Николай Слатински, http://www.dnevnik.bg
Коментарът на Николай Слатински е от "Фейсбук". Заглавието е на редакцията
След трогателното единомислие на ПП ГЕРБ и ТВ СКАТ, бих препоръчал следния малък тест на лидерите на Реформаторския блок:
1. Посетете сайта на ТВ СКАТ, вижте предаванията на които и да са 5 произволно избрани дати през последните няколко години и преценете по това което говорят водещите т.е. лидерите на Патриотичния фронт /ПФ/ и аудиторията, т.е. електоратът на ПФ:
Дали имате с тях и още повече дали избирателите ви имат с тях общи идейни и ценностни виждания и въобще представи за живота, политиката и решенията на проблемите на страната ни.
2. Изберете на произволен принцип 5 дни от предишното управление на ГЕРБ, вижте какво сте говорили и отстоявали тогава за начина, по който ГЕРБ използва властта и преценете:
Дали съществува реална надежда нещо в манталитета на водещите фигури в ГЕРБ да се е променило толкова и в такава степен, че да имате основание и вие да промените на 180 градуса своите позиции.
3. Намерете 5 произволно избрани аналитични материали за миналото на ББ (може български, може американски, може европейски – в Интернет се откриват достатъчно на брой и достоверност) и-или 5 произволно избрани примера за неговото поведение като премиер, взривили общественото мнение (СРС-та, "Кокинов", "Мишо Бирата", "Ало, Ваньо", "Вучката", "Българите са като моите кучета", "Младите да стават овчари") и си направете извода:
Дали когато бяхте млади и възторжени седесари (които от вас са били, защото някои от вас са били по онова време не толкова възторжени и не толкова седесари), милионите хора по сините митинги са мечтали тогава наследникът на СДС да служи след 25 години за патерица на безпринципно, т.е. безпрограмно скалъпена коалиция с подобен премиер и с подобна авторитарно командорена мандатоносителна партия.
4. Вземете като ги подберете по съвсем произволен начин 5 принципа на съвременната модерна дясна (в смисъл либерално-пазарна) стратегическа визия - като политическа култура, ценности, икономически модели, социални приоритети, акцент върху свободата (в разумен баланс със сигурността) и личната отговорност (като морален дълг към обществото), като отрицание на репресивни, авторитарни и тоталитарни попълзновения, на расистки, ксенофобски и човеконенавистнически идеологии, на мутренски, милиционерски и ченгесарски манталитети и си дайте сметка:
Дали в момента има парламентарно представени партии, с които може да се направят такива компромиси, които да си струват размиването на нормалната, креативна дясна политическа идентичност – политическата идентичност не на подбраните в голяма степен на случаен принцип лидери на РБ (т.е. на вас, изплувалите на повърхността временни лидери на РБ), а на онези десетина процента от избирателите, които гласуваха за РБ и поне на още двадесетина процента, които ако РБ намери верните пътища на поведение в този парламент, биха го подкрепили при следващи избори.
Мнението ми е лично, крайно, емоционално и субективно, но аз продължавам да смятам, че единствената политическа сила, на която много ясно, абсолютно категорично бе отредена от избирателите ролята на реална и ефективна опозиция в този парламент - това е РБ.
Останалите партии имат много общо - или като червен произход, или като авторитарно управление на лидера, или като гаранти на статуквото, или като олигархични марионетки, или като ДС-принадлежност, или като левичарско, отричащо свободата на личността мислене... Затова те ще се разберат, няма опасност да не се състави правителство, щом интересите на лидерите и кръстниците им съвпадат.