в. Дневник
Някои българи смятат, че сегашните протести в страната са предвестник за събития в много по-широк район,
пише списание "Тайм"
в обширна статия за събитията в България.
Авторката Кейти Харис цитира интервю с Петър Копралев - 42-годишен архитект и предприемач, който помага в организирането пред общината на Сан Франциско на протести в подкрепа на сънародниците си, демонстриращи в София. "Политическата стабилност на България е важна за политическата стабилност на цяла Европа. Без демокрация и морална политическа система страната ни ще се отклони от европейските ценности и това ще обърка единството на ЕС. Всички български правителства през последните 24 години са защитавали интересите на групи олигарси, на мафията и структурите на организираната престъпност и са отказвали да разберат, че са избрани да защитават и служат на интересите на народа на България", казва Копралев.
Докато по-голямата част от Европа се занимава само с фискалните проблеми от икономическата криза, източната й периферия се бори със заразата, идваща от недемократичното й минало, бори се с връзкарството, злоупотребите и дълбоко вкорененото недоверие към политическата класа, казва Харис.
Тя подробно описва причините за протестите, повода - назначаването на 14 юни на Делян Пеевски за ръководител на ДАНС и как донякъде причината за случващото се е голямата зависимост на България от руските енергийни доставки.
В статията е цитиран и Стефан Ралчев, програмен директор на софийския Институт за регионални и международни изследвания, според когото руснаците "използват енергийната ни зависимост от тях, за да оказват натиск и да правят пари". "И ако руският монопол се прехвърли от газа и петрола към сектора не електроенергията, това ще бъде колапс на суверенитета ни като държава."
Същата позиция изказва и 29-годишната Ивета Чернева от София, която активно подкрепя протеста в интернет и социалните мрежи. "Още не сме приключили с комунистическото си минало - опитваме се да скъсаме с изостаналия манталитет от онези времена."
Макар България да се присъедини към НАТО през 2004г. и към ЕС в 2007г., мнозина българи смятат, че страната им не е успяла да скъса с комунистическото си минало. В допълнение на това много от тях оценяват коалиционното правителство като неспособно да действа, а протестите са срещу корупцията и стагнацията на политическата система, разказва още Кейти Харис.
Те са предимно млади, добре образовани и икономически независими и знаят какво искат да постигнат, допълва тя. "Преди всичко хората настояват за оставка на правителството. След това те искат да променят политическата система и върховенство на закона", казва пред "Тайм" Лилия Апостолова, "управляващ директор на водещата група за бизнес медии в България". (става дума за "Икономедиа", която се ръководи от Апостолова - бел.ред.)
Премиерът Пламен Орешарски обаче е решен да остане на поста си и в интервю за "Уолстрийт джърнъл" по-рано тази седмица заяви ,че е "неприемливо протестиращите да го обвиняват в корупция, след като е на власт едва от няколко седмици, допълва Харис.