в. ДневникКандидатът на България за еврокомисар е външният министър Румяна Желева, обяви във вторник официално премиерът Бойко Борисов в Каварна. Министър-председателят каза, че България преговаря за три ресора - енергетика, инфраструктура и разширяване. Политици от ГЕРБ потвърдиха, че правителството предпочита да получи енергетиката, но ако това не стане, София би се задоволила с някой от другите поискани ресори.
Че Желева ще е номинацията на страната ни, се говори от няколко месеца, а във вторник Борисов оповести издигането й. Кандидатурата й е одобрена и от оперативното ръководство и парламентарната група на ГЕРБ. В средата на септември премиерът каза: "Реалистичното, което България може да получи, е разширяването и междусъседското сътрудничество." "Направихме си устата за инфраструктурата, транспорта и енергетиката, но там пазарлъкът е много голям", обясни тогава той.
Премиерът каза, че през следващата седмица ще разговаря в Париж с президента на Франция Никола Саркози и в София с премиера на Италия Силвио Берлускони за лобиране в подкрепа на българските искания около поста на еврокомисаря. По думите на Борисов до срещата на върха в Брюксел на 29 октомври разговорите по темата с основните фигури в Европейския съюз вече ще са осъществени. Още през септември външният министър заяви в интервю пред "Дневник", че предстои много активен диалог със страните от ЕС за определяне на ресора и че България има много потенциал, който трябва да покаже.
Официално от Брюксел нямаше реакции на изявлението на българския премиер, но високопоставен представител на Еврокомисията заяви за "Дневник", че България няма шанс за енергетиката. Той посочи, че страна не е пример за енергиен успех, и припомни газовата криза миналия януари. Освен това за такъв важен ресор Барозу щял да търси опитни хора, а предлаганият от София кандидат нямал практика в тази област. Трето - някои от големите страни членки също лобират да поемат ресора, посочи политик от Брюксел. Неофициално се говори, че сегашният еврокомисар Андрис Пиебалгс най-вероятно ще запази поста си, но ако това не стане, апетити към мястото му ще имат Франция, Холандия и Полша.
Ресор "Инфраструктура" в бъдещата комисия пък няма да има изобщо. До тази тема се доближават "Транспорт", където силни позиции имат холандците и италианците, както и "Регионална политика", за която се смята, че твърдо ще отиде при страна, нетен вносител в бюджета на ЕС, каквато България не е.
Ресорът "Разширяване" ще се измени в "Добросъседска политика", а за мястото ще се търси опитен дипломат. Неофициално в Брюксел се твърди, че Оли Рен ще запази поста си, ако не стане външен министър на ЕС. Допълнителен аргумент срещу Желева е фактът, че Европейската народна партия имала друг кандидат за поста.
Дипломатически източници в Брюксел коментираха, че Борисов си подкопава шансовете за добър ресор за София, като казва, че ще лобира пред Берлускони и Саркози. "На масата за преговори не се отива с условия, а с отвореност за разговори. Не е професионално да се поставят искания сега", каза френски дипломат.
На заседанието на Европейския съвет през юни бившият премиер Сергей Станишев поиска българският еврокомисар да е именно по въпросите на енергетиката. В средата на септември държавният глава Георги Първанов също препоръча на правителството да претендира за този ресор.
Във вторник Станишев коментира, че енергетиката е добър ресор и отговаря на националните ни приоритети и интереси, но определи кандидатурата на Желева като недостатъчно известна и авторитетна. Намерението на правителството да се бори за еврокомисар по енергетиката е голяма амбиция, но и голяма отговорност, коментира Даниел Митов от ДСБ.
От: http://dnevnik.bg/