в. Дневник"Анализатори повтарят, че банковата система би трябвало да е стабилна, предвид това, че нейната добре ликвидност и факта, че е с едни от най-добрите показатели по капиталова адевкатност в Европа. Но масовото теглене на средства разкри колко малко доверие имат българите на своите институции."
Това разказва британското списание "Икономист" в новия си брой, който ще излезе на пазара в петък.
Под заглавието "Дигитални слухове" се посочва как в началото на юни мисията на МВФ е обявила в София, че банковият сектор е стабилен и ликвиден, а в края на същия месец страната е била изправена пред финансова криза заради загуба на доверието към Корпоративна търговска банка (КТБ) и Първа инвестиционна банка (ПИБ).
Изданието описва накратко събитията около двете банки, как българските власти са призовали към спокойствие и са арестували няколко заподозрени за раздухване на кризата. Съобщава се и за призивите на президента Росен Плевнелиев, че спестяванията на българите са защитени и няма основание за паника, както и за одобреното от Европейската комисия искане на България спешно да отпусне на банковата система 3.3 млрд. лв кредитна линия.
Но българите още помнят банковата криза от 1996-1997 година, когато в рамките на броени месеци потънаха 14 банки, а политическата криза само влошава нещата.
"Няма банкова криза, а криза на доверието и престъпна атака", цитира думите на Плевнелиев списание "Икономист".