Украински военнослужещи, заснети от кореспондент на Ройтерс в района на Дебалцево в неделя.
|
Въпреки влязлото в сила в събота срещу неделя прекратяване на огъня в Източна Украйна проруските сепаратисти продължават ожесточено да атакуват стратегическия железопътен възел Дебалцево. Там са разположени хиляди украински войници, които според сепаратистите са обкръжени.
"Незаконните въоръжени групи не подкрепят спирането на огъня", каза украинският военен говорител Анатолий Стелмах и добави, че подкрепяните от Русия бунтовници атакуват с ракети "Град" и танкове правителствените сили, под чийто контрол е градът. Очевидци също съобщават за интензивен обстрел в района, предаде Ройтерс.
По думите на говорителя атаките срещу Дебалцево дори са зачестили в сравнение с предишните дни и при тях се използват всякакви видове оръжия. "Терористите са получили заповед да превземат Дебалцево на всяка цена", посочи той.
Кореспондент на Ройтерс в Углегорск /Вуглехирск на украински/, на около 10 км западно от Дебалцево, съобщи за интензивен обстрел, идващ откъм града, и за взривове през десет секунди.
Подчертавайки крехкостта на прекратяването на огъня, което бе договорено от Украйна, Русия, Германия и Франция, армията на Киев посочи, че правителствените позиции са били обстрелвани 112 пъти за последните 24 часа. Стелмах допълни, че правителствените сили са стреляли само когато са били нападани.
Най-малко петима войници са убити в Източна Украйна, откакто влезе в сила спирането на огъня, договорено на 12 февруари в Минск, съобщи Киев.
Украинската армия няма как да започне днес, както бе предвидено, изтегляне на тежките оръжия от фронтовата линия в Източна Украйна, тъй като проруските бунтовници продължават нападенията си, заяви пред Франс прес друг украински военен говорител.
"За момента и дума не може да става за изтегляне на тежките въоръжения. Как да изтеглим оръжията, щом бунтовниците се опитват да ни атакуват с танкове и постоянно стрелят по нас?", каза Владислав Селезньов.
Примирието е слаба утеха за онези, които са в капана на боевете, пише британският вестник "Индипендънт" в материал за обстановката в района на Дебалцево. Изданието отбелязва, че перспективата за ново примирие е дало надежда на хората в региона, но малцина от воюващите в този стратегически участък, вярват, че спирането на огъня ще издържи.
"Дейли телеграф" също отделя голямо внимание на ситуацията в Дебалцево. Вестникът коментира, че възобновяването на боевете през вчерашния ден на ключови точки в града ясно е показало, че дипломатическите усилия са успели да забавят, но не и да спрат войната в Източна Украйна.
Според "Ню Йорк таймс", ако Украйна не съумее да евакуира или да снабди хилядите си военни в Дебалцево, жертвите, които ще даде от артилерийския обстрел и евентуалното предавене на оцелелите може да повлияят на изхода на войната и вероятно ще дестабилизират украинската политика.
Примирието в Източна Украйна може да се провали всеки момент, предупреждават експерти, цитирани в руския печат.
Проруските сепаратисти заявиха, че няма да спазват спирането на огъня в този стратегически район, където според тях държат в обсада войски на Киев, пише "Комерсант". Напрежението е толкова голямо, че лидерите на страните от "нормандската четворка" (Русия, Украйна, Германия и Франция) решиха днес отново да проведат консултации по телефона като вчера. "Те акцентираха най-вече върху необходимостта страните строго да спазват спирането на огъня и да започнат изтегляне на тежките оръжия. Обсъдена бе трудната обстановка в района на Дебалцево и ролята на мисията на ОССЕ в контрола по спазването на тихия режим", посочва вестникът, като цитира съобщение на Кремъл.
"Дебалцево и спорът около него може да провалят бездруго нестабилното примирие, също както друго подобно примирие се провали заради боеве край летището в Донецк. Украйна нарича Дебалцево плацдарм, противоположната страна - "котел", и този различен прочит не е случаен", заявява пред "Комерсант" киевският политолог Дмитро Джангиров.
Мнението му споделя и руският аналитик Алексей Макаркин, заявил пред "Новие известия", че дори да има ден-два тишина в Донбас, "ситуацията може да избухне всеки момент". Той припомня "цял куп нерешени технически и политически проблеми" около Минските споразумения, сред които "най-животрептящия" - украинските войски, обкръжени край Дебалцево. "С оглед буквата на минските договорености няма никаква яснота" дали тези сили "трябва да се предадат - или да останат? Всички тези въпроси ги няма черно на бяло", обяснява Макаркин.
Военният експерт Виктор Мураховски, говорил пред "Ведомости", сравнява съдбата на украинците, обкръжени в Дебалцево, с минна заплаха за примирието. Според него Киев явно смята да снабдява тези войски чрез международни наблюдатели и организации, тъй като бунтовниците очевидно са препречили пътищата към района и могат да обстрелват обиколните шосета с танкове, чието изтегляне не е предвидено в документите от Минск.
Новите мински споразумения са обречени на провал, тъй като "Путин явно не приема сериозно позицията на Западна Европа и процеса на мирно уреждане", по-специално "отказва да признае участието на руски военни и тежки оръжия в конфликта". Това заявява за "Ведомости" директорът на международния център за отбранителни изследвания в Естония Матю Брайза. Според експерта, Москва и сепаратистите вече тълкуват споразуменията съвсем различно от западните лидери. Путин ще склони да преговаря сериозно, едва след като Минск-2 се провали и на Русия бъдат наложени нови икономически санкции, смята
наблюдателят.