Светлана ГеоргиеваГерманската компания RWE може да се откаже от участието си в проекта АЕЦ "Белене", съобщи агенция "Блумбърг", цитирайки в. "Ханделсблат". Изданието твърди, че главният изпълнителен директор Юрген Гросман се е изказал критично за проекта преди заседанието на борда на директорите. Той се надявал, че правителството само ще се откаже от проекта.
RWE беше избрана от Националната електрическа компания (НЕК) за стратегически партньор в проектната компания за 2000 мВт нова ядрена мощност. Тя ще държи 49% от акциите в нея. Преговорите по създаването на проектната компания продължават около година и германската RWE отказва да се ангажира с финансиране на строителството, докато окончателно не стават ясни банките, които ще участват в него. Първоначално RWE преговаряше за подялба на дела си в проектната компания с белгийската "Електрабел", но последната се отказа от участие. Проблемите, свързани с финансирането в условията на рецесия, принудиха германската компания да започне разговори с руската компания "Интер РАО Електроенергийни системи". Българската страна не е уведомена за намерението на RWЕ да се оттегли от проекта, коментираха от икономическото министерство. От там определиха появилата се информация като медийни спекулации.
Главният изпълнителен директор на компания Юрген Гросман посочва като основна причина за оттеглянето нарастващите разходи по проекта, посочва агенция "Блумбърг". Според източници на "Дневник" окончателно решение за участието си в проекта RWE ще вземе след изборите в Германия в неделя.
Неясното бъдеще на проекта също оказват влияние върху позицията на германската компания. Новото правителството на Бойко Борисов първоначално обяви, че ще замрази временно проектите с Русия, докато им направи анализ. По-късно министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков обяви, че България няма нужда от нова ядрена централа за задоволяване на вътрешното потребление. Той обясни, че държавата може да намали участието си проекта и да привлече дребни инвеститори в него. През миналата седмица вицепремиерът Симеон Дянков заяви, че държавно участие може да бъде намалено до 20-30% и за него могат да се търсят и други инвеститор освен руски. Руският министър на енергетиката Сергей Шматко при визитата си в София миналата седмица заяви, че Русия ще изкупи целия държавен дял или част от него, ако българската страна реши да го продаде.
От: http://dnevnik.bg/