Предстоят взривове в енергетиката и банковата сфера, предупреждава експертът
Ако от случая с МВР трябва да съдим как се правят реформи, изводите не са добри. Станахме свидетели на едно лошо изпълнено упражнение, констатира по Нова ТВ анализаторът Илиян Василев. Според него най-малко сега трябва да ни учудва, че някой се опитва да яхне протестите на полицаите.
Това са хора които по дефиниция не трябва да протестират, но те го правят и никой няма да им потърси отговорност, посочи Василев. Той припомни, че в бюджета за МВР имаме увеличение с 3 % за миналата година, а тази, то ще бъде с 5%, тоест придърпваме баницата към едно съсловие, но тази схема не е работеща.
След отказът на правителството да прави съкращения в бюджета на МВР, обявен вчера, забравете за избори. Достатъчно е да съберете 10 – 15 хил. човека на протест и можете да диктувате на държавата. В същото време управляващото мнозинство го няма, то не взима лидерска позиция, а отстъпва. Проблемът е че този елит е стреснат, 25 години не се правят реформи. Реформата в МВР трябва да въздаде на всекиму това, което се полага. Тя предполага системата да се оптимизира, с по-малко състав да дават повече свършена работа и да получават по-добри възнаграждения. Но понеже елитът не го е направил, сега сме свидетели на случващото се. Подобна обаче е ситуацията в енергетиката, ами в банковата сфера - фондът за гарантиране на гражданите е изпразнен, и при следващи фалити, ни очакват проблеми. В енергетиката трусът е престоящ. Дори банките отказват на Българския енергиен холдинг кредит, а те имат огромни активи, значи рискът е много висок за банките и те нямат гаранция, че ще си върнат парите, коментира Василев.
Той акцентира на факта, че родният елит са само преразпределители, а без държавата те не могат нищо да правят.
Сега битката е всяка група да спре щетите за своята система и да запази нещата както са. Проблемът е, че ние нямаме икономика и не се занимаваме с икономическото развитие, разчитаме само на усвояване на еврофондове, но те могат да бъдат само една патерица. Не се занимаваме с дългосрочната матрица, нямаме визия какво искаме да постигнем в дългосрочен план. Реформите в началото винаги са дефицити, а после се получават ползите и се вижда ефектът от тях. Движим се към гръцки сценарий и това е големият проблем, без да имаме техните памперси от участието им в еврозоната, предупреди Василев.