Екип на "Дневник"След десетките протести на природозащитници срещу незаконните строежи на Иракли, в Странджа и Пирин в последните години Европейската комисия се намеси в четвъртък с предупреждение, че на анархията най-после трябва да се сложи край.
Брюскел откри четири нови наказателни процедури срещу България и настоя строителството в три обекта да се замрази и незабавно да бъдат изготвени оценки за нанесените върху природата щети.
Три от тях са за неспазване на природозащитното законодателство в зоната от "Натура 2000" Иракли-Емине, в Национален парк "Пирин" и в Странджа, а четвъртата – за несъответствия на българското законодателство за "Натура" с европейското.
Министърът на околната среда Нона Караджова вчера отказа да коментира писмата от Еврокомисията - "все още не сме получили информация за процедурите – веднага щом се запознаем с тях, ще ги коментирам", каза тя.
Външният министър Румяна Желева обясни в предаването "Булевард България" на Re:tv, че това било нормална процедура. "Тя не е част от някаква мярка и не означава, че ще има санкции, защото ЕК ще прецени, след като й отговорим, дали това, което сме предприели, е адекватно", каза Желева. Тя допълни, че България е една от държавите с най-малко процедури в област екология в Евросъюза.
София има два месеца да отговори и ако Брюксел не е доволен от свършеното, процедурата продължава. В крайна сметка е възможно София да бъде изправена пред Съда на европейските общности и да понесе сериозни глоби.
Решението на Еврокомисията от вчера е взето след проверки на нейни експерти в България по добре известни конкретни нарушения. Първите са в ски зона Банско. Вторият район е по поречието на р. Вая край Иракли, където през 2007 г. незаконно бяха изсечени заливни гори. Третият обект е по крайбрежието около Царево, което бе отредено за застрояване в общия устройствен план на общината, въпреки че е част от Природен парк "Странджа".
Говорителят на дирекцията по околна среда в ЕК Барбара Хелфриш обясни, че ако неправомерно започналата строителна дейност е навредила сериозно върху флората и фауната, трябва да се вземат компенсаторни мерки, за да се ограничи вредното влияние. Дотогава строежите в тези зони трябва да спрат. "Не можем да позволим още по-големи щети", обясни тя. Според нея държавата може да изиска от фирмите, чиито строежи са причинили щетите, да покрият разходите по възстановяването на природата.
Еврокомисията смята, че туристическите и ски съоръженията около Банско са разрешени от българските власти без "каквато и да е подходяща оценка на тяхното въздействие и ефекти върху защитените видове и местообитания".
Представители на екоорганизациите обясниха за "Дневник", че конкретното решение, което визира Брюксел, е от 2007 г., когато министърът на околната среда Джевдет Чакъров постфактум одобри строителството на лифт в местността Чалин валог в Пирин. Концесионерът на ски зоната "Юлен" беше изградил съоръжението без задължителната оценка за съвместимост със зона "Пирин" в "Натура 2000" (освен защитена територия като национален парк Пирин е и защитена зона по "Натура").
По казуса "Иракли" Еврокомисията иска обяснение защо е допуснато строителство по поречието на р. Вая, където вече били разрушени важни местообитания на рядка флора и фауна. През 2007 г. по разпореждане на Министерството на бедствията и авариите, аргументирано с опасност от наводнения, фирмата "Суис пропъртис", строяща вилно селище в района, изсече голяма площ от заливната гора. Според екоорганизациите тази щета може лесно да бъде отстранена. "Просто държавата или фирмата трябва да даде 2-3 хиляди лева, за да залеси тези терени със съответната местна растителност", коментира шефът на парк "Витоша" Тома Белев.
В писмото на ЕК за устройствения план на Царево се казва, че той се изпълнява без оценка за въздействието му върху защитените видове в района, а това ги излага на голям риск. Общият устройствен план на Царево получи зелена светлина миналата година. Той предвижда застрояване на над 2000 дка от Природен парк "Странджа" по черноморския бряг. В началото на 2008 г. Висшият експертен екологичен съвет към МОСВ го съгласува и строителното министерство го одобри.
Сред причините за тази наказателната процедура е и незаконно построеният в парк "Странджа" вилен комплекс "Златна перла" на фирмата "Краш 2000". Той бе започнат през 2006 г. и беше спрян същата година. В началото на тази година Върховният административен съд потвърди незаконността на "Златна перла", отменяйки едно по едно 11-те строителни разрешения за комплекса. Той обаче и до момента не е разрушен и по информация на екоорганизациите се прави опит да бъде узаконен постфактум.
Брюксел изпрати и четвърто писмо за т.нар. Директива за хабитатите и приците. Според ЕК тя не е въведена правилно у нас в частта, където задължава държавата да оценява влиянието на всички планове и проекти, които могат да застрашат на защитени зони. От миналата година срещу България тече още една наказателна процедура за неспазване на същата директива – за зона "Калиакра", където държавата е допуснала твърде много инвестиционни проекти, заплашващи редките местообитанията там.