Веселин Желев, http://clubz.bg
Засегнатите да кажат дали им е "мек" или "твърд"
- Какъв е новият доклад на Европейската комисия за правосъдието и вътрешните работи в България? - ме питат от едно радио.
- Хубав е, - отговорям им аз.
- Защо е хубав? - питат те.
- Защото показва, че не сме сами срещу Кой? - отговарям им аз
За девета година подред докладът показва на българина едно и също: Ако някой със сигурност е на негова страна, това е Европа.
Тя всяка година се обявява за всичко, което българският народ иска, но неговите депутати и магистрати не му дават.
Например (от последния доклад): Висш съдебен съвет, ползващ се с широко обществено доверие и адекватно реагиращ, "когато има сериозни съмнения за корупция и търговия с влияние в съдебната система"; ясни стандарти за дисциплинарни производства срещу магистрати; "устойчива поредица" от присъди за корупция и организирана престъпност, независима проверка и реформа на прокуратурата.
Няма отърване от Христо Иванов. Принудиха го да излезе от правителството. Той обаче се връща с препоръките в евродоклада. Особено с тази за прокуратурата. Затова смятам, че докладът е хубав.
Българските управляващи се намръщиха на Лозан Панов, когато им заяви: „Стига вече!“ Европа обаче го приветства. Според доклада "е окуражително да се види, че българските съдии говорят открито в подкрепа на реформата в правосъдието. Това е здравословен знак...“
За пореден път "проевропейската" българска власт и медийната ѝ прислуга е откъм обратната страна на Европа, а опонентите ѝ – откъм истинската ѝ страна. И затова докладът е хубав.
Очакванията обаче, че Брюксел ще дойде да ни направи наготово всичко, за което се обявява, са неоправдани. Европа може да ни помогне да имаме по-добра държава, но не може да я замести. Европа не може да замести и българския избирател, макар да е на негова страна. ЕС има преобразяваща сила, но не и полицейска мисия.
Какво обаче следва, ако девет години наред Европа и българският народ искат едно, а неговият т.нар. елит прави друго?
От миналото знаем, че Брюксел може например да спира еврофинансирането за страната ни. От настоящето знаем, че подобно на Полша може да заплашва държави с отнемане на правото на глас. За бъдещето - ще видим. Когато му дойде времето.
Ако вие обаче сте на мястото на Европа, бихте ли наказвали всички българи заради шепа политици и магистрати, с които те не могат да се справят? И то, при положение че не България е най-големият проблем на ЕС? Аз не бих. За вас не знам.
Ако на българите им харесва да живеят в такава държава, трябва ли Европа да им пречи? Това е българска работа. Не европейска.
Така че докладът е хубав. Най-вече защото е верен. Дали е "твърд" или "мек" ще кажат засегнатите. Ще ги слушам с интерес.