България не е толкова обширна страна и затова всичко, което се случва в големия бизнес и в политиката, се знае. То може и да не присъства в медиите, може и да не достига до абсолютно всички граждани, но се знае от достатъчно широк кръг хора. Знае се кой какво е приватизирал, знае се кой какъв бизнес управлява на практика, знае се кой зад кого стои, знае се дори кой министър чии интереси представлява. Поне в повечето случаи. Това знание обаче най-често остава в сферата на недоказаното, защото тези, които трябва да го доказват - институциите, са заети незнайно с какво.
Така отдавна знаехме за набъбващата империя около Корпоративна търговска банка (КТБ) и депутата от ДПС Делян Пеевски. Но за това не се говореше, защото огромна част от активите се водеха/водят на други лица. Медийното и политическо влияние на тази група гарантираше тишина и услужливост от страна на държавата при няколко поредни правителства. Саморазкриването на групата започна преди по-малко от година, когато Василев и Пеевски влязоха в медийна престрелка. Днес вече имаме обявени сделки, които казват в прав текст:
"Да, аз бях!"
В България се появи човек на име Пиер Луврие, който обяви, че неговият фонд е купил 43% от БТК, мажоритарни пакети в мултиплексите НУРТС и "Фърст Диджитал", военните фирми „Дунарит“ и "Авионамс", пипълметричната агенция ГАРБ. Г-н Луврие обяви, че купил всичко това за 1 евро от Цветан Василев. Ако преди година някой беше написал, че банкерът притежава всичко това, щеше да се сблъска с адвокатите му и със заплахи за съдебни дела. Както се е случвало.
Самият Цветан Василев заяви неколкократно, че Пеевски де факто притежава „Булгартабак“, притежава и много медии, както и големи строителни фирми, които печелят едри обществени поръчки. Но това продължава да се отрича енергично. Прес-офисът на „Булгартабак“ разпространи съобщение по повод публично изказваните твърдения за „неясна собственост“. „Българската икономика се нуждае от подкрепа и развитие. Уронването на престижа на българските компании допринася само за дестабилизация на сектора“, се казва в становището, написано в типичния стил „национално-отговорен капитал“ - напълно непознат и неразбираем за европейски инвеститор. Иначе официалната собственост е в ръцете на анонимно физическо лице от Дубай, което притежава регистрираната в Лихтенщайн Livero Establishment, която пък купи приватизатора BT Invest - фирма на руската банка ВТБ.
И властта попита: #Кой?
И точно когато завесата се вдигна до степен, в която все повече хора осъзнават мащабите на заграбването на България, правителството реши да се обади. В специално становище Министерският съвет попита какъв е произходът на средствата, с които са реализирани инвестициите на Луврие в България. Както знаем, обявената инвестиция е 1 евро и е много интересно как точно ще бъде проучван произходът му. „Държим на това, за да гарантираме, че инвестиции в страна-членка от Европейския съюз се реализират само със средства, придобити от законна стопанска дейност“, каза правителството.
Пиер Луврие е работил дълго в Русия. Най-големите медии в Москва го свързват с олигарха Константин Малофеев, който е в забранителния списък на ЕС. Той има дългогодишен спор с банката ВТБ, а украинските власти го разследват заради подозрения в активна подкрепа за проруските сепаратисти.
Фактите са много повече, отколкото преди година, когато империята Василев-Пеевски все още бе обвита в мълчание. Парадоксът е в поведението на държавата - досега не знаехме кой какво купува, но и държавата не питаше. Сега всички знаем, а държавата се сети да пита.