Свободата днес и тук 27 Април 2025  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

Десет причини да гласувате

« назад   коментари   Изпечатай   Изпрати на приятел   
Виктор Аврамов, в. Дневник

В рубриката "Читателски Дневник" публикуваме писмото, което Виктор Аврамов изпрати до "Дневник". Той е доктор по политически  науки и асистент в департамента "Бизнес администрация" на Нов български унивеститет.

Вашите причини за гласуване може да напишете във форума.

Демократичната политическа общност е система за колективно взимане на решения. В нея индивиди и групи с разнопосочни интереси заедно определят как трябва да бъдат решавани общите им проблеми. За целта те избират политици, които представляват отделните интереси и взимат решения, които трябва да отчитат и интересите на цялата общност. По принцип.

Практиката показва съвсем друго. Лошите новини за това какво са направили или не са направили днешните политици, отблъскват все повече избиратели. Но сегашната ситуация е резултат от миналите решения на политиците, но преди това – на онези, които са ги избрали. Или, както се казва, "не е луд онзи, който яде баницата, а онзи, който му я дава". А не е нужно да бъде така. Политиците може да са добри или лоши, но дали те ще имат възможност да управляват, зависи преди всичко от техните избиратели. Затова е важно внимателно да се обмислят решенията в изборния ден. Но каквото и решение да предприемете, най-важно е да отидете до урните. Ето десет причини за това.

1. Ако вие не гласувате, други ще го направят, но с техните предпочитания. Тогава техният интерес ще предопредели решения, които са свързани и с вас.
 
2. Вашият глас може да се окаже решаващ. Ако не гласувате, намалявате шанса да "добрите" (по собствените ви критерии) политици и увеличавате шансовете на "лошите".
 
3. Неинформираността не е оправдание за политическа пасивност. Не е вярно, че "всички политици са еднакви", както не е вярно, че всички хора са еднакви. Ако не може да определите за кой политик си заслужава да гласувате, гласувайте произволно (направете лотария, например използвайки random number generator в google). По този начин имате най-голям шанс да гласувате за средно добър или лош кандидат и да увеличите средното качество на избраните кандидати.

 4. Пасивността поощрява лошото поведение на политиците
. Гледайте на изборите като на механизъм за одобрение и неодобрение на минали действия. Политиците биха лъгали по-малко и биха правили повече, ако знаят, че на следващите избори ще им бъде потърсена сметка.

 5. Гласувайте стратегически. Ако вашият кандидат няма шансове да получи необходимия резултат, това не трябва да ви спира отидете до урните. Гласувайте против онзи кандидат, който не искате да спечели. Това е много по-добре, отколкото да не гласувате изобщо.

 6. Гласувайки, намалявате процента на корпоративния вот. Това означава, че намалявате относителната политическа роля на онези, които подкупват избиратели, за да реализират собствените си интереси, чрез политиката и за ваша сметка. В перспектива, по този начин вие наказвате порочната връзка купувач – продавач на гласове и насърчавате свободният избор.

 7.Ако гласувате, увеличавате политическата тежест на други като вас и намалявате тежестта на групи, които имат интереси, противоположни на вашите. Не мислете само за себе си, а и хората, с които имате сходни интереси. Много от тях сигурно също не гласуват и увеличената подкрепа за политици, които защитават вашите общо интереси, може да накара и тях да променят решението си на следващите избори.

8. Качеството на образованието, здравеопазването, инфраструктурата, сигурността, грижата за възрастните и хората в неравностойно положение зависи от решенията на политиците, избрани на изборите. Ако не гласувате, нямате никакво основание да се оплаквате, ако не сте доволни от качеството им: вие просто сте оставили други да решават вместо вас какво да се прави с парите от данъците ви.

9. Гласуването може да е приятно: може да срещнете стари познати и вече да имате тема за разговор. Или просто може да се разходите. А ако не сте доволни от резултата, след това може да използвате това за изразходване на негативната си енергия, вместо мишената да са вашите близки и колеги.

10. Най-важното – това е нашата политическа общност. Независимо от всичките й недъзи, решенията, за това в каква посока да върви тя, все още се взимат свободно и равнопоставено. Колкото по-малко независими и почтени хора гласуват, толкова повече се увеличава значението на онези, които искат чрез политиката да реализират користните си интереси, при това за сметка на всички нас. Мислете за това по следният начин: в Холандия, Швеция, САЩ, Франция, Германия и навсякъде другаде в свободния демократичен свят, също не всички политици са идеални. Но те са избрани в резултат на свободен, демократичен избор. В Туркменистан, Беларус, Саудитска арабия и Северна Корея изборите нямат никакво значение. Ако вие не гласувате, вие практически живеете в такава държава.


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional