Свободата днес и тук 14 Септември 2024  
Начало
  
  Свободата, Санчо, е едно от най-ценните блага - Дон Кихот Свободата, брат, е нещо изключително - Джендема  
 

Как се гласува на местните избори и референдума

« назад   Изпечатай   Изпрати на приятел   
в. Дневник

На 25 октомври българските граждани ще избират кметове на общини, кметства и райони, общински съветници и ще дадат своя отговор "да" или "не" на въпроса "Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?".

Така жителите на някои населени места - като кметствата около София, Пловдив и Варна, където ще се избират и районни кметове, ще гласуват с пет бюлетини. Най-често избирателите ще ползват четири бюлетини - за кмет на кметство, за кмет на община, за общински съветници и за референдума.

Всяка бюлетина за местните избори е отпечатана на бяла и непрозрачна хартия. На гърба й има място за два печата на секционната избирателна комисия (СИК). В долния й десен ъгъл има 8-цифрен номер, който се откъсва по перфорацията от член на СИК след гласуването.

Бюлетините за местния вот са от кочан, за референдума - в плик

В бюлетината са вписани наименованията на всички партии и коалиции, регистрирали кандидати във съответния изборен район за съответния вид избор и имената на независимите кандидати, ако има регистрирани такива.  Номерата на партиите и коалициите са в квадратчетата в лявата част на бюлетината, а вдясно в кръгчета са изписани номерата на кандидатите в съответната партийна листа, но не и имената им - с тях избирателите могат да се запознаят на табла пред секционните избирателни комисии.

Бюлетините за гласуване в националния референдум се получават в непрозрачен плик.

Гласува се само в тъмната стаичка. Не се показва вотът, защото в противен случай гласът ще бъде недействителен и няма да се брои.

В изборния ден гласоподавателят се явява в секционната избирателна комисия. Легитимира се пред член на комисията с личната си карта (със зелен паспорт – само гласоподавателите, родени до 31.12.1931г.).

След вписване на данните от личната карта той получава по една бюлетина за всеки вид избор за местна власт, която се откъсва от съответния кочан и на гърба й се поставя един печат на СИК.

Само със син химикал и знаците "Х" и "V"

С всички бюлетини избирателят влиза в кабината за гласуване. Той отбелязва вота за общински съветници като поставя знак "Х" или "V" в квадратчето с номера на избраната от него партия, коалиция или независим кандидат, което изразява по еднозначен начин неговия вот. Ако има предпочитание към някой от кандидатите на партия или коалиция, може да постави знак "Х" или "V" в кръгчето, в което е отпечатан неговият номер в кандидатската листа.

Отбелязването със знак "Х" или "V" е действително, само ако е с химикал, пишещ със син цвят.

Бюлетините за кметове и общински съветници се сгъват по начин, който не позволява да се вижда как е гласувал, но дава възможност да бъде проверен номерът в долния десен ъгъл и откъснат.

За да е действителен гласът, трябва да е отбелязано само едно квадратче за партия, коалиция или независим кандидат. Ако не сте гласували и в кръгче или сте гласували в повече от едно кръгче, гласът се брои за партията или коалицията, а предпочитанието за водача на листата.

За кмет вотът също се отбелязва със знак "Х" или "V", с химикал, пишещ син цвят - в квадратчето пред името на партията или коалицията, където е изписано и името на кандидата.

За националния референдум се гласува отново със знак "Х" или "V" с химикал, пишещ със син цвят, върху квадратчето с избрания отговор на въпроса – "ДА" или "НЕ". Избирателят сгъва бюлетината и я поставя в плика.

Избирателят излиза от кабината за гласуване с бюлетините като подава сгънатите бюлетини на член на СИК и следи за точното сверяване дали номера върху всяка бюлетина съответства на номера върху кочана, от който е откъсната съответната бюлетина и при съответствие да се подпечата повторно всяка бюлетина с печата на комисията и да се откъснат отрязъците с номерата на всяка бюлетина, и да бъдат пуснати в отделна непрозрачна кутия. След повторното подпечатване на бюлетините ги пуска в прозрачната избирателна кутия.

Ако избирателят е гласувал и в националния референдум пуска плика в друга урна. За да е действителен вотът, бюлетината не трябва да се пуска в урната без плик. По броя на намерените в изборните кутии пликове се определя и броят на гласувалите, съответно прагът на валидност на допитването.

Едва след това се полага подпис в избирателния списък и в списъка за гласуване в националния референдум, получава обратно документите си и напуска помещението.

Ако сгрешите бюлетината

Ако избирателят допусне грешка при гласуване, той връща сгъната сгрешената бюлетина на СИК и получава нова за същия вид избор. Това право се предоставя на избирателя само веднъж.

Избирателят трябва да проследи, че сгрешената бюлетина, без да се разгъва, се унищожава с надпис "Сгрешена", подпечатва се с печата на СИК и се подписва от председателя, секретаря и член на СИК, предложени от различни партии и коалиции. Сгрешените бюлетини се описват в протокола на СИК.

При несъответствие на номера на сгрешената бюлетина с номера от кочана, тя се обявява за недействителна. Това обстоятелство се отбелязва върху бюлетината и в графа "Забележки" на избирателния списък, а избирателят не се допуска повторно до гласуване.

Вписването в бюлетината на специални символи като букви, цифри или други знаци прави гласа недействителен. 

Забраните:

Предварително раздаване на изборни книжа и материали.

Изнасянето на избирателните кутии, избирателните списъци и бюлетините извън изборното помещение.

Гласуването извън изборното помещение, с изключение на случаите за гласуване с подвижна избирателна кутия.

Присъствието в кабината за гласуване на други лица, освен избирателя, с изключение на случаите, в които е разрешено гласуване с придружител.

Присъствието на други лица, извън гласуващите в момента избиратели, на разстояние по-малко от 3 метра от кабината за гласуване, когато в нея има избирател.

Заснемането на начина на гласуване, като се използват мобилни телефони, фотоапарати или друга възпроизвеждаща техника.

Разгъването на бюлетината след попълването и преди пускането й в избирателната кутия, по начин, който позволява да се види начина на гласуване.

Влизането в изборното помещение с оръжие и/или предмети, опасни за живота и здравето на гражданите.

Да се извършват действия пред и в изборното помещение, които накърняват добрите нрави и обществения ред.

Гласуването започва в 6ч. и приключва в 19ч. Изборният ден може да бъде удължен по преценка на Централната избирателна комисия, ако в 19 часа пред изборните помещения има желаещи да гласуват, но удължаването може да е най-много с един час - до 20 часа.


 
Отказът на президента Плевнелиев да се кандидатира за втори мнадат е:
  резултати


Бюлетин

Въведете вашия имейл адрес за да получавате по-важните неща от Svobodata.com.




Svobodata.com не носи отговорност за съдържанието и авторските права на препечатани статии - като винаги посочва име на автор и линк на първоначалната публикация.



Подкрепете Откритото писмо на Едвин Сугарев до главния прокурор Сотир Цацаров, с което се иска започването на наказателно производство срещу лицето Сергей Дмитриевич Станишев, бивш министър-председател на България, заради причинени от негови действия или бездействия щети в размер на милиарди лева. Можете да изразите подкрепата си чрез петиция на адрес: http://www.peticiq.com/otkrito_pismo_sugarev



 



Story of Stuff



Подкрепете този сайт





Red House Sofia




Valid XHTML 1.0 Transitional