САЩ: Малайзийският самолет е свален с руска ракета
http://www.mediapool.bg
Париж, Лондон и Берлин заплашиха Москва с нови санкции, ако не убеди сепаратистите да осигурят достъп до местопроизшествието
Маскирани сепаратисти охраняват останките от падналия в Украйна малайзийски самолет, сн. ЕПА/БГНЕС
|
"Ясно е, че ракетната система, използвана за сваляне на малайзийския самолет в Източна Украйна, е доставена от Русия", заяви държавният секретар на САЩ Джон Кери в интервю по СиЕнЕн в неделя.
Франция, Великобритания и Германия пък заплашиха Русия с нови санкции, които може да бъдат наложени срещу Москва още във вторник, ако президентът Владимир Путин не убеди проруските сепаратисти да предоставят свободен и пълен достъп до зоната на катастрофата на самолета в Източна Украйна. Това предаде Франс прес, цитирайки комюнике от "Даунинг стрийт" 10 за проведен такъв разговор по телефона между ръководителите на трите европейски страни Франсоа Оланд, Дейвид Камерън и Ангела Меркел.
Джон Кери заяви, че използваната срещу сваления в четвъртък пътнически самолет, пътуващ от Амстердам до Куала Лумпур с 296 души на борда, всички от които загинаха край украинския град Шахтьорск на самопровъзгласилата се Донецка република, е "система, прехвърлена от Русия и предадена на проруските сепаратисти в Украйна"- Американският държавен секретар определи като гротескна ситуацията на мястото, където самолетът се разби и където проруските сепаратисти първо не пуснаха международни наблюдатели, но после им разрешиха кратък оглед на местопроизшествието.
Пред ЕнБиСи пък Кери заяви, че има доказателства за отговорността на Русия и на проруските сепаратисти. САЩ знаят откъде е изведена ракетата въз основа на сателитни снимки, знае се траекторията й, дори часа на изстрелването й, допълни той, говорейки за прихванати разговори на сепаратистите в социалните мрежи.
Думите на Кери потвърждават казаното преди това през деня от държавния глава на Украйна Петро Порошенко в разговор с френския президент Франсоа Оланд, че Киев има спътникови снимки от мястото на пускане на ракетата.
Киев има и фото и видео на зенитни установки, свидетелстващи за превоза на оръжие от Русия. Прихванати са телефонни разговори на терористи и са налице други неопровержими доказателства за съпричастността на проруските сепаратисти за трагедията, каза Порошенко.
"Уверени сме, че украинците не разполагат с такава система (ракетна батарея) в района в този момент. Следователно, това ясно сочи към сепаратистите", отбеляза и Кери.
Според него ситуацията е коренно различна от онова, което руският президент Владимир Путин и Русия казаха, че ще направят.
Засега работната теория на американското разузнаване е, че през последните седмици Русия е снабдила с ракетна система "Бук" бунтовниците от Източна Украйна. Вашингтон смята, че сепаратистите не могат да работят с нея сами, но не се знае категорично дали на мястото е имало руски военни в момента, когато самолетът е катастрофирал.
Междувременно сепаратистите от самопровъзгласилата се Донецка република, които имат контрол над мястото на инцидента, разрешиха оглед от международни наблюдатели, които сутринта не бяха допуснати до останките от разбилия се самолет. Експертите са останали около час и 15 минути в района и са проучили само около 200 метра от мястото на катастрофата. Те не са успели да разговарят с никого за това къде са двете черни кутии на падналия Боинг-777, за които опълченците заявиха, че са при тях, но ще ги предадат само на Международната организация по гражданско въздухоплаване ICAO, тъй като Украйна може да ги манипулира. Същото твърди от своя страна за тях Киев.
Правителството на Украйна покани за участие в разследването на инцидента представители на Малайзия и Холандия, която даде най-много жертви, както и на Европейската комисия, компанията "Боинг", международната организация по гражданска авиация ICAO, американския Национален съвет по сигурност на транспорта, Европейската организацията по сигурност на въздушната навигация "Евроконтрол", както и Европол.
Засега опитът за международното разследване буксува, а Съветът за сигурност на ООН разглежда резолюция, която да задължи "всички държави и други участници в събитията в региона да се въздържат от актове на насилие срещу граждански самолети". Документът също така трябва да осигури достъпа до района на катастрофата на разследващите инцидента. Очаква се резолюцията да бъде гласувана в понеделник, предаде Ройтерс в неделя.
Западните страни критикуват ограниченията пред международните експерти в региона на инцидента и искат от Русия да окаже натиск върху пропуските сепаратиси да позволят по-голям достъп до мястото на катастрофата.Още в събота Украйна обвини сепаратистите, че унищожават доказателства, свързани с катастрофата.
В същото време стана ясно, че Украйна не може да гарантира сигурността на международните експерти, а сепаратистите обявиха, че ще сторят това, ако Киев се съгласи на примирие. Това обаче едва ли ще се осъществи, отбеляза Франс прес, тъй като украинският президент Петро Порошенко поиска в разговори по телефона със западни лидери вчера обявяването на Донецката народна република и самопровъзгласилата се Луганска народна република за "терористични организации".
По-рано през деня австралийският премиер Тони Абът определи като "напълно хаотична" обстановката на мястото на трагедията. "Нещата, които обикновено се правят на място на самолетна катастрофа, тук не се правят", посочи той. Абът заяви, че самолетът очевидно е бил свален от сепаратистите.
От своя страна, премиерът на Холандия Марк Рюте съобщи, че е провел "изключително интензивен" телефонен разговор с руския президент Владимир Путин, в който е призовал руския лидер да използва влиянието си над сепаратистите в Украйна, за да не пречат на разследването на случилото се.
Съединените щати, на свой ред, определиха като неприемлива липсата на сигурност на мястото на трагедията. Говорителят на Държавния департамент Дженифър Псаки посочи, че има много свидетелства за преместени тела на хора и парчета от самолета, както и за потенциално подправяне на доказателства.
В статия във вестник "Сънди таймс" британският премиер Дейвид Камерън заявява, че ако се докаже, че украинските сепаратисти стоят зад свалянето на малайзийския самолет с близо 300 души на борда, то Русия ще трябва да бъде порицана заради това, че е дестабилизирала Украйна. Камерън отправя и упреци към колегите си от Европейския съюз за това, че дълго време е имало нежелание от страна на много европейски страни да посрещнат последиците от случващото се в Източна Украйна. В статия в друг британски вестник новият британски министър на отбраната Майкъл Фалън припомня, че има и други санкции срещу Русия, които могат да бъдат наложени след свалянето на малайзийския самолет.
|
|
Бюлетин
Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.
Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.
Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev
Подкрепете този сайт
Red House Sofia
|