Христо ХристовНаистина ли се задават трудни времена за контрабандата, или изприказваното досега ще се окаже медиен фойерверк, а новото управление - поредният изкушен от контрабандните схеми, както това се е случвало с почти всички политически мнозинства досега? За отговора е рано, но засега има няколко знака, че правителството на ГЕРБ поне ще направи опит да ограничи нелегалната търговия.
За разлика от представителите на тройната коалиция, които предпочитаха изобщо да не говорят за контрабандата (като че така тя престава да е проблем), новото правителство назовава ясно явлението.
Разследването на престъпните схеми
беше една от точките в пестеливия списък с предизборни обещания, които формалният лидер на ГЕРБ и сегашен вицепремиер и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов даде.
Другият зам. министър-председател и министър на финансите Симеон Дянков още в първите дни, след като встъпи в длъжност, коригира оценката си за загубите на държавата от пробойни в митниците - от 1.2 млрд. лв. на 2-3 млрд. лв. По думите му до края на годината могат да бъдат събрани около 500 млн. лева, като се увеличат приходите от акцизи, мита и ДДС от агенция "Митници", които сега се губят. Констатациите съпътстваха логични стъпки - поради "липса на мотивация" беше освободено цялото ръководство на Агенция "Митници", а за директор на службата беше назначен бившият шеф на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) ген. Ваньо Танов. Името му нашумя покрай корупционния скандал в МВР през пролетта на 2008 г., заради който Румен Петков подаде оставка като вътрешен министър. Тогава Танов посочи пред парламентарната комисия по вътрешна сигурност, че в записани телефонни разговори по линия на митниците за Румен Петков се говори като за Запалката.
Скандалът в МВР рефлектира и върху Агенция "Митници". Изплуването на разработката "Сови" на ГДБОП за злоупотреби в системата беше последвано от изненадващата оставка на директора на митниците Асен Асенов през май 2008 г., обяснена с "успешната подготовка на митническата администрация за членството на страната в ЕС и натрупана умора".
Още в деня на назначаването на Ваньо Танов той и изпълнителният директор на Национална агенция "Приходи" (НАП) Красимир Стефанов подписаха дългоочакваната инструкция за взаимен достъп на данъчни и митничари до информационните им масиви. Важна стъпка, която предишните управляващи можеха да направят още през май. Досега ведомствата в системата на Министерството на финансите, ангажирани с противодействието на контрабандата, не бяха свързани в обща система за обмен на информация. Пускането й улеснява съществено работата на митниците и данъчните срещу контрабандните измами. Досега държавните органи почти винаги са работили на парче и без пълно и прозрачно взаимодействие за пресичане на каналите и това е една от причините дейността им да бъде крайно неефективна.
От 13 години се очаква да бъде изградена и да започне да действа и единната информационна система за противодействие на престъпността. Стартът й при правителството на ГЕРБ беше обявено като приоритет от министрите Цветан Цветанов и Симеон Дянков. Тя трябва да свърже МВР, Министерството на финансите, ДАНС, следствието и прокуратурата. От 2002 г. чрез бившата Национална служба "Борба с организираната престъпност" (НСБОП) МВР получи пряк достъп до Българската интегрирана митническа информационна система (БИМИС).
Най-важното й предимство е, че тя позволява на митническата администрация да проследява движението на стоките в реално време. Системата дава представа за произхода, собственика, гаранта на вноса и износа, транзитирането на стоките, тарифирането им от първата регистрация на границата до обмитяването и извършването на физическия контрол. При управлението на тройната коалиция обаче
службата на антимафиотите беше смачкана
Възстановяването на правомощията й вече беше заявено от вътрешния министър Цветанов.
Дотук добре. Но дори да бъдат изградени и най-добрите информационни системи, да бъде създадена перфектна координация между институциите, ако политическата толерантност към контрабандата не бъде сведена до нулата, нищо няма да се получи. Докато политическото управление гледа на контрабандата като на тихо пристанище за незаконно облагодетелстване и пълнене на черни партийни каси, всичко останало ще е имитация на дейност. Затова успех в осветяването на контрабандата ще бъде постигнат, ако се случат още две неща.
Първото - да бъдат уволнени всички онези служители на оперативно и ръководно ниво в митниците, полицията и данъчните, които са част от обслужващата система на контрабандните схеми. Второто - пресичането на действащите контрабандни канали чрез ефективни разследвания. Те биха били възможни само ако МВР, Агенция "Митници" и НАП си говорят на общ език, а не както досега всяка институция да дърпа чергата към себе си. И контрабандата да процъфтява най-вече поради умишлено създаденото безсилие на държавата.
От: http://dnevnik.bg/