Президентът Росен Плевнелиев остро критикува прокуратурата, която реши да извади на светло тефтерчето на разследвания председател на комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси Филип Златанов и сравни това действие с четенето на СРС-та от парламентарната трибуна от страна на бившия вътрешен министър Цветан Цветанов.
Освен това държавният глава коментира, че няма информация коя е офшорката, която стои зад сделката за пенсионната компания ”Доверие”, но посочи, че ”зад тази офшорка, могат да стоят и парите на руската мафия” и призова партиите в парламента да се ангажират с изясняването на евентуалната сделка, а не да прехвърлят казуса към Комисията за финансов надзор.
Тефтерчето на Филип Златанов като СРС-та за лекарите от Горна Оряховица
”Като президент стоя зад доказателства и зад факти, които са плод на действията на компетентни институции, които си слагат подписите. Ще подкрепя всяко едно действие за разкриване на истината… Междувременно се чудя – какво сме научили от близкото минало, когато един министър на вътрешните работи, г-н Цветан Цветанов, разказваше СРС-та от хода на досъдебното производство от трибуната на Народното събрание? (бел.ред разследването срещу лекарите от Горна Оряховица) Не е ли същото това, което днес се случва? Каква е промяната, към която вървим?”, коментира Плевнелиев.
”Днес, пак в хода на досъдебното производство, се тълкуват веществени доказателства. Затова, моята позиция е категорична – компетентните органи ще си свършат работата, ще си направят изводите, ще си сложат подписите. А политиците е добре наистина да променят подхода”, каза президентът.
Руската мафия може да сложи ръка на ”Доверие”
Той коментира още, че докато се говори за офшорки на държавния глава, една офшорка е на път да сложи ръка върху парите на българските пенсионери.
”Аз съм голям поддръжник на принципната позиция. След като текат толкова важни дебати в парламента, нека стигнем до края. Готови ли сме да дадем публичните пари на офшорна компания? Готови ли сме да дадем на офшорни компании да участват в обществените поръчки? Готови ли сме да дадем парите на българските пенсионери и да ги направим затворници? Да произведем едни милиони пенсионери, зависими от компании с неясна собственост, базирани някъде, които много лесно може да ги прехвърлят... Зад тази офшорка, могат да стоят и парите на руската мафия. На кой знае кого. Затова го казвам съвсем ясно и категорично – аз не разполагам с информация кой стои зад тази офшорка, но ние сме длъжни да отсеем важното от неважното. Важното в момента е, че милиардите на милиони български пенсионери стоят под въпрос”, каза президентът Росен Плевнелиев.
Кампанията срещу президента цели делегитимирането му и отклоняване на внимание
Той коментира още, че очаква кампанията срещу него да продължи.
” Кампанията е факт, много добре се знае – кой стои зад нея. Усилията са синхронизирани и народът го вижда. Има две основни цели, които са преследвани, в атаките срещу президента. Едната разбира се е той да бъде делегитимиран, неговата репутация да бъде принизена. Нека да бъда много ясен – независимо къде ще бъде моят рейтинг, кой ще го мери и как ще го мери, моят глас няма да бъде заглушен. Президентът няма да стане послушен и той няма да стане зависим, независимо какъв е моят рейтинг”, посочи Плевнелиев.
”Втората цел ме притеснява повече, а именно, докато се организира атаката срещу президента, да се отклони вниманието на публичността и медиите от други важни процеси, които текат в държавата. Докато се говори за офшорки – аз нямам нищо против този дебат – но една офшорка е на път да сложи ръка на милиардите на българските пенсионери. Това е истинският дебат”, посочи той.
”Апелирам към българските политически партии в парламента да излязат и ясно да кажат, а не – да се прехвърля топката на Комисията за финансов надзор. Ясно да кажат – готови ли са те, подкрепят ли, една сделка, при която на милион и триста хиляди българи и милиардите на пенсионерите ще отидат в една офшорка с неясни капитали”, заяви Плевнелиев.
В събота държавният глава присъства на заключителните чествания на 100-годишнината от Балканските войни и 135 години от създаването на българската армия във Военна академия "Георги. С. Раковски".