http://www.dnevnik.bg
"Не знам дали "Кой" е по-силен, но със сигурност не е по-слаб."
Румен Овчаров от БСП в интервю за "Нова телевизия" в отговор на въпрос дали смята, че е вярно твърдението от анализ на "Дневник", че "след цяла година протести срещу "Кой", днес "Той" по-силен отвсякога".
Съдържателната дискусия в първите дни след изборите е не "За" или "Против" Бойко Борисов да бъде премиер. Разговорът е, какви са гаранциите, че новото правителство ще разбие модела на "Корпорацията" - ДПС, и лидерите й Ахмед Доган и Делян Пеевски или ще продължи да я храни с обществени ресурси.
В този модел изборите се купуват с пари и влияние, "опозиционните" политици са държани в страх и зависимост, публичните ресурси се контролират на 100%, а основните институции на държавата работят единствено за "Кой". Последните две правитества - на ГЕРБ и на Орешарски, циментираха "Кой" във властта,
предавайки му цялата икономическа власт и всички обществени поръчки
Такъв политически разговор обаче не се чува.
Гаранцията за радикална промяна първо трябва да бъде дадена от ГЕРБ и лидерът й Бойко Борисов, като мандатоносители, а след това и от всички партии, които не се страхуват да участват в подобен рестарт на системата. По темата "Пеевски" обаче Борисов обича да мълчи, а след изборната вечер все още не се е изправил да говори пред медиите (жанрът разговор със стажанти в "Лада нива" не се брои).
Жалко че и "Реформаторският блок" пропуска да го започне. С необоснованото си личностно заяждане "Реформаторите" позволяват на Борисов да е обиден и
да избяга от съществения разговор за ролята на ДПС, Доган и Пеевски в новото управление
А със забавената си и неясна позиция готови ли са и на поставена върху какви приоритети коалиция с ГЕРБ, помагат на сценария "правителство на малцинството", което всъщност ще е подкрепено от "Корпорацията" т.е. ДПС. Ако изборът на Реформаторите е да останат в опозиция, могат да водят разговора и от тази позиция.
Засега, единствено лидерът на Патриотичния фронт Валери Симеонов проявява последователност по отношение на ролята на ДПС в управлението на България.
Но ако в този парламент не се намери мнозинство от желаещи и куражлии за подобен нов обществен договор, тогава е по-добре да се върви към нови избори. Така отново и отново, докато се появят такива. До тогава - България ще продължи да затъва в мизерия, защото институциите и парите на данъкоплатците й са приватизирани от "Него".