Кафене, http://kafene.net/Случаят с КТБ прилича на откровена измама, от типа инвестиционни пирамиди, която направи Бърни Мейдоф преди няколко години. Това не е нормално банкиране, каза икономистът Стив Ханке.
В интервю за държавното радио БНР той заяви, че след като през миналото лято е прегледал внимателно законите за банковата регулация в България е установил, че те са може би най-строгите в Европа.
Тогава предупредил управителя на БНБ Иван Искров, че "Ахилесовата пета" на тези банкови правила може да се окаже банковият надзор и прилагането на регулацията.
"Причината за моето предупреждение бяха слухове, които достигнаха до мен, че има съмнителни практики в някои от банките, притежавани от българи. Тогава ме увериха, че законите се прилагат много стриктно", разказва Ханке.
Той определи като "голяма грешка" искането на помощ от страна на БНБ от МВФ и ЕС. "Това е голяма грешка. БНБ трябва сама да си оправи кашата, която забърка, сама да възстанови репутацията си, а не да търси външна помощ".
Ханке определя и като лоша идеята на президента Росен Плевнелиев България да предприеме стъпки по присъединяване към Европейския банков съюз.
"Зле е да се намесва ЕС, защото проблемът се политизира още повече. Де факто, президентът прави признание, че българите са некомпетентни сами да се справят с финансите си. Това е фатална грешка на президента. На практика той заявява: толкова сме некадърни, че БНБ не може да надзирава нашите банки и ни трябват европейски бюрократи от Брюксел, които да ни вършат работата", заяви Ханке.
Българите грешат, като вярват, че парите са в Брюксел и трябва да почукат на врата, за да им дадат торбите със злато. Нима ЕС помогна на Гърция, след като изля милиарди там? Кажете го на някой обикновен гръцки гражданин, попита икономистът.
Той допълва, че държавните депозити в КТБ са политически мотивирани.
"Онез хитри политици, които обвиняват банкерите, всъщност са част от проблема. Защо изобщо са насочвали влоговете на държавните компании точно в тази банка? И дали парите после не са изтичали към фирми на свързани с тях лица? Точно за това имах притеснения за банковия надзор", коментира Ханке.
"Аз съм загрижен за интегритета и репутацията на Българската народна банка. Причина за това е, че аз съм оставил наследство там – валутният борд е в Управление "Емисионно" на БНБ. Аз съм пряко заинтересован бордът да работи нормално", посочва Ханке.