Чий пациент е най-влиятелният болник на планетата Владимир Путин? Този въпрос става все по-актуален поради продължаващото вече повече от седмица забележимо ( и забележително, понеже не се е случвало нищо подобно преди) отсъствие от публичното пространството на руския президент, определян единодушно от западни медии като най-влиятелния политик на планетата.
Това, че е най-влиятелен в света, не е комплимент, но българските путинофили така и не разбраха тънката западна ирония да посочват факта, че в огромната Русия няма колективен демократичен контрол върху управлението на една личност, която по тази причина има непомерно голямо влияние в световните дела чрез личните си капризи.
Сега същият този влиятелен Путин, които държи спусъка на близо половината ядрен арсенал на планетата, е потънал в неизвестност от 5 март, а говорителят му Песков отчаяно се опитва да обясни, че нищо особено не се е случило и че програмата на началника му била претоварена…следващата седмица.
А какво се случва през вече изтеклата седмица? И защо, ако той наистина е здрав, не бъде демонстриран от руските телевизии, които раболепно го придружават по заповед на началствата и в най-отдалечените кътчета на Сибир, когато е решено да се демонстрира някой негов „подвиг” по упояване на тигър или в полета му с ято жерави с делтапланер?
Щеше да е много по-успокояващо едно признание, че Путин, като едно човешко същество ( все пак) , се е разболял и разбираемо не е в кондиция да раздава интервюта. Но да го обявяват за здрав, да ругаят световните медии, които оспорват това и в същото време да го крият от публиката- това е повече от косвено доказателство, ме го крият по друга причина. Каква би могла да бъде тя, освен политическа?
Както обикновено при подобни случаи в историята, когато се създаде информационен вакуум, плъзват слуховете. Един от тях е особено упорит в Москва: чака се оставката на премиера Дмитрий Медведев като отдушник на натрупаното напрежение между борещите се за власт лобита около Кремъл и за най-вероятен негов наследник се сочи началникът на президентската администрация Сергей Иванов. Последният „цъфна” изведнъж пролетно след дълго отсъствие в руската публичност тъкмо, когато Путин изчезна заради „пролетно неразположение”.
Българската проекция на руското властово заболяване се е притаила и следи със затаен дъх изхода от пролетната вихрушка в Кремъл. Медиите в България, добре обучени да не закачат „опасната тема”, се правят, че няма такъв проблем. А можеха да скъсат от въпроси най-информирания от първа ръка българин Ивайло Калфин!
-Дали по своя воля замина или беше извикан в Москва на 3 март вицепремиерът Калфин?
– Какво са го инструктирали да предаде на началника си Борисов в София?
– Какво налагаше една такава спешна визита на възможно най-високо ниво ( втори по значение пост в правителството на България заема Калфин), която не отчита нито един конкретен резултат?
– Ако инициативата за неподготвеното посещение е била на българското правителство, т.е. на Бойко Борисов, точно Калфин ли е най-представителният изразител на официалната българска позиция?
– Защо Калфин обяви в Москва „Южен поток” за български приоритет в момент, когато в София азербайджанският президент Илхам Алиев беше уверяван от Борисов, че най-важното за София е възстановяването на подкрепяния от Запада проект „Набуко” и азербайджанския принос в запълването на евентуалната тръба?
– Защо същият ден, когато Калфин го опровергаваше в Москва, Борисов не само прие оставката на вътрешния министър Веселин Вучков и се похвали колко светкавично го е направил, а вече 10 дни мълчи за поведението на Калфин в Москва, където вицепремиерът му показа много по-скандално неподчинение?
– Или Борисов, чрез премълчаването, буквално демонстрира, че играе двойна игра: в София е за „Набуко” като за пред Запада, а в Москва е изпратил Калфин да радва руснаците, които се подиграваха, че „Набуко” е само опера от Верди?
Както казва обаче Остап Бендер, който ходи по тънкия житейски лед, ,, „ледът се пропука”. Иде пролет. На хитруването ще му дойде все някога краят.