- Г-н Михайлов, преди по-малко от седмица заявихте, че съвсем скоро ще учредите нова дясна партия „Движение 22 септември”. Сред инициаторите на идеята са сини хора като вас, Едвин Сугарев, Йордан Василев, д-р Георги Боздуганов, Георги Липовански, Методи Андреев и други, свързани с романтичния син период от началото на 90-те години на миналия век. От информацията, която изтече, става ясно, че целта ви е промяна на политическия модел и създаване на нова конституция. Моля, обяснете по-подробно.
- Преди точно един месец, на 10 декември 2013 г., група съмишленици, определяни от някои като седесари идеалисти, по чиито рамене през годините се покатериха много от тези, които предадоха и продадоха синята надежда на милиони българи, както и някои от младите хора, протестиращи повече от 200 дни, излязохме с идеята за създаване на патриотично „Движение 22 септември”.
Но веднага заявихме, че ще бъде регистрирано като партия, а не шикалкавихме като много други, че това е само граждански проект. Защото е доста цинично разделението, което лицемерно налагат на граждани и политици. Направихме и ясна заявка за участие в политическия живот и предстоящите избори.
Убедени сме, че нищо добро не ни чака, ако не се опитаме да спрем реставрацията на комунистическия режим от вече забогателите и озверели наследници на БКП и ДС, които са готови да предадат българските национални интереси!
- Кога ще бъде официалното учредяване на „Движение 22 септември“?
- Още не сме уточнили датата. Много наши съмишленици държат това да стане на 1 февруари – една трагична дата в нашата нова история, когато на този ден преди 69 години съветският режим в България разстрелва цвета на родната интелигенция. Дължим почит на тези хора, доказани патриоти, които бяха избити от комунистическите палачи след окупацията на България от съветската армия.
- Как и кога се решихте на тази крачка? Амбиции за възраждане на „дясното“?
- Идеята не е от вчера. Много от нас, независимо от позициите си в периода 1990–1996 г., отказахме да станем партийни членове, когато СДС се превърна в партия през март 1997 година.
Още в края на 90-те години стана ясно, че се цели унищожаването на Съюза на демократичните сили и претопяването му в малка партия в рамките на ОДС. Новата формация от своя страна започна да се колаборира с наследниците на комунистическата партия и да предава в червени и руски ръце българската индустрия.
По време на летните протести
В онзи период имаше хора, които настояваха да създадем истинска патриотична антикомунистическа партия. И тази партия да се бори за българската независимост и да се противопостави на Петата колона на Кремъл у нас.
- Тоест вие сте искали да се противопоставите на завоя, който СДС направи тогава?
- Вижте, през 1997 година СДС спечели изборите с 52%, защото беше запазил лицето си и независимо от грешките в периода 1991–1996 г. не нарушаваше базисните принципи и не беше излъгал надеждите на хората.
- Защо правите този водораздел? Какво точно се случи в края на 1996 година?
- Започна задкулисно договаряне на Иван Костов с БСП. Първо с Луканов, а след смъртта му и с Първанов. Договори се разпределението на собствеността и започнаха да се обслужват руските интереси зад маската на привидна антикомунистическа реторика.
Спомняте си какво се получи с най-голямата рафинерия на Балканите – „Нефтохим“. Това беше първата руска победа в „енергийния шлем“, както го нарече по-късно Георги Първанов. Последва го „Петрол“, който също мина в руски ръце. Същото се случи и с първия ни мобилен оператор. Но все се надявахме, че нещата няма да се задълбочат до такава степен и че СДС може да бъде върнат към патриотичната си кауза. След разпада на СДС през 2003 г. започнахме да губим надежда.
- Имате предвид, че тогава Иван Костов напусна СДС и направи собствената си партия ДСБ?
- Има нещо много тъжно и поучително в историята на СДС през тези 24 години. Само двама от деветимата председатели на СДС не направиха свои партии, които да се борят срещу СДС.
Митинг на БСП точно 3 дни преди палежа на партийния дом. Оратор е Спас Колев, който сега е един от водачите на митингите в подкрепа на кабинета "Орешарски"
Единствени Филип Димитров и Петър Стоянов останаха верни на принципите си. Но пък СДС се разграничи и подигра с тях... Бе бойкотиран изборът на Петър Стоянов за конституционен съдия. Преди изборите през май 2013 г. СДС се разграничи и от Филип Димитров. Ръководството, което и сега е начело на партията, се рекламираше с подкрепата на Желю Желев, който имаше основна роля в отстраняването на първия демократичен министър-председател и правителството на СДС през 1992 година.
По молба на много симпатизанти, които ни заговаряха след загубата на изборите и началото на протестите, в началото на юли направихме последен опит да спасим честта на СДС. Част от сегашните инициатори на „Движение 22 септември“ изпратихме открито писмо до конференцията на СДС (по-долу публикуваме линк към апела на Евгений Михайлов, Георги Липовански, д-р Георги Боздуганов, Александър Петров, Александър Кипров и Кирил Ампов за създаване на морален борд и отваряне на СДС за симпатизантите – бел. авт.)
- Предлагали ли сте спасителен изход след срива на последните избори? Как отговори ръководството на СДС на вашия апел?
- Не бяхме чути. Просто не беше обърнато внимание на тези „хора от миналото”, както се изразяваше обичащият да парадира с „марката” СДС шеф на предизборния щаб Борис Марков. На мястото на Емил Кабаиванов избраха Лукарски, а Кабаиванов и загубилите станаха зам.-председатели. Поведението на това, в което превърнаха остатъка от СДС, ни ставаше все по-необяснимо.
Преди изборите бяха обгърнали сградата на „Раковски“ 134 с безумния лозунг „Костов и Кунева изЧЕЗвайте”, а сега се прегръщат в сформиращия се Реформаторски блок. Да, сигурно те запазиха „марката”. Но загубиха символите си – тъмносиния цвят; лъвчето, чийто автор е Георги Липовански; песните на Сашо Кипров, Сашо Петров и Кирил Ампов; символни лица като Йордан Василев и други честни седесари. И най-лошото: загубиха доверието на хората.
- Нека пак да уточним – „Движение 22 септември“ се позиционира вдясно, без тирета или „център“?
- Разбира се. Но дори не става въпрос толкова за дясно само в икономическия смисъл на думата, а за партия, която да брани българската независимост и българските интереси.
Естествено, ние сме привърженици на свободния пазар и частната инициатива – с разбирането, че най-добрата социална политика се реализира от десни партии. Германия е най-добрият пример за това.
Но основното, което ни обединява, е българската идея. Както и вярата и разбирането, че образованието, културата и духовността трябва да станат основата за просперитета и икономическия възход на отечеството ни, а християнските и общочовешки ценности да бъдат водещи в битието ни.
Длъжни сме да се опитаме да възстановим надеждите на стотиците хиляди излъгани симпатизанти на синята идея, че България наистина може да стане нормална и успяваща европейска страна.
- Сред учредителите виждаме и имената на много интересни хора – включително такива, които досега не са се занимавали с политика – писателката Теодора Димова, композиторът Александър Кипров, писателят и успял лекар д-р Любомир Канов, певицата Ваня Костова, поетът Иван Цанев, летецът генерал Кирил Радев, Доника Георгиева. Вера Петрова. Любопитно е как се събрахте?
- Използвам случая да благодаря на ГЛАСОВЕ за чудесното представяне на Теодора Димова около Коледа. Всъщност във вашия въпрос се съдържа и част от отговора. Явно нещата са стигнали толкова далеч, че хора, които досега не са участвали активно в политиката, вече достигнаха до убеждението, че мафиотизацията, мутризацията и чалгата в културата и в политиката на България са достигнали критично равнище и че възможността да бъдем вкарани в руската евроазиатска орбита е съвсем реална.
- Разбирането за политиката като че ли отдавна се е наложило като някакъв вид мръсна работа. Как успяхте да убедите тези хора да се включат в политическия живот?
- Просто си казаха, че е време чисти хора да променят представата за политиката като мръсна работа. И да вземат нещата в свои ръце с цялата отговорност пред младото поколение на България.
Знаете колко неблагодарно поприще е политиката, особено за почтените хора. Подкрепата, която получихме само за месец от хиляди симпатизанти, е много задължаваща и тя ни стимулира, че има смисъл да реализираме този проект.
Подкрепа заявяват всеки ден и много от най-добрите млади икономисти, юристи, енергийни експерти, медици. Доверието, особено от младите, чиито родители бяха дейни участници в събитията през първите години след промените, ни дава увереност,че хората са чакали появата на политическа партия, на която отново да повярват.
След обявяването на „Движение 22 септември“ най-големият интерес дойде именно от деца на седесари. Получихме писма на електронните си пощи от млади хора от цяла България. Искат да се включат, искат да помагат. И думите им поразително си приличат – разказват какво са научили от майките си и бащите си, бабите и дядовците си. Знаят за големите надежди и тежките предателства, но вярват, че все още нищо не е напълно загубено.
И буквално във всяко писмо се казва: „Няма да се дадем на мутрите! Няма да допуснем България да стане част от проекта на Путин!“.
Отново имаме вяра и надежда. Подобни думи разтърсват човек. Ние сме длъжни пред тези млади хора и пред техните деца да могат да живеят в нормална, европейска държава и получавайки образование в световните университети, да реализират знанията си в родината.
- Как ще коментирате съвпадението, че успоредно с вас Татяна Дончева прави заявка също за нова партия, също за нова конституция. Нещо повече – тя говори за Реформаторски фронт. Виждате ли се вие в един такъв фронт?
- Ценя чувството ви за хумор! Но сериозно – не е зле, че в БСП текат разделителни процеси. Все пак на някои социалисти не им е приятно, че ДПС свири първа цигулка и води столетницата за носа. Но пък и Реформаторският фронт на Татяна не е по-добър от ядрото на Станишев. И като гледам, че Първанов наднича зад този „реформаторски фронт“ – тази формация е още по-проруска от сегашното БСП.
- Как да си представяме сътрудничеството ви с ГЕРБ? Там също текат сложни процеси, често – на личностна основа. Може би бихте посочили имена на хора, с които бихте имали отношения, и други, които смятате за компрометирани? Не е за пренебрегване и фактът, че Реформаторският блок вече официално започна преговори за сваляне на правителството.
- Длъжен съм да започна с това, че за разлика от всички други, още със заявяването си „Движение 22 септември“ обяви в програмната си декларация, че трябва да има обединение на всички вдясно.
Още от края на септември предложихме спасителната идея за общо взаимодействие и създаване на Конституционен блок за реализиране на конституционно мнозинство от 3:1 срещу БСП.
Промяната на основния обществен договор – Конституцията – не може да бъде извършена без Велико народно събрание. Свикване на Велико народно събрание не може да стане без 3/4 от гласовете на народните представители в обикновено Народно събрание. Трябва и да е ясна днешната реалност, че вляво БСП и ДПС, харесва ли ни или не, имат един милион гласоподаватели.
На предсрочните избори трябва да победи този или тези, които са готови да сформират такова мнозинство – 3 към 1, което да надделее НАД сигурните избиратели на БСП и ДПС. А това не може да бъде извършено без ГЕРБ, най-голямата дясна партия с 1 милион избиратели, призната и от ЕНП. Избирателната активност трябва да е изключително висока. Всички, които осъзнаваме това, включително по-малки партии като РЗС и Българска християнска коалиция, а и Реформаторският блок, трябва да подпишем честно споразумение пред избирателите. Така поне 3 милиона граждани ще са мотивирани и готови да подкрепят тези, които са съгласни заедно, в Конституционен блок, след изборите в рамките на година да подготвят проект за нова конституция и се отиде на избори за Велико народно събрание.
Великото народно събрание с мнозинството на Конституционния блок в срок до една година трябва да приеме новата конституция и да насрочи нови избори по правилата на новия основен закон. Това го повтаряме от три месеца. Добре е, че от седмица и Реформаторският блок припознаха тази позиция.
- Не ми отговорихте за различията си с ГЕРБ. Както програмни, така и личностни.
- Не е коректно да се месим във вътрешните работи на друга партия. Но за да не ме обвините в бягство от темата, ще кажа така: когато „Движение 22 септември” влезе в парламента и има думата при съставяне на правителство, никога няма да подкрепи хора, хвалещи се с връзките си с „Мултигруп“ и задкулисието на Държавна сигурност. Не бихме подкрепили и конюнктурни решения, като популисткото гласуване на мораториума за земята, както и неизгодни за страната енергийни и икономически проекти.
Трябва да има почтеност и воля, вярата и надеждата на хората да не бъдат пропилени за пореден път. А това ще доведе и до повишаване на доходите.
Нека всички, които осъзнават това, декларират своята независимост и нетърпимост към свързаните с ДС и нейните метастази, към настоящото олигархично управление на държавата, към опитите за предизвикване на етнически конфликти, към Путиновата политика за колонизиране на България.
- Коментирайте, моля ви заявките на Реформаторския блок, техните идеи за бързи избори, ново правителство, което да не изкара пълен мандат, а само да изпълни определени задачи и да се оттегли – за да се върви към ВНС и нова конституция.
- Та ние издигаме тези идеи от месеци! Нали затова говорим за конституционно мнозинство и Конституционен блок от месец септември 2013 година, а за дясно обединение – от началото на февруарско-майския метеж. Дълго време търпяхме упреци и подигравки за готовността за взаимодействие с ГЕРБ и за формулата 3:1. И от няколко дни лидери на РБ лансират тази идея като своя, забравили предишното си поведение.
Но няма значение впрочем чия е идеята – радвам се, че в Реформаторския блок са узрели за нея. Дано са искрени и поне този път да не се отметнат и да сменят позициите си. Защото доверието се печели с доверие. И ако не те, то хората имат памет – кой какви позиции е отстоявал.
- Казвате – ще работите за нов политически модел. Какво означава това?
- На вас харесва ли ви сегашната покупко-продажба на партии, избиратели и влияние? Харесва ли ви корумпираната съдебна система и точещата се с години безнаказаност? На нас не! В момента разискваме този въпрос и ще излезем с ясно и конкретно становище след учредяването на партията. Убеден съм, че не искате от мен общи приказки и пожелания. Става дума за промени в Конституцията, които да бъдат подкрепени от квалифицирано мнозинство. И най-вече да бъде преучредено устройството на съдебната система, за да се гарантира справедливост за гражданите и възмездие за престъпниците.
- Как и кога ще видим някакви конкретни предложения в конкретни области на обществото и икономиката, които смятате за приоритетни.
- Според мен три са най-важните неща. Извоюване на енергийна независимост от Русия, законови мерки срещу монополите и картелите (на вас като журналистка също не ви е приятно, че Цветан Василев и Пеевски държат вече почти целия печат, мултиплексите и разпространението) и реиндустриализация.
Да, ние се нуждаем от родно производство, Това е насъщен въпрос! Имаме няколко проекта за стимулиране на индустриалното развитие на България.
- Вие бяхте активен участник в протестите за оставката на Орешарски. Каква работа свършиха тези протести?
- Показаха, че гражданите на България вече няма да позволят беззакония. Пеевски все пак беше свален. Но за жалост вместо да се стигне до сваляне на сегашната тройна коалиция по мирен път още през юли месец миналата година, някои хора се опитаха и донякъде успяха да превърнат протеста във водевил. Безуспешният опит за римейк на 10 януари 1997 г. е поредното доказателство за това.
И за да не бъда многословен, тук искам само с три думи да заявя: ние няма да пребоядисваме, а ще демонтираме паметниците на комунистическия режим и съветската диктатура. Ще създадем и Институт за националната памет, за да можем да си разкажем истинската история на отечеството ни. Не трябва да продължим да живеем в лъжа. Дължим го на всички българи!
- Имате ли готовност да срещнете съпротива срещу тези ваши идеи?
- Още в средата на другата седмица ще обявим и предадем на народните представители от ГЕРБ законопроект за отпадането на давността за престъпленията на комунистическия режим, обявен за престъпен със закон още от 2000 година. Той най-общо ще засяга престъпленията срещу личността, собствеността и религиозните свободи на българските граждани в периода 1944–1991 година.
Ще разчитаме на законодателната инициатива на ГЕРБ да го внесе в парламента. Ако ДПС не пожелае да подкрепи този законопроект, осъждащ и престъпленията по време на възродителния процес, ще го приемем с новото дясно мнозинство, а и отделни лустрационни текстове ще залегнат в новия основен закон – конституцията.
- Настина ли смятате, че са възможни парламентарни избори напролет и как би се стигнало до такива – чисто технологично ми го обяснете.
- Парламентарната опозиция трябва да напусне Народното събрание, има достатъчно основания за това. Партията на европейските социалисти едва ли ще позволи председателят им Станишев да продължи коалиционното си управление с ксенофобската хулиганска „Атака“ до изборите за Европейски парламент. Защото това ще доведе до загуба на цялата евролевица. Никой в Европейската левица не е очаквал, че Сергей и Моника Станишеви ще им донесат толкова скандали и негативи! Парадоксално е, че загубата на левите в България ще подпомогне по-успешното представяне на левите партии в останалата част на Европа.
- А ако това не се случи?
- Тогава другият път е по рецептата на Местан и Станишев – „по другия“ начин”, както преди година се заканваха те. Но не бива да се стига дотам. Категорично! България не заслужава още загубени години и финансови и обществени трусове. Не трябва да допуснем и тези избори да бъдат предопределени от залъгването на изстрадалите лековерни възрастни граждани и купените гласове на малцинствата.
Призоваваме ГЕРБ да бъдат праволинейни и да напуснат парламента, ако искат предсрочни избори, които да се проведат заедно с европейските през май. Но да го направят след внасянето на законопроекта за осъждане на комунистическите престъпления.
- Надежда Нейнски и „Синьо единство“ се разделиха с Реформаторския блок доста драматично. Имате ли контакти с тази партия и възможно ли е в бъдеще да ви видим заедно?
- Не зная защо се разделиха. Коментарите са, че Надежда и Меглена Кунева не са се разбрали коя от двете да води листата. Не мога да коментирам, тъй като нямам информация, а и не е етично. Но чисто човешки не мога да ги разбера – първо се скараха със „Зелените“, сега с Надето, която беше лицето на СДС до 2001 година. Подиграват се с коалиционния партньор на ДСБ „Български демократичен форум” и вече четвърти месец го държат в чакалнята, без да го приемат. А дето се вика – този блок още се реформира и не е проходил...
- Запознати ли сте с предложенията за нов Изборен кодекс? Как според вас трябва да изглежда той?
- Вие пак се шегувате. Не чухте ли онзи ден Мая Манолова да декларира, че евроизборите ще бъдат проведени по нов закон. А това е невъзможно, тъй като законът трябва да е приет поне шест месеца преди изборите. Това са ужасяващо некомпетентни и лъжливи хора и разчитат на лековерието на публиката. Но благодарение на това лековерие си играха на обществени съвети и загубиха повече от половин година. Но вярвам, че ще им е за последно!
- Ще се опитате ли да участвате в изборите за Европарламент през май?
- Да, със сигурност ще участваме. Но трябва да направим така, че изборите да са 2 в 1. И за Народно събрание, и за Европейски парламент. И ще има изненади.
- Прогнозата ви за политическата 2014 година?
- Не мога да играя ролята на политическите „знахарки” Кънчо, Андрей и сателитните им соцполитолози. Но ще споделя каква е надеждата ми. 2014-а да даде новото начало и перспективата за България да стане нормална средноевропейска просперираща държава, която да даде на младите хора правото на избор и смисъл да се реализират в родината си. Както са го правили техните връстници след Съединението, когато са получавали образование в елитни европейски университети, но са се завръщали и са посвещавали живота си на съграждането на модерна България.
Нека с гордост приемем Деня на независимостта 22 септември за официален български национален празник! И нека продължим да се гордеем, че сме българи! Желая успешна и здрава година на вас, колегите ви и вашите многобройни читатели!