янките", включва се Жорж Ганчев
Друг от присъстващите пита Иванов дали е отдалечен и от партията, в която е членувал до 1989 г.- БКП. Получава отговор с усмивка: "Близо 1 млн. българи бяха членовете на БКП по това време, все пак". Малко след това участниците се успокоиха.
Георги Коритаров, който направи единственото критично изказване
Фотограф: Надежда Чипева
Журналистът Георги Коритаров заяви, че е дошъл в качеството си на анализатор и подложи на критика идеята граждани да предлагат служебен премиер. Това по думите му е "изкуствено и комично".
"Ако Плевнелиев е политически интригант и безотговорен държавник, веднага ще приеме номинацията на гражданите", заяви Коритаров и припомни,че според Конституцията ексклузивна политическа воля на държавния глава е да назначи премиер на служебно правителство.
Никой от присъстващите не коментира изказването му.
"Обществото е болно, разединено, нетърпимо и с различни мнения."
"Тази среща не е за Димитър Иванов. Иначе той ще си тръгне пръв. Тази среща е за всички ни да обсъдим положението. А не днес председателят на парламента да говори за нас и обществото. Ние сме обществото", разпалено говори Иванов. По думите му тече манипулация в медиите и за това е важно да се отговори на два въпроса: "Кои са участниците в срещата и кой плаща масата".
Организаторите на срещата заявиха, че те са поели разноските.
"Дори срещата днес показва реалната картина. Обществото е болно, разединено, нетърпимо и с различни мнения. Доведено е до това състояние заради характера на политическата система и обръщането на конституцията с главата надолу. Републиканският модел е блокиран... през годините има свръханемичен ръст на икономиката", заяви Иванов. Докато представяше тезите си, той беше прекъсван.
Първа и основна задача на бъдещото служебно правителство по думите му е да започне незабавно ефективен диалог с всички социално протестиращи, за да се избистрят техните краткосрочни и средносрочни искания. Има редица искания, които още на този етап могат да бъдат решени, посочи в изказването си Димитър Иванов. Според него приоритети на служебното правителство трябва да бъдат и консенсусна антикризисна програма, както и социални мерки в рамките на настоящия бюджет. Иванов смята, че трябва да се "дадат сигнали на международните финансови институции, че се правят сериозни опити за стабилизация".
"Ако някой бастион на президентската администрация смята, че социалните протести ще спрат...през март ще има проблем със зърнопроизводителите, април - пенсионерите, идва ред и за ВМЗ Сопот, жп превозът е срутен, миньорите".. изреди прогнозите си кандидатът за служебен премиер.
В залата малко преди края на изказването му има по-малко хора, повечето се насочват към палатките пред парламента.