http://www.ploshtadslaveikov.com
Да търкаме лотарийни билетчета, а книгите и образованите оставим за други тъпи държави, заяви директорът на издателството Константин Йорданов
Площад СЛАВЕЙКОВ
„Само през месец януари 2015 г. издателството и книжарниците на „Сиела“ платиха ДДС в размер на 190 хиляди лева“, разкрива Константин Йорданов. Снимка: Румен Добрев, „Площад Славейков“
Българската държава спонсорира хазарта и туризма, а иска да печели от книгоиздаване и книготърговия, заяви в сатус във Фейсбук директорът на едно от петте най-големи родни издателства – „Сиела“, Константин Йорданов.
„Скъпи четящи хора, предоставям на вашето внимание една любопитна статистика. За изминалата 2015 година нашата мила държава задели огромния бюджет от 140 хиляди лева за книги. Само през месец януари 2015 г. издателството и книжарниците на Сиела платиха ДДС в размер на 190 хиляди лева!!!“, пише Йорданов.
„Ето защо книгите са с 20% ДДС, а хазартът и туризмът са с преференциални ставки (бел. ред. – 15 на сто)“, продължава книгоиздателят и прави извода, че „българската държава иска да печели от книгоиздаване и книготърговия, а от друга страна да спонсорира хазарта и туризма“.
„В резултат на тази мъдра политика ни очаква страхотно бъдеще – заключава директорът на издателство „Сиела“. – Нека да търкаме лотарийни билетчета и да се размазваме в Слънчев бряг, а книгите и образованието да оставим за други тъпи държави!“
Преди дни друг от големите български издатели – Божана Апостолова, собственик на „Жанет 45“, също използва социалната мрежа Фейсбук, за да заяви позиция по обществена тема.
„Дошло е време не за алабализми, а за целенасочена политика към оцеляването на България и на българите като цяло – заяви Апостолова. – Унищожихме заводи, предприятия, работни места, които хранеха българите. Нямаме икономика, нямаме средна класа, нямаме… В момента българският народ не усеща бездната, към която върви, защото европейските фондове някак си закърпват дереджето. Но ви питам – след две години и половина, когато фондовете свършат, какво се случва с България и българите?
Ако през оставащите няколко години правителството не тръгне към създаване на икономика, към подкрепяне и умножаване на нацията, към създаване на средна класа, България няма да я бъде. Уверявам ви, България си отива. Както казва Труман Капоти – погубѝ духа и духовността на една нация, а територията си тя сама ще напусне. И тя вече я напуска! Два и половина милиона са извън България.“
В интервю пред „Площад Славейков“ в началото на миналата година Константин Йорданов коментира отказа на властта да свали ДДС върху книгата и печата така:
„Наслушали сме се на една мантра, която се повтаря от 1994 г.: „Не можем да правим изключения…”. Политиците твърдят, че като се променяла ставката за нашия бизнес, трябвало да се назначат куп нови чиновници, които да я обслужват. По-голяма глупост не съм чувал! Защото ние живеем в света на софтуера. За да променя цената на една книга – а „Сиела” има поне 60 000 книги в продажба в момента, не трябва да назнача 120 допълнителни човека, а просто да променя данните по електронен път. Същото е и с ДДС-то. Щом за туризма може да има различна ставка, значи и за нас може. “
Според Йорданов причината за упорството на държавата да намали ДДС върху книгите е малкият оборот в бранша:
„Нашият бранш е с много малък оборот – 120 милиона лева годишно, затова нямаме лобита и влияния. Ако беше 12 милиарда лева, нещата щяха да са много различни.“