Едвин СугаревПредседателят на комисията по досиетата Евтим Костадинов възнамерява да предложи промяна на закона, по който се извършва разсекретяването на архивите на Държавна сигурност – закон, който бе гласуван по време на мандата на тройната коалиция и по проект на Касим Дал, депутат от ДПС. Предложението е за принадлежност към ДС да се проверяват публичните фигури от 1990 г. насам, а не от 2006 г., както е според текстовете на настоящия закон.
Предложението е повече от сериозно – въпреки че най-висшите представители на публичната власт – като депутати и министри например, и според досегашния регламент подлежаха на проверка за целия период на прехода. Извън вниманието на комисията обаче оставаха една доста голяма група от публични фигури – тези, които са били журналисти, собственици на медии, синдикалисти, банкери и прочее – в периода преди 2006 г. Поправка в този дух впрочем бе внесена в последните дни от мандата на предишния парламент, подписана от 22 депутати от различни парламентарни групи – без нито един подпис на депутат от БСП, разбира се – но така и не остана време да бъде разгледана.
Не е ясно по каква логика законодателите са въвели абсурдното ограничение в компетенциите на комисията от 2006 г. насам – сиреч от влизането на закона в сила. След като е очевидно, че намесата на ДС в публичния живот, в сферите на политическото и в менажирането на медиите е било най-силно и с най-решаващи последици именно в първите години на прехода. Не че след това присъствието на ДС изчезва – не, то е налице и сега. Само че се атомизира, разроява се, фигурите на ДС постепенно се емонципират от пряката си политическа обвързаност и се ангажират с обслужване на различни корпоративни интереси.
Което е и логично – тъй като и целта на самия тъй наречен “преход от тоталитаризъм към демокрация”, според разработвания от КГБ още в началото на 80-те години сценарий, предполага не запазване на политическия монопол, а трансформеране на политическата власт на икономическа основа. В този сценарий задачите на кадрите от ДС имат центробежен характер и усилията им са насочени в три основни направления. От една страна те трябва да създадат структурите на новия икономически елит – разните корпорации и групировки. От друга – да запазят, култувират и трансформират плашещите фактори, които да подържат страховите комплекси у хората и да не позволяват възникването на гражданско общество. След формалното “закриване” на ДС като основен репресивен орган на комунистическата държава ролята на такъв компенсаторен плашещ фактор играят мутрите, организираната престъпност, силовото застраховане и цял ред още подобни явления. И от трета страна: кадрите на ДС трябва да манипулират масовото съзнание; систематически да подриват основните морални и културни ценности; да налагат културата на перманентния скандал, който под лозунга “Всички са маскари!” вижда в политическото единствено зрелище; да създадат и поддържат чалга-културата, която създава манталитетни уроди и подменя традиционните ценности с наглостта, простащината и правото на силния; да култивират липсата на памет и амнезията като устойчива обществена характеристика.
Това са трите основни направления, в които работят кадрите на ДС. Има, разбира се, и други, не по-малко съществени: като корумпирането на правосъдната система; овладяването на позиции в банковите институции; разработването на сценарии за институционално противопоставяне и разпад – тъй като разпадът на държавността е насъщен в един доста продължителен “мътен” период, свързан с първоначалното натрупване на капитала от страна на представителите и подставените лица на бившата партокрация и нейното подрастващо поколение; проникването и овладаването на позиции в спонтанно възникващите опозиционни на комунистическата каста партии и организации; политическото моделиране, свързано с производство на подставени политически субекти и прочее. Всички те играят важна рола в правенето на фасадна демокрация, която да осигури нов – и по-добър живот за старите властници и техните потомци. Но основните направления са първите три – всичко останало осигурява необходимата среда и поддържа логистически тяхната реализация.
Предложението на Евтим Костадинов засяга много пряко третото основно направление на ДС в периода на посткомунизма – манипулирането на общественото съзнание. Вероятно до него се е стигнало при очевидната нонсенсува ситуация, в която се намира самата комисия, която в момента работи по разсекретяването на досиетата на водещите журналисти в печатните медии. Неговото предложение е стъпка в правилната посока – няма как обаче да не отбележим, че кърпенето и поправянето на стария закон няма да реши проблема.
Той би могъл да бъде решен само по един начин – с пълно и окончателно разсекретяване на всички документи на ДС и осигуряване на свободен достъп до тях на всички желаещи. Като под това се разбира гласност не само за агентите, но и за техните вербовчици – както и за методите, които са били използвани – сиреч за нормативните документи и секретните актове на самата Държавна сигурност.
Това, разбира се, е огромна задача, която не е по силите на една комисия. С това би трябвало да се занимава специална държавна институция – примерно Институт за национална памет, със съответния сериозен щат и бюджет. Впрочем такива институции има във всички страни от бившия източен блок – с изключение на Албания и България.
Ако не се лъжа, публично изразената от сегашния премиер позиция беше за пълно разсекретяване на всички досиета. Мисля, че вече е време да докаже, че тези думи, изречени дни след като беше избран, са били сериозни намерения, а не само куха популистка реторика.