http://www.dnevnik.bg
Агенция "Ройтерс" разпространи в четвъртък преразказано интервю с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, в което се говори, че той е казал, че не изключва "широка коалиция" след парламентарните изборина 5 октомври.
Използваният израз на английски, както и включените в текста коментар от социолога Кънчо Стойчев и откъс от интервю с лидера на БСП Михаил Миков създават впечатление, че Борисов е склонен да приеме и коалиция ГЕРБ-БСП.
По този повод бившият премиер публикува в блога си разговора с "Ройтерс" под формата на въпроси и отговори и със следното уточнение:
"Публикувам част от интервюто ми пред Ройтерс, в което говоря по политическите теми. Подчертавам, че никъде не съм казал "широка коалиция". Нужна е политическа и обществена подкрепа по важните за страната сектори, за да изкараме държавата от блатото, в което се намира в момента. Затова трябва да се водят отговорни и конструктивни разговори между политическите сили."
Текстът, който предлагаме и на читателите на "Дневник" - както и самият лидер на ГЕРБ отбелязва - е само част от разговора и не съдържа други думи на Борисов, които "Ройтерс" разпространи - за правителство на националното спасение и предупреждение, че ако след изборите никоя партия не сглоби правителство, ще са нужни нови избори през януари, "на които няма да има какво да се спасява".
Ройтерс: Готов сте на разговор с всички партии, които ще влязат в парламента, така да ви разбирам, нали?
Бойко Борисов: Поне тези, които считам, че може да се разговаря с тях.
Ройтерс: Може ли да кажем с кои не може?
Бойко Борисов: С "България без цензура" - не може. С ДПС, които се държат най-разумно в момента в кампанията и са сатанизирани от всички, не може. Разбира се, те направиха и доста за това си лице. Трябва да им се отчете това, което правят за етническата стабилност в България. Знаем сегашният турски премиер какви изказвания е правел през предишните години, когато беше министър. Но за съжаление, няма някъде организация в страната, която да не ме е буквално заклела да не направя коалиция с ДПС. С една дума - просто партията не я желае. Партията не желае такава коалиция и ще изпаднем в тежък риск за самата партия. Разбира се, ако имаме подкрепа и ние сме управляващи в някои сфери, ще е добре дошла.
Разчитам много на БСП. И това за първи път на вас ви го казвам. Действително им пожелавам успех на изборите, защото ни е нужна силна лява партия. Но като казвам силна и отговорна, не да си обясняваме защо от 2006 г. не са построили "Белене", не - защо в договора за "Южен поток" не са включили колко и какви такси ще взимаме от пренос на газ. Не, защото са подписали с Уестингхаус споразумение, което самите те не знаят как може да се изпълни.
С отговорна партия, с която да седнем и да кажем било, каквото било – дайте сега да решим тези 3-4 неща в енергетика, социална сфера, доходи, инфраструктура, наказателни процедури, които текат в Брюксел. Безсмислено е отново да излезем пред обществото и да се замеряме кой е виновен.
Ройтерс: Говорим за така наречената гранд коалиция или...
Борисов: Аз изобщо не говоря за коалиция.
Ройтерс: А за подкрепа за взимане на решения в парламента?
Борисов: Не би могло да говоря от името на други партии. Затова пред всеки мой отговор, пред вас, искам да слагате - ако. Ако изборите са така, ако резултатите са такива, ако ние бихме могли - ще търся такъв разговор с партии от парламента. Ако сме втори, разбира се ще чакам да ни поканят пък ние да направим необходимия съпорт на политиката на другите. Това ще означава, че народът е избрал тяхната програма.
Ройтерс: Ако сте първи и в зависимост от резултатите сте готов на разговори за т.н. голяма коалиция?
Борисов: Не, далече съм от думите, които трябва да се кажат в тази посока, защото утре всички медии ще гръмнат, че аз предлагам коалиция на БСП. БСП ще почнат да се изказват, че не искат или че никой не е говорил с тях.
Аз говоря чисто прагматично, приемаме, че днес сме 5-ти вечерта и ако има такова подреждане, което вие казвате – правилното за стабилността на държавата е да преспим с мисълта за резултатите и на другия ден да седнем и да кажем – Господа, сътворили сме и хубави работи всички, и сигурно и лоши неща. Имаме ли шанс да изкараме България от видната криза? Свалянето на кредитните рейтинги на България, дефицитите огромни. Отношението на Европейската комисия, отношението на НПО-тата показва, че всеки има доста кусури. Така, че ще остане въпрос на разговори.
Ройтерс: Въпросът е, че вие ще търсите начин за стабилно управление?
Борисов: Това - да.