Ирина НоваковаБългария преговаря за еврокомисар по енергетиката, предлага Румяна Желева
България няма никакъв шанс за ресора енергетика в бъдещата Европейска комисия, тъй като страната не е пример за енергиен успех. Това коментира днес високопоставен източник от Еврокомисията по повод изказването на премиера Бойко Борисов, че България преговаря да получи поста на еврокомисар по енергетиката и номинира за мястото в Брюксел външния
министър Румяна Желева.
Официално от Брюксел нямаше реакция на изявлението му, но източникът на "Дневник" посочи още, че за такъв важен ресор председателят Жозе Мануел Барозу ще търси опитни хора, а предлаганият от София кандидат няма никакъв опит в тази област. Трето, каза той, някои от големите страни членки също лобират да поемат ресора. Неофициално в Брюксел се говори, че сегашният еврокомисар Андрис Пиебалгс най-вероятно ще запази поста си, но ако това не стане, апетити към мястото му ще имат Франция, Холандия и Полша.
По отношение на останалите два ресора, споменати от премиера, също съществуват известни противоречия. Ресор "Инфраструктура" в бъдещата комисия няма да има въобще. Останалите два ресора, доближаващи се до инфраструктурата, са транспорт, където силни позиции имат холандците и италианците, и регионална политика, за която се смята, че твърдо ще отиде при страна, нетен вносител в бюджета на ЕС, каквото България не е. По думите на източника на "Дневник" Желева няма достатъчно познания в нито една от тези две области, а опитът й в регионалната комисия на Европарламента е далеч от достатъчен.
Колкото за третия ресор, лансиран от Борисов - разширяване - той ще се измени в добросъседска политика. Тъй като основно в него ще е дипломацията със страни от Близкия изток, Магреба и бившите съветски републики, за поста ще се търси опитен дипломат. Неофициално в Брюксел се твърди, че Оли Рен ще запази поста си. ако не поеме новия пост на външен министър на ЕС. Допълнителен аргумент срещу Желева е фактът, че Европейската народна партия имала друг кандидат за поста.
Дипломатически източници в Брюксел пък коментираха, че Борисов си подкопава собствените шансове за добър ресор за София, казвайки, че ще лобира пред Берлускони и Саркози за Желева. Според тях Барозу щял да постъпи както през 2004 г., когато удържал на натиска на съвета и съставил сам комисията си. Френски дипломат добави, че подходът на Борисов не е особено правилен. "На масата за преговори не се отива с условия, а с отвореност за разговори. Не е професионално да се поставят искания сега", коментира той.
Междувременно в Брюксел започва да има съмнения, че въпросът за бъдещия състав на комисията ще бъде разрешен скоро. Очаква се страните членки да представят кандидатите си за комисари на срещата на върха на 29 октомври. Проблемът е, че въпреки позитивния референдум в Ирландия Договорът от Лисабон още не е ратифициран от Чехия и Полша. Това означава, че автоматично в сила трябва да влезе Договорът от Ница, а според него комисарите тогава ще се окажат 18, а не 27, и между страните ще започне яростна борба кой да има комисар. Анализатори в Брюксел, цитирани от Euractiv, прогнозират, че реалните преговори могат да се забавят още, за да може новата комисия да се сформира според Лисабон.
От: http://dnevnik.bg/