Николай Флоров
Може би сте забелязали, че от самото начало на агресията срещу Украйна от московския хулиган Путин, който се държи към тая страна и към света сякаш че “Mein Kampf” е неговия любим пътеводител в живота, канадският премиер Стивън Харпър беше първия, който най-демонстративно показа отвращението си към този човек. Съвсем наскоро той продължи санкциите срещу Русия, като прибави и още компании към тях, включително и Газпром.
Харпър посети няколко пъти Украйна и щедро отвори дебелото портмоне на Канада, за да помогне финансово на страната. Той изпрати екип полицейски експерти за усилията на Украйна да премине към демократично вътрешно управление, както и няколко изтребителя в Балтийските републики. В последната му визита в Киев, преди да посети и Полша, той предостави и военна екипировка за реформиращата се армия на Украйна.
Неотдавна той реагира остро и на намеренията на Путин в района на Арктика, където Русия и Канада имат най-голям континентален шелф, следвани от САЩ, Дания и Норвегия. Тогава Путин заяви недвусмислените си амбиции към района като заяви, че Арктика принадлежи на Русия.
Стивън Харпър не прави това само заради консервативните си убеждения – той е премиер на страна, в която живеят 1,209,000 статистически заявени украинци, както и още 908,000 заявени като частично украинци. Това поставя украинската група на девето място в канадската етническа мозайка и на трето място в света след Украйна и Русия.
Украинците в Канада, вече напълно интегрирани в канадското общество на всички нива, пристигат в страната на няколко вълни – първо емигрирайки от царска Русия и Първата Световна война, след това по време на руската революция и гражданската война и най-после по време на Втората Световна война и след нея. Главно украинците бягат от насилие, глад и революционен терор. Сталин съсипва Украйна и се стреми да я русифицира напълно. Както на България, историята й е напълно изопачена в духа на комунистическите манипулации, но в Украйна дори украинския език престава да съществува официално.
Стивън Харпър е запознат много добре с качествата на канадските украинци, тяхното трудолюбие и издръжливост, особено важни за живот в трудния климат на канадските прерийни провинции. Самият той идва от една такава провинция, Алберта. Той обаче е наясно и с методите на Путин, чиято кагебистка природа беше демонстрирана особено ярко в отношението му към Украйна. По ирония на съдбата, на невероятно продуктивното фермерство на Канада и САЩ се дължи до голяма степен изхранването на самия Съветски съюз, който купуваше за десетки години жито от тях.
Близки по съдба с украинците са канадците от балтийските републики. След руската агресия срещу Украйна те първи се притекоха на помощ с парични дарения за хуманитарна помощ, като заявиха следното: «Като резултат от пакта Сталин-Хитлер, тоест съюза между нацистка Германия и Съветска Русия, балтийските държави бяха окупирани от руската армия в 1940 година.По време на първата година от окупацията - годината на терора, десетки хиляди хора от всички възрасти бяха арестувани, измъчвани или избити. Мнозина бяха пратени в конски вагони в сибирския Гулаг без да преживеят самото пътуване и лишенията в концентрационните лагери».
Освен санкциите, които Канада прилага към Русия, тя помага на Украйна с оборудване за полеви болници, комплекти от специално облекло, 70,000 чифта обувки срещу влага и студ, каски, защитни якета, пакетирана първа помощ, палатки, спални чували, очила за нощно виждане. Освен това Канада изпраща и 200 военни специалисти в Украйна за обучение и тренировка на украински военни части.
По думите на канадския външен министър Роб Никълсън: ...В лицето на явна руска агресивност ние ще продължим да поддържаме Украйна в усилията й към сигурно бъдеще, към просперитет и демокрация».