Едвин СугаревОбвинение за длъжностни престъпления, довели до щети в особено големи размери, е повдигнато срещу бившия шеф на Държавната агенция по горите (ДАГ) Стефан Юруков. Същият, за който се казваше, че в замените на гори бил надминал дори ДПС. Което си е наистина постижение.
Това е първото официално обявено подвеждане под отговорност на висш администратор и член на кабинета на тройната коалиция. И както по всичко личи, едва ли ще е последният – тъй като за схемите на тези замени са разследвани и сделките на бившите земеделски министри Валери Цветанов и Нихат Кабил – и двамата от квотата на ДПС.
Замените на гори бяха сред най-наглите далавери в държавата, вършени последователно и систематично в течение на целия предишен мандат. Схемата и в ДАГ, и в земеделското министерство е била една и съща: от държавния горски фонд са вадени земи и продавани за жълти стотинки – или заменяни за аналагочни по площ, но не и по цена масиви на частни лица: примерно гора в някой затънтен край на Родопите се е заменяла за гора край морето, или с такава край големите ни планински курорти. След което залесените площи са сменяли предназначението си – при което цената им е нараствала десетки пъти – и съответно са били продавани или застроявани от предприемчивия инвеститор, за да се превърнат в част от бетоненото гето, което изяде българското Черноморие и опропасти най-красивите кътчета от българските планини.
Срещу социалиста Стефан Юруков прокуратурата е повдигнала обвинение само за един имот – но с перспективата към делото да бъдат инкорпорирани голям брой сродни случаи. Реално става дума за корупционни сделки с десетки парцели, нанесли преки щети в размера на стотици милиони евро.
Всъщност случващото се в ДАГ отдавна е публична тайна. Още преди изборите експерти на ГЕРБ оповестиха корупционни схеми, според които за по-малко от година – от април 2008 до януари 2009 г. са извършени замени на 18 000 декара горски площи. Целият обем на сделките, плюс далеч по-големите по обем замени в земеделското министерство, обхваща в пъти по-голяма площ. Тогавашният експерт и настоящ земеделски министър Мирослав Найденов е оценил щетите за държавния бюджет от тези корупционни схеми на около два милиарда лева.
В случая не става дума за случайни прецеденти, а за практика, която е сред най-печелившите корупционни механизми на предишната власт. Практика, свързана с фалшификации – включително и с вписване на сделки в електронните регистри със задна дата. Практика, за която има достатъчно ефективна наказателно законодателство – стига да има кой да го прилага. Само за единичния случай, по който е разследван Стефан Юруков, според НК се полагат до десет години затвор. Тъй като става дума за очевиден, при това драстичен рецидив, той би трябвало да получи най-тежкото наказание за своите престъпления. И би трябвало да е в ареста, а не с марка за неотклонение „подписка” – каквато му е наложена.
Проблемът е, че подобни прецеденти просто ни заливат в последните дни. Както се предполагаше, има на какво да се дивят новите министри, като видят дереджето, оставено от техните предходници. МРРБ е оказа в практически фалит, но пък с договор за свръхлуксозен ремонт на стойност над 40 милиона лева. Отбраната – с продънен бюджет и съмнения за корупционни сделки. Икономиката – финансово закрепостена с договори за милиарди по енергийни проекти в ущърб на страната ни и в полза на Русия. Транспорта – с новозакупени правителствени самолети, поръчани без нужда и чрез неизгоден договор.
И като става дума за самолети – върхът на сладоледа е в МВР. Помните ли как полицаите протестираха и носиха по софийските улици ковчег с надпис „МВР”, а Михаил Миков им обясняваше, че министерството било имало пари само за заплати и за нищо друго. Е, въпреки че парите на сиромашкото вътрешно министерство били стигали само за сиромашки заплати, вътрешният министър Румен Петков успял дадоговори закупуването на... цели четири туристически хеликоптера. Да, да – няма грешка – не полицейски, а туристически. Не на старо, а чисто нови. За скромната сума от 30 милиона евро. Купил ги обаче не от името на ведомството си, а през финансовото министерство. Щото предназначението им било тайно.
Радващо е при това положение, че редовите български прокурори се вслушаха в стахоновските призиви на своя шеф – и стартираха търсенето на отговорност от най-корумпираното правителство в историята на прехода. Да се надяваме, че като повдигат обвинения, ще успеят да ги докажат в съда и да ги реализират като ефективни присъди.
Само това обаче не е достатъчно. Необходимо е да се покаже цялостната картина на унижението, в което живяхме през последните четири години – унижението да бъдем най-корумпираната страна в Европа. Необходимо е тези прецеденти да се обобщят. Да се напише Бяла книга за управлението на Станишев, Доган и тъй наречения цар. Да се разкажат и покажат скритите механизми на това перманентно ограбване, кранчетата, чрез които нашите пари са се преточвали в нечии партийни каси и в нечии части джобове. За да се знае и да се помни. И напомня – ако някой ден има нужда от това.