В социалната мрежа Facebook дори се организира "Национален протест срещу безобразията в България", който е подкрепен от над 135 000 души. Той ще се състои на 28 януари пред Народтото събрание, а заявка за участие са дали граждани от над 30 града, пише в. "Сега".
Най-напрегната вчера бе обстановката в Стрелча. Хората са настръхнали и заплашват с линч бившия кмет на Пазарджик и Стрелча от БСП и настоящ общински съветник Иван Евстатиев, ако той бъде освободен от ареста, съобщи bTV.
Евстатиев е задържан и разследван за сексуално посегателство и привеждане в безпомощно състояние на непълнолетно момиче. Местните жители искат от главния прокурор открит процес, който "да се случва пред очите на хората", и настояват Евстатиев да не бъде общински съветник в Стрелча. В сряда общинският съвет ще се събере на извънредна сесия, за да отнеме почетното гражданство на обвиняемия.
Случаят с бившия кмет на Пазарджик е поредният казус, в който обстоятелствата не са ясни. От съобщението на прокуратурата се разбира, че става дума за полов акт с 16-годишна девойка, която е била в безпомощно състояние. Предстоят множество експертизи, които да установят детайлите. Според Наказателния кодекс случилото се не би било престъпление, ако няма принуда, заплаха или привеждане в безпомощно състояние. Роднините на момичето обаче твърдят, че тя е била дрогирана и изнасилена.
По подобен начин неяснотите около побоя в центъра на Враца, при който загина 18-годишният Тодор Йорданов, позволиха напрежението да ескалира. Няколко дни десетки хора се събираха пред съда с въпроса "Има ли полиция, прокуратура и съд във Враца". Още на първия протест гневът на събралите се изригна след новината, че двамата арестувани за побоя на ученика са обвинени в причиняване на смърт по непредпазливост вследствие на причинена лека телесна повреда. Заради бурната обществена реакция главният прокурор Сотир Цацаров спешно командирова 7 прокурори от Върховната касационна прокуратура, които да проверят как върви разследването. Те моментално преквалифицираха обвинението в най-тежкото - умишлено убийство по хулигански подбуди. До момента не е ясно на какво точно се дължи смъртта на Тодор, въпреки че прокуратурата обяви, че по тялото му са установени 28 контузии вследствие на побоя.
В петък определянето на по-лека мярка за неотклонение на обвиняемите - домашен арест, отново взриви десетките хора, заобиколили Съдебната палата в града. Те дълго време блокираха изходите, заплашваха и да препречат улицата, за да не могат обвиняемите да бъдат изведени.
Протестите във Враца продължиха и вчера. От 7 часа сутринта на улицата в града се събраха съученици на 18-годишния младеж и негови съотборници от клуба по таекуондо, които са недоволни от решението на съда обвиняемите да останат под "домашен арест". Пред входа на Съдебната палата бяха поставени цветя. Недоволните призоваха съда да си свърши добре работата и очакват адекватна присъда.
На безпрецедентен бунт се вдигнаха и хора от село Галиче - около 30 човека се осмелиха да протестират срещу кмета Ценко Чоков и сина му Мартин, показа Нова тв. Причината стана освобождаването от ареста на Мартин Чоков, обвинен в нанасяне на средна телесна повреда. Той бе пуснат срещу парична гаранция от 2000 лв. от съда в Бяла Слатина.
"Ние не сме само сеирджии! Ние сме все още хора" - под този лозунг десетки хора се събраха и пред русенската Съдебна палата преди няколко дни. "Вдъхновихме се от съучениците на починалия Тодор, които не стояха безучастно, а се надигнаха с ропот и излязоха на протест. Трябва да има гласност, тъй като не всичко се случва само във Враца. Случва се навсякъде, а наказани няма", бе цитиран да казва един от организаторите на протеста пред русенската медия "Утро".
Протести на съпричастни с хората от Враца имаше и във Варна и София. В столицата десетки се събраха пред Съдебната палата с искания за повече сигурност и правосъдие.