Стоимен Войнов, в. Дневник"В нормални отношения [съм] с всички, и с Пеевски, и с Василев. Не съм ги виждал, не съм ги чувал...сигурно години, но това си е тяхна работа."
Бойко Борисов пред "Нова тв", 27 май
Попитайте къде е днес Симеон Сакскобурготски и неговият политически проект НДСВ? Там, накъдето с големи крачки отиват Сергей Станишев и ръководената от него БСП.
Те са употребени и с изпита политическа репутация от коалиционния партньор-вампир ДПС. Комбинацията от етнически (българските турци) и корупционен вот (ромските гласове), на която ДПС разчита, поставят партията в уникалното положение никога да не плаща политическа цена, независимо от скандалите, в които непрекъснато участва.
Не може да се каже, че Тройната коалиция БСП-НДСВ-ДПС беше пълен провал, но в края на мандата 2007-2008 ясно се очерта тенденцията, че най-малкият партньор в схемата 8-5-3 е
най-алчен икономически и принуждава другите два към действия, които ги унищожават политически
Възходът на ГЕРБ и съкрушителната победа на Бойко Борисов на парламентарните избори се дължаха главно на погнусата от тоталната корупция и натиск върху нормалните неполитически обвързани инвеститори в края на мандата на Тройната коалиция и на надеждата в зародилата се средна класа, че ГЕРБ ще върне обратно страната към темповете на ускорено развитие от предишните години с по-качествено управление.
Вместо да се оправи обаче, положението допълнително се влоши. ГЕРБ не предложи по-качествено държавно управление. Вместо него издигна в култ политиката на нищопавене, но маскирано с активно медийно присъствие. Зад кулисите, осинови най-вредните корупционни практики от Тройната коалиция и осигури комфорт на техните изразители. Става дума основно за групата около ДПС- КТБ, олицетворявана от двамата я представляващи депутатът от ДПС Делян Пеевски и банкерът Цветан Василев.
При ГЕРБ тази група не получи само това, което не пожела. Струва си да се изброят някой от най-трофейните им "политически" сделки - "Булгартабак", продаден в унизително нагласена процедура на смешна цена, БТК - взета с цената на значително отписване на държавни вземания, НУРТС и монопол в дигиталния ефир, чрез процедурно елиминиране на чуждите конкуренти (поради некадърно управление и грешни допускания, НУРТС сега се предлага на държавата за национализация), допълнителна концентрация на държавни депозити в КТБ, което позволи на банката да финансира (пряко или косвено) редица политически по същество сделки, свързани с придобиването и овладяването на множество фирми, между които издателски и разпространителски.
В резултат на порочната сделка за предоставяне на публични ресурси срещу медиен комфорт и други екстри, се създаде
най-уродливия политически, финансово-индустриален и медиен конгломерат
който направи цялата политическа класа и цялото българско общество, свой заложник. В командния пулт на тази изумителна машина за разрушаване на политически и бизнес репутации на конкуренти, застана неговият идеолог - менторът на ДПС Ахмед Доган.
Забележителното е, че това беше постигнато без партията му изобщо да участва в управлението и да носи каквито е да е политически негативи от властта на ГЕРБ.
Нещо обаче в конструкцията се срути или се изчерпа, защото скандал между групата ДПС-КТБ от една страна и ГЕРБ, доведе първо до платени протести уж за цената на тока, оставка на правителството на Борисов и предсрочни избори.
Групата ДПС-КТБ игра грубо в деня за размисъл и изборния ден, и не без съдействитето на прокуратурата сътвори шумния скандал в Костинброд - уж фалшиви бюлетини подготвени от ГЕРБ за манипулиране на изборите.
От скандала почти нищо не излезе, но натисна изборния резулт на ГЕРБ надолу. Това направи възможно БСП и ДПС да поемат управлението на държавата, с подкрепата на Атака. Това беше и формулата на политическо оцеляване на Сергей Станишев, който независимо от изборната загуба успя да състави правителство с мандата на БСП и временно да се спаси. По този начин
Станишев стана и пълен заложник на групата ДПС-КТБ
което де факто прехвърли вмемането на важните решения в правителството в ръцета на Конгломерата.
В този смисъл, сегашното правителство може да се приеме за своеобразен триумф на политическото задкулисие на групата ДПС - КТБ, разширено със семейството на лидера на БСП Станишев. Вероятно чувството за политическа реалност е изчезнало някъде в адреналина от поемането на властта и усещането, че вече всичко е възможно, защото още в първите дни на мандата последва гафът с избора на Делян Пеевски за шеф на ДАНС.
Независимо от протестите, скандалите и пълната международна изолация, в която правителството на Пламен Орешарски изпадна след този ход, то запази властта. С неистов стоицизъм и гьонсуратлък, покупка на депутатски гласове, властта не беше сдадена. Единственото логично обяснение за този невероятен политически инат и безпардонност, са гигантските икономически интереси които започват да прозират все по-ясно. Приходите от акцизи и ДДС за горива, цигари и алкохол се сринаха. Фирми, свързани с конгломерата ДПС-КТБ поеха изпълнението на инфраструктурни проекти в цялата страна. Паричните потоци в енергетиката бяха насочени към правилните политически приливници. Проектът "Южен поток" беше оскъпен още веднъж с почти милиард евро, за да достигне четири пъти над пазарната му цена и беше превърнат в абсолютен национален приоритет.
Ако човек непредубедено проследи изявите на всички висши представители на мнозинството,
в България освен със строителство на руски газопроводи, с друго не се занимаваме
След по-внимателно вглеждане в изпълнителите и подизпълнителите - разбира защо е така. Всеки един от участващите български подизпълнители в "Южен поток", представлява и конкретен политически интерес. Не е изненада, че в руската енергийна дипломация, инвестиционните проекти са средство за корумпиране на местните политически елити, но защо на тази абсурдна цена?
Интересно е да се отбележи, че на фона на това изобилие на корупционни казуси, политическа опозиция в защита на обществения интерес почти не се забелязваше. ГЕРБ изчезна тотално, а между моментните си проблясъци, Реформаторския блок се занимаваше основно с вътрешните си проблеми.
В този дефицит на опозиционност,
конгломератът ДПС-КТБ реши сам да си направи опозиция
Така де, много по-добре контролирана опозиция, отколкото истинска. Така се роди "България без цензура" (ББЦ), окъпана във финансиране и медийна подкрепа от въпросната групировка. Дотук добре, но гласовете на ромите са едни. Може да ги купи или ДПС, или Бареков. Кофти малко. Как точно да ги разделят? Същото важи и за протестния вот. Хората в България живеят зле, а политиците ги третират като феодални селяни. Пресен пример - миньорите на Христо Ковачки в Бобов дол. Колкото и да беше внимателен в беззъбите си атаки срещу правителството и БСП, Бареков и ББЦ отнеха доста гласове и от столетницата.
Към това вероятно трябва да се добавят и обективните бизнес-търкания между Цветан Василев и Делян Пеевски. Държавата е кредитор на КТБ, КТБ е кредитор на този корпоративен Франкенщайн. Рискът обаче е за КТБ. Делян Пеевски, който е "собственик" на доста от придобитите бизнеси и медийни фирми има да връща едни големи пари на КТБ. Ако фирмите са печеливши и връщат кредитите си редовно не би имало проблем, но не е такъв случая. Много от придобивките, особено медийните, са на тежка загуба, а тези които печелят имат също да връщат дългове.
Това вероятно е в основата на процеса на клонинг, който започва да се наблюдава в групировката ДПС-КТБ.
Истинско окончателно разделяне практически не е възможно
но някакво обособяване на сфери на влияние, най-вероятно ще се получи. То започна с проекта за имитация на протестна партия на Николай Бареков, който видимо е по-близо до КТБ, отколкото до ДПС и Пеевски. Това може да се приеме като вид политическа застраховка от страна на Цветан Василев, да си има и той партия за всеки случай. А тази корупционно-лобистка механика обяснява много от иначе необяснимите и нелогични тенденции в българското политическо пространство.
И така стигаме отново до ГЕРБ, който възкръсна като феникс. Практически без кампания и без критика към властта по същество, ГЕРБ спечели впечятляваща победа на изборите за Европарламент.
Това прави ГЕРБ и Борисов единственият видимо оцелял политически субект след вампирска целувка с ДПС (макар и тайна). Победата е безспорно доказателство за полическите инстинкти и талант на Бойко Борисов. Предстои обаче да докаже политическата си хигиена.
Ключово за бъдещото развитие на политическата ситуация ще бъде дали ГЕРБ е оцелял, защото и той е вампирясъл и иска пак да управлява само за да може отново да смуче. Или си е взел урока и няма да допусне повторение на събитията при предишния му мандат. Тогава Борисов и ГЕРБ носеха цялата политическата отговорност, икономическите благини течаха към ДПС-КТБ, а работното място на на "опозиционния" Делян Пеевски за оперативност беше в МВР.