Свободата днес и тук 12 Декември 2024  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

Чуждестранни екоексперти: АЕЦ "Белене" е скъпо, рисковано и ненужно начинание

« назад   коментари   Изпечатай   Изпрати на приятел   
в. "Дневник"

АЕЦ "Белене" е твърде скъпо, рисковано и ненужно начинание, България има нужда от устойчива енергийна политика, базирана на ефективност и възобновяеми източници. Това заяви Ян Хаверкамп - експерт от "Грийнпийс" по енергийните въпроси в Централна Европа, който участва в паневропейска енергийна конференция, организирана от коалиция "БелеНЕ". На форума в Свищов експерти обсъждаха плановете за новата атомна електроцентрала и алтернативите й. Участниците в дискусията напомниха, че проектът ще струва близо 10 млрд. лв., а липсата на прозрачност поражда опасения за безопасността на централата. В България има правителство, което е готово да прегледа фактите и да вземе решение, така че следващите няколко седмици ще са решаващи, коментира Патрисия Лоренц от международната екомрежа "Приятели на Земята". Най-добре е проектът да бъде спрян, смята Георги Касчиев, експерт от Институт по оценка на риска към Виенския университет.

Мнения:

Ян Хаверкамп, "Грийнпийс":
В проекта за Белене съществуват няколко проблемни области. Всички данни, които имаме за сеизмичната обстановка в региона, са манипулирани. Проблем е
и цената - ние предупреждаваме, че тя далеч ще надхвърли договорените 4 млрд. с "Атомстройекспорт". Това отклонява капитал от области, от които България наистина би могла да спечели. Имаме и доста въпросителни около руския реактор най-вече защото няма никаква прозрачност около него. Ако обществеността не може подробно да разгледа проектите, винаги е възможно безопасността да бъде пренебрегната заради личните амбиции на заинтересувани лица. Спорен момент е и регулаторната рамка - до идването на новото  правителство в страната се взимаха много неясни решения при тотална липса на прозрачност. Например инцидентите в Козлодуй през 2006 г., които бяха огласени 2 месеца по-късно - това е скандално и показва, че на българския ядрен регулатор не може да се вярва.

Хефа Шюкинг, "Ургевалт":
В Германия нямаше да бъде позволено да се построи централа като тази в Белене. Ние не намираме за правилно, че германски концерн участва в такъв проект в чужбина. Именно RWE построи през 1988 г. атомна централа край Мюлхайм-Керлих в сеизмично активен регион. Сто дни след като заработи, тя беше спряна от немски съд, тъй като не са представени доклади за заплахата от земетресения. Днес RWE правят същото в Белене. А и АЕЦ "Белене" е експортно ориентиран проект. Токът, който се изнася, е чист, но рисковете, отработеното гориво и изобщо всичко лошо, свързано с ядрената енергия, остава в България и за него после ще плаща българският данъкоплатец. България разхищава най-много енергия в целия ЕС. В това има огромен потенциал - чрез мерки за ефективност да намалите разхода на енергия.

От: http://dnevnik.bg/


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional