Публикуваната на сайта на АОП покана разкрива как властите се сдобиват с информационен комфорт.
© Красимир Юскеселиев
Ако прочетете обява, че някой търси "денонощно и конфиденциално" обслужване, какво ще си помислите? Прави сте. По същество става въпрос точно за това в публикуваната от Столичната община поръчка за медиа, която да отразява дейността й 24 часа в денонощието с клауза за конфиденциалност и от двете страни.
Последно означава платеното съдържание да не бъде разграничено от редакционното, така че
столичните данъкоплатци да не разберат, че поредната информация за поредния "успех" на столичната администрация в съответната медиа е на практика пропаганда, платена с парите им.
След огласяването на поръчката клаузата за конфиденциалност е на път да отпадне, което потвърждава скандалността на първоначалното намерение.
След като досега Йорданка Фандъкова и подчинените й твърдо отричаха да имат подобни договори, в понеделник от общината обясниха поръчката с факта, че такава е имало и миналата година. В нагласените условия, зад които предизвестеният "победител" направо п(р)озира, има и друго интересно изискване - кандидатите да имат изпълнени поне 3 договора с подобен предмет на дейност.
Публикуваната на сайта на Агенцията за обществени поръчки покана всъщност разкрива как властите се сдобиват с медиен комфорт. Понякога за "жълти стотинки" (като предлаганите 30 хил. лв. без ДДС за година в случая), друг път за стотици хиляди под най -разнообразни форми - обединява ги липсата на индикацията, че това, което четете, слушате или гледате, е поръчано и платено.
И понеже, както става ясно, се търсят опитни в занаята, участници на медийния пазар генерират солидни печалби от държавните и европейските средства - за непроверена на практика информация или направо за дезинформация.
От тази win-win схема между медии и управляващи винаги губят управляваните.