Свободата днес и тук 27 Април 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

БАЛКАНИТЕ - МИНИ-ЕВРОПА И МИНИ-НАТО

« назад   коментари   Изпечатай   Изпрати на приятел   
Николай Флоров

Защо беше създадено НАТО? Най-популярният неофициален отговор след войната е бил следния: «TO KEEP THE GERMANS DOWN, THE AMERICANS IN, AND THE RUSSIANS OUT”.

Балканите останаха извън НАТО, тъй като Сталин безцеремонно си ги присвои почти изцяло. Първите, които му се противопоставиха и едва не си докараха война с него, бяха сърбите, тоест тогавашна Югославия, въпреки че Тито беше сталински любимец. Вторите, които започнаха да правят кал на СССР, бяха румънците, а след тях албанците. Не че комунизмът в Румъния и Албания беше с нещо по-различен от сталинизма, но и в Румъния, и в Албания липсваше оная дълбока комунистическа традиция на подмазване на Москва, така типична за българските комунисти.

Това че Балканските държави и днес са бедни и изостанали се дължи не само на тяхната привлекателност за външни агресори, но и на тях самите: още  Херодот (шести век преди новата ера) описва траките като най-многобройния народ след индийците: ... «те живеят разделени на племена и постоянно воюват помежду си, но  ако се обединят, те ще станат най-могъщия народ на земята».

Даки и илири, еднакво сродни с траките, не правят никакво изключение. Дори и името на самия континент идва от западните брегове на Босфора и вероятно е свързано с името на река Еврос (Марица) .

Дори и след 2,600 години думите на Херодот ни поднасят формулата за прогреса на днешните балкански народи, а именно тяхното икономическо и политическо обединение.

Днешният исторически момент предлага както никога причини за спешно федеририне на балканските държави, оставяйки на втори план техните етнически различия и исторически спорове – точно в духа на обединена Европа.

Географията е неизбежна. Нещо повече, географията, казват, е съдба. Съвсем по примера на Вишеградската четворка, географски и исторически императиви водят и балканските страни  към тяхното естествено сближаване. Едно по-динамично икономическо интегриране на всички народи от района не само ще повиши стандарта на живот в тях, но и ще им даде много по-голяма възможност да защитават интересите си на международната сцена, освен че би ги направило много по-силни при опити на други държави за манипулиране или противопоставяне една на друга.

Историята на всички народи и етнически групи на Балканите е пълна с примери на безскрупулно практикувания принцип «разделяй и владей», редовно водещ до кървави конфликти. На тоя фон срещата между сръбския, румънския и българския премиер на 7 март беше напълно своевременна и уместна.

Растящата руска агресивност в опасно съчетание с нейната изостаналост прави такива срещи много по-наложителни, а динимиката на балканското сближаване много по-неотложна. Енергийната независимост на тези народи води само към един път – пътя на обща енергийна мрежа, изградена на обща енергийна политика. Това, както диктува географията, е неизбежна алтернатива. Напълно в контекста на европейския съюз, това е единствения път.

На срещата между тримата премиери румънския Никтор Понта напълно логично е предложил да се институционализира сътрудничеството между трите страни, което означава създаването на наднационални органи за преодоляване на  пороците на комунистическата държавност и за разширяване на сегашните форми на коопериране и общ пазар, включително и общи въоръжени сили.

За съжаление, можем само да бъдем скептични, че скудоумието на сегашното правителство на Орешарски може да види по-далече от носа си и да се издигне на нужното идеологическо виждане за такива промени. Еднопосочната идейна ориентация към Русия на наследниците на комунизма в България с нищо не помага на такава алтернатива. Напротив, тези хора се държат като класически реакционери без никаква връзка с нациите си и робуващи на идеологичеките си предразсъдъци.

Нуждата от силна антикомунистическа и проевропейска десница е повече от належаща, ако искаме Балканите да бъдат нещо повече от това, което ги описва Херодот, въпреки че от тогава са минали 2,600 години!    


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional