http://www.clubz.bg
Не ние замърсяваме въздуха в Русе, твърдят от автозавода "Монтюпе"
Протест на работници в "Монтюпе" в Русе. Снимка БГНЕС
Клуб Z
Чуждестранните инвеститори в България не са равнопоставени спрямо българските. Сега заводът "Монтюпе" е подложен на преследване от страна на държавните институции. Не мога да си обясня защо.
Това заяви председателят на Френско-българската индустриално-търговска камара Стефан Делайе. Той участва на пресконференция на ръководството на предприятието за авточасти в Русе, част от чието производство бе затворено заради опасения за замърсяване на въздуха в крайдунавския град.
"Това е най-големия френскси инвеститор в България и най-големия работодател в региона на Русе. Върху частите пише "произведено в България". Те са в автомобили от най-престижните марки по цял свят. "Монтюпе" уважава законодателните норми във всички държави по света и ги спазва стриктно. Мислите ли, че френското общество не уважава хората си", посочи Делайе.
Според него източникът на замърсяване на въздуха в Русе е друг, но българските институции не се опитвали да открият истинския виновник.
"Изобщо не се води конструктивен диалог. Аз лично участвах през 2005-2006 г. когато тази фирма получи сертификат Клас А. Бе битка да ги привлечем да дойдат в България. Направихме крачка напред и след това три назад. Определено има проблем с отношението на чуждите инвеститори. Искаме да има равноправно третиране", добави Делайе.
Той даде и твърде любопитен и показателен пример за думите си.
"В България към френските банки винаги е имало изключително строг надзор. Проверявани бяха стриктно и под лупа, а в същото време от една българска банка бяха източени над 3 милиарда", припомни аферата КТБ председателят на камарата.
Според него би било жалко в момент, в който правителството търси инвеститори в автомобилостроенето да не се намери възможност "Монтюпе" да остане в България.
В русенското предприятие работят повече от 850 души, което превръща компанията в най-големия работодател в русенско. Инвестицията на "Монтюпе" е за 120 милиона евро, а годишният оборот на фирмата, която доставя части за Ауди, Форд, Даймлер и БМВ е около 100 млн. евро.
"Ние сме в индустрия която дава много работни места. Заводите ни са в близост до Париж, Белфаст, Арагон и Русе. Предприятието ни в Белфаст е в самия град, където живеят почти половин милион души. Построихме завода в Русе защото бяхме посрещнати добре тук, а имаме клиенти в Турция, Румъния и България. Производството ни е по международните стандарти и качеството се проверява непрекъснато. Следим редовно качеството на работната среда, екологията, безопасността на труд и енергийна ефективност", обясни Дидие Крозе, управител на групата „Монтюпе“.
Според него причинителят на замърсяванията на въздуха в Русе не може да бъде българският завод на концерна и обяви, че френската компания остава отворена за диалог с властите в България за да продължи да осигуряваме заетост в града.
"На 14-и и 15-и септември в Русе се разнесе неприятен мирис на изгоряла гума или пластмаса. Но ние не използваме такъв материал в производството си. На следващият ден ековластите казаха, че тези оплаквания не са касаели директно "Монтюпе". През следващите дни имаше проверки в заводите в региона, включително и при нас. Всичко бе в норма", каза Микаел Бризон, индустриален директор за Франция и България.
Сагата със завода на "Монтюпе" продължава вече два месеца. Наскоро Административният съд в Русе отхвърли искането на френския произодител на алуминиеви глави за двигатели за спиране на предварителното изпълнение на заповедта на РИОСВ-Русе за затваряне на част от производството на фирмата.
Така пломбираната на 25 септември първа леярна на завода остава затворена, заради съмненията, че именно тя причинява системно изпускане на вредни миризми.
"Не следва да се дава предимство на частния интерес за сметка на обществения. Причиняването на евентуални значителни вреди на дружеството не би могло да се противопостави на евентуално увреждане на здравето на хората", гласеше определението на съдия Вилиана Върбанова.
Тя припомни, че принудителната мярка по спиране на производството в „Карусел 1“ на „Монтюпе“ е наложена по реда на чл.160 от Закона за опазване на околната среда, който защитава особено значими обществени отношения – здравето на хората.
На няколко пъти работници от френския завод излизаха на протести в защита на работодателя си, който според тях е обвинен несправедливо за замърсяванията на въздуха в крайдунавския град. Те се събраха пред сградата на общината, за да настояват да се спрат нападките срещу завода.