http://kafene.net/Да поискаме оставката на ръководствата на финансовите регулатори, и ако не я получим, чрез акт на парламента да прекратим мандатите им и със спешни законодателни промени да гарантираме, че обществото ни няма повече да страда от подобна безотговорност, заяви лидерът на ДСБ и съпредседател на Реформаторския блок Радан Кънев.
От трибуната на парламента той заяви, че през изминалите години на криза БНБ и КФН не са изпълнили законовите си цели да поддържат финансова и икономическа стабилност и растеж и да помагат спестяванията на гражданите да се превръщат в инвестиции в българската икономика.
Напротив – те допуснаха системното изтичане на капитал от банките и финансовите институции към банки в чужбина и към чуждите капиталови пазари, добави той.
Кънев съобщи, че над 20 милиарда лева спестявания в банките са напуснали страната, а над две-трети от активите на българските пенсионни фондове са били инвестирани зад граница.
За занижения и често недобросъвестен надзор беше допуснато значителна част от инвестираните в българските финансови институции средства да бъдат вложени в свързани с ръководствата на тези институции лица. Немалка част от тях бяха използвани за финансиране на губещи бизнеси, корупционни схеми, медийно-политически проекти и пряка политическа дейност, каза още лидерът на ДСБ.
Днес има основателни съмнения, че част от тези средства ... бяха вложени и в престъпна дейност – купуване на гласове и търговия с влияние. По този начин, спестяванията на българите, вместо да работят за икономическо възстановяване и нови работни места, потънаха в блатото на политическата корупция и допринесоха за обедняването на населението и обогатяването на мафията, заяви Кънев.
По думите му резултатът от този модел на некомпетентност, професионална безотговорност и политическа корупция е бил фалитът на четвъртата банка в страната и трайно разклащане на доверието в банковата и финансовата система.
Вместо да градят доверие, БНБ и КФН се превърнаха във фактори на нестабилност за финансовата система на страната, каза съпредседателят на групата на Реформаторите.
Кънев заяви, че във финансовата сфера и в дейността по финансов надзор в обществен интерес, липсата на доверие е достатъчно основание за незабавно подаване на оставка.
От Реформаторския блок констатират, че и след провала и загубата на обществено доверие, ръководителите на българските финансови регулатори не са на висотата на заеманите от тях постове и възложените им отговорности
Нещо повече – ръководството на КФН си позволи, вместо да поеме тежката отговорност за проваления си мандат, да представи провала си като грозен персонален конфликт и да въвлече общественото мнение в махленска драма, добави Кънев.