http://www.capital.bg
Подслушването на протестиращи
Тези, за които "Червеи" е най-голямото предизвикателство, са българските граждани.
|
"Червеи". Така се е казвало оперативното дело, по което са били следени участници в протестите срещу кабинета "Орешарски" през 2013 г. Тоест държата е следила хора заради конституционно закрепеното им право на свободно сдружаване и правото им свободно да изразяват мнението си.
Този сюжет ни връща директно във времената, когато държавната сигурност се охраняваше от централата на VI управление на ДС на ул. "Московска", а правата на гражданите – за свободно изразяване и протест бяха углавно престъпление.
Всъщност фактът, че протестиращите срещу кабинета са били подслушвани, е съвсем логична последица от назначаването на двама видни възпитаници и преподаватели в библиотекарското училище - Владимир Писанчев за шеф на ДАНС и Цветлин Йовчев за вътрешен министър. И двамата са свързани с разработката "Галерия", в рамките на която преди няколко години бяха следени комуникациите на журналисти и издатели.
Не случайно след падането на кабинета "Орешарски" Писанчев прибра голяма част от сивите кардинали от МВР при себе си.
Въпросът обаче е какво ще се случи оттук насетне. Парламентът има правомощия да потърси обяснение и от Писанчев, и от бившия вицепремиер Йовчев. Разкритието ще е първият сериозен тест за бюрото за контрол на СРС. Посегателството със средствата на репресията срещу мирно протестиращите е и достатъчно важна тема, по която и президентът следва да свика КСНС. Ход, разбира се, има и прокуратурата, но е повече от наивно да очакваме, че главният прокурор Сотир Цацаров ще поеме инициативата – това би означавало да се изправи срещу тези, които вече две години, хм, толерира.
Но тези, за които "Червеи" е най-голямото предизвикателство, са българските граждани. От тяхната реакция ще стане ясно дали са будни, или просто са такива, каквито ги наричат службите.