Криза като тази в Украйна може да се повтори на други места в Източна Европа, пише в петък британският вестник "Файненшъл таймс" и като пример за такова уязвимо място, към което може да е насочи водената от Русия "хибридна война" сочи България.
След като НАТО съобщи за 1000 руски войници в Украйна, а Путин поздрави бунтовниците в Украйна за "спирането на украинската военна операция", тайната война, водена в Крим, Луганск и Донецк поставя нов еталон, пише вестникът в анализ, озаглавен "Украйна: Новото руско военно изкуство" (Ukraine: Russia’s new art of war) . Мащабната операция показа слабостите на закостенялата концепция за военно възпиране на НАТО, и доведе до началото на дебат за конфликтите в бъдещето.
Когато лидерите на НАТО се срещат в Уелс идната седмица на най-важната среща на Пакта от 20 години насам, действията на Москва срещу нейната съседка ще заемат централно място в мислите им, смята изданието.
Основно понятие в западната мисъл - идеята за глобализиращ се свят, в който нарастването на просперитета води до нарастване на стабилността - е поставен под въпрос. Оказа се, че национализмът, геноцидът, анексиите и военната агресия не са изчезващи, а намират начин да бъдат използвани в Украйна и извън нея.
"Хибридната война" в Украйна, комбинираща военни и невоенни средства, реално може да е започнала преди години с действия в киберпространстовото и в газовата сфера, убедени са западни разузнавателни служби, цитирани от в. "Файненшъл таймс".
Кризата заплашва статуквото и може да се повтори и на територията на Европа, особено в балтийските страни и Източна Европа, предупреждава изданието. И дава като пример България, припомняйки че е разкрита предполагаема намеса на "Газпром" в създаването на закони в България. (Внесеният от депутати-социалисти и приет на първо четене от предишното НС проектозакон, с който заради "Южен поток" част от територията на България практически се изважда от юрисдикцията на ЕС – бел. ред.)
Българското правителство е най-корумпираното в Европа, пише по-нататък "Файненшъл таймс", като припомня заключението на доклад на Европейската комисия от тази година. Освен това европейски разузнавателни агенции, включително германската БНД, се опасяват че цялата политическа система в България е свързана с разузнаването на Москва и с престъпни организации, свързани с Русия, отбелязва вестникът.
"В много случаи, при всички тези ситуации руснаците търсят проблеми", казва Джонатан Еял, директор на британски център за военни анализи. "Те се опитват да открият малки искри, които да създадат пожари".