в. Дневник
Участниците в мирните преговори за украинската криза са се договорили за прекратяване на огъня от полунощ на 15 февруари, съобщи агенция РИА "Новости", цитирайки руския президент Владимир Путин.
Но той допълва, че срещата в столицата на Беларус е приключила без да бъде подписано споразумение в подкрепа на Минските споразумения от 19 септември 2014г.
Споразумението от Минск не е всичко, което желаехме и не е решителен пробив, а крачка към прикратяване на насилието, разясни външният министър на Германия Франк-Валтер Щайнмайер, цитиран от "Ройтерс".
Началото на примирието бе потвърдено и от останалите участници - Франсоа Оланд, Ангела Меркел и Петро Порошенко.
Путин изброи следните договорености:
- прекратяване на огъня от 0 часа на 15 февруари
- оттегляне на въоръжението на украинската армия от фактическата фронтова линия към днешния ден
- оттегляне на тежката техника на "опълченците" от линията, очертана в Меморандума от Минск на 19 септември
- спазване законните права на населението на Донбас
- въпросите за контрола над украинско-руската граница ще се решават съгласувано с лидерите на самообявилите се републики в Донбас
- влизане в сила на вече приетият (но замразен заради т.нар. избори на сепаратистите и руската офанзива - бел.ред.) закон за специален статут на териториите на т.нар. Донецка и Луганска народна република.
- комплекс въпроси от икономически и хуманитарен характер.
Петро Порошенко разясни, че след спирането на огъня започва оттегляне на тежкото въоръжение и артилерия - всяка от страните по на 25 км от "минската линия", така, че да се създаде буферна зона с ширина 50 км.
Путин обясни проточилите се преговори с нежеланието на Киев да разговаря директно с лидерите на сепаратистите и призова всички страни в конфликта да се въздържат от насилие до встъпването в сила на примирето. За Украйна сражаващите се са "незаконни формирования", съставени предимно от руски граждани и често командвани от руснаци.
Продължилите 16 часа преговори между лидерите на Германия, Франция, Русия и Украйна са довели единствено до документ на контактната група за прилагането на тези споразумения. Тази група обаче е паралелен процес на значително по-ниско равнище - лидерите на самообявилите се републики в Донбас, руският посланик в Киев, бившият украински президент Леонид Кучма като представител на Украйна и представител на ОССЕ.
"Интерфакс" цитира Путин да казва пред журналистите, че има "втори документ, който не е подписан - изявление на президента на Франция, президента на Украйна, вашият покорен слуга и канцлерът на Федерална република Германия за това, че подкрепяме този процес".
Външният министър на Германия Франк Валтер Щайнмайер е заявил, цитиран от РИА "Новости", че четиримата лидери устно са потвърдили подкрепата си за минските споразумения, но не са поставили подписите си под съответен текст.
"Ройтерс" съобщава, че според френския президент Франсоа Оланд е постигнато "глобално споразумение за примирие и общо политическо уреждане на украинската криза". По думите му има реален шанс за облекчаване на ситуацията в Украйна, както и че той, канцлерът Ангела Меркел и украинският президент Петро Порошенко ще призоват днес ЕС да подкрепи споразуменията от Минск.
Агенцията цитира и съобщение на Кремъл, според което четиримата лидери са потвърдили украинския суверенитет и териториален интегритет. От Кремъл допълват, че има договореност за редовни срещи на "нормандската четворка", за да се гарантира прилагането на споразуменията.
Според Путин той се е договорил с украинския си колега Петро Порошенко да възложи на военни експерти да оценят ситуацията в района на Дебалцево в Източна Украйна, където почти са обкръжени украински части.