Европейски съвет, http://toshev.blogspot.com/
|
Украинският премиер Арсений Яценюг с Президента на Европейския Съвет Херман ван Ромпой |
1. Днес се срещнахме с министър-председателя на Украйна Арсений Яценюг, който ни информира за ситуацията в страната му. Ние аплодираме куража и издръжливостта показан от украинския народ през последните месеци и седмици.
2. Ние одобряваме заключенията, приети от Съвета на 3 март. Ние категорично осъждаме непровокираното нарушаване на украинския суверенитет и териториалната цялост от Руската федерация и призоваваме Руската федерация незабавно да изтегли своите въоръжени сили в областите на тяхното постоянно местопребиваване, в съответствие със съответните споразумения. Ние призоваваме Руската федерация да позволи незабавен достъп за международните наблюдатели. Решаването на кризата в Украйна трябва да се основава на териториалната цялост, суверенитета и независимостта на Украйна, както и на стриктното придържане към международните стандарти. Ние считаме, че решението на Висшия съвет на автономната република Крим за провеждане на референдум за бъдещия статут на територията е в противоречие с украинската конституция и следователно е незаконно.
3. Европейският съюз има важни отношения с Украйна и с Руската федерация и
е готов да се ангажира в искрен и открит диалог с тях. Той има специална отговорност за мира, стабилността и просперитета в Европа. Ние ще преследваме тези цели и ще използваме всички възможни канали, за да поискаме представителите на ЕС да предприемат всички необходими инициативи. Европейският съюз също ще участва в многостранен механизъм (контакт/координационна група) който се подготвя да спре ескалирането на ситуацията, който трябва да има като свои цели, наред с другото, за да се изгради доверие между страните, да бди над териториалната цялост и суверенитета на страната, да защити всички граждани срещу сплашване, да бди над правата на малцинствата, да помогне да се подготвят свободни и честни избори, както и да предвиди мониторинг за изпълнението на споразуменията и ангажиментите.
4. Общата цел на ЕС и Руската федерация за отношения, основани на взаимен интерес и зачитане на международните задължения, следва да бъде бързо възстановена. Ще бъде много жалко, ако Руската федерация откаже да работи в тази посока, и по-специално, ако тя продължава да отказва участва в продуктивен диалог с правителството на Украйна.
Ние взехме днес решения да предприемем действия, включително и тези, предвидени от Съвета на 3 март, а именно да прекратим двустранни преговори с Руската федерация по визовите въпроси, както и преговорите с Руската федерация за ново споразумение. Ние подкрепяме решението на европейските членове на Г- 8 и институциите на ЕС да прекратят участието си в подготовката на върха на Г- 8 до следващо решение.
5. Трябва да се намери решение на кризата чрез преговори между правителствата на Украйна и Руската федерация, в това число чрез възможни многостранни механизми. Тези преговори трябва да започнат в рамките на следващите няколко дни и дадат резултати в рамките на ограничен период от време. При липса на такива резултати Европейския съюз ще вземе решение за допълнителни мерки, като забрана за пътуване, замразяване на активи и отмяната на срещата на върха ЕС - Русия. Комисията иEEAS ще придвижат подготвителна работа по тези мерки.
Всякакви следващи стъпки от страна на Руската федерация, дестабилизиращи ситуацията в Украйна, ще доведат до допълнителни, стигащи далеч последствия за отношенията между Европейския съюз и неговите държави-членки, от една страна, и Руската федерация, от друга страна, в широк кръг от икономически области.
6. Европейският съюз приветства умерения отговор до този момент на новото украинско правителство. Ние насърчаваме украинските власти, чрез цялостен процес, да продължат усилията си за осигуряване на свободни и честни избори, за да се осъществи конституционна реформа и да разследват всички актове на насилие. Усилията трябва да продължат, за да достигнат до всички украински региони и групи от населението и да се гарантира пълна защита на правата на лицата, принадлежащи към национални малцинства, описани в изготвената експертиза на Съвета на Европа и ОССЕ.
7. Ние заставаме до Украйна и се ангажираме да й предоставим силна финансова подкрепа. Приветстваме представяне на пакета за цялостна помощ от Комисията и възлагаме на всички съответни органи на Съвета задачата да я обработят бързо. Подкрепа на МВФ ще бъде от решаващо значение за отключване на помощ от страна на Европейския съюз. Отнезабавен приоритет е възстановяването на макроикономическата стабилност чрез стабилни фискални, парични и валутни политики. В същото време, ние призоваваме правителството да започне спешно амбициозен набор от структурни реформи, включващи борба с корупцията и увеличаване на прозрачността. Ние приветстваме решението на Съвета да замрази и задържи активи на лица, определени като отговорни за присвояване на държавни средства. Ние сме готови също да реагираме незабавно на исканията за хуманитарна помощ.
8. Европейският съюз и Украйна вече предприеха важна стъпка в задълбочаването на отношенията ни с парафирането на Споразумението за асоцииране, включващо Дълбока и всеобхватна зона за свободна търговия. Ние повтаряме ангажимента на Европейския съюз за подписване Споразумението за асоцииране, включващо задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия. Като въпрос на приоритет, ние съвсем скоро ще подпишем всички политически глави на споразумението. Европейският съюз възнамерява да приеме едностранни мерки, които ще позволят на Украйна да се възползват значително от предимствата, предлагани в Дълбоката и всеобхватна зона за свободна търговия. Тези мерки биха довели до предложението да се прилагат разпоредби, свързани с вноса на стоки, чрез намаляване на тарифите и отваряне на тарифни квоти, чрез така наречените автономни търговски мерки.
9 . Европейският съюз потвърждава своя ангажимент за подобряване на контактите между хората, между гражданите на Европейския съюз и Украйна, също чрез процес на либерализиране на визовия режим, в съответствие с договорените условия в рамките на Плана за действие за либерализиране на визовия режим.
10 . Енергетиката и енергийната сигурност са важна част от външните отношения на Съюза. Ние ще продължим усилията си, за да гарантираме сигурността на доставките. Ние също така призоваваме за ефективно и последователно прилагане на Третия енергиен пакет от всички участници на европейския енергиен пазар. Също така Европейският съюз е готов да помогне на Украйна за осигуряване на своите енергийни доставки чрез по-нататъшна диверсификация, по-голяма енергийна ефективност, както и ефективни връзки с Европейския съюз.
11 . Европейският съюз изразява своята цел за по-нататъшно засилване на политическото асоцииране и икономическата интеграция с Грузия и Република Молдова. Ние потвърждаваме нашата цел да подпишем споразуменията за асоцииране, включително заДълбоките и всеобхватни зони за свободна търговия, които ние, инициирахме във Вилнюс през ноември миналата година, не по-късно от края на август 2014 година.