Христо ХристовКакво ще се случи с Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС) след серията от скандали, последният от които извади на бял свят вътрешните интриги в агенцията, насочи прожекторите към бившия премиер Сергей Станишев и постави въпроса с изтичането на секретна информация? Ще бъде ли закрита ДАНС, или ще бъде оздравена? Ще бъде ли направен професионален кадрови подбор, или остатъците от досегашните компрометирани лобита ще продължат да разяждат сектора за национална сигурност и да генерират политически трусове?
Отговор на всички тези въпроси трябва да даде министър-председателят Бойко Борисов. И това трябва да стане в най- най-близкото бъдеще, защото в противен случай управлението на ГЕРБ рискува да бъде вкарано в спиралата на циклични кризи.
Три са възможните сценарии за ДАНС - закриване, оздравяване и фактическо рестартиране, а в по-дългосрочна перспектива - включването й в нова стратегия за национална сигурност.
Оздравяване и рестартиране
На осмия ден от избухването на скандала изглежда най-вероятно правителството да се ориентира към сценария оздравяване и рестартиране. Той включа смяна на ръководството на агенцията (вече извървяна стъпка) и ревизия на правомощията. Втората стъпка също е направена – законопроектът за изменение на Закона за ДАНС беше приет на първо четене. Въпреки някои резерви ГЕРБ беше подкрепен от "Синята коалиция", РЗС и "Атака". С промените от ДАНС се изземват вменените й при предишното управление полицейски и разследващи функции. Идеята е агенцията да има чисто контраразузнавателни функции с основно поле на действие – заплахите за националната сигурност.
Активното мероприятие с ваденето на информация от ДАНС и тиражирането й обаче показва, че нито смяната на ръководството, нито преформулирането на задачите на агенцията могат да са достатъчно оздравителни при рестартирането на специалната служба. Тук очевидно правителството трябва да търси допълнителни
решения, с които да бъде спрян течът на информация
от агенцията. Отговорността се пада на премиера, който пряко отговаря за контрола й.
Днес Бойко Борисов заедно с вътрешния министър Цветан Цветанов ще се срещне очи в очи с работещите в агенцията. Дали уверенията, които Борисов ще даде на служителите, ще се окажат достатъчни за успокоение и нормализиране на дейността на ДАНС ще стане ясно в следващите седмици. Ще стане ясно дали ДАНС в скоро време ще бъде в състояние да парира и предотврати нови скандали, при положение че бивши ръководители и служители са добре запасени с информация (от премиера научихме, че са изчезнали девет-десет секретни доклада). Ще се разбере дали новото ръководство ще съумее да се раздели с ролята на боксова круша (по израза на проговорилия покрай скандала бивш зам.-шеф на службата Иван Драшков) и да поеме инициативата. Каквато и да е цената на рестартирането, изглежда властта е решила да я приеме.
Закриването вече изглежда нереалистично
Тази възможност беше изречена от Бойко Борисов в началото на скандала - "Ако излезе, че ДАНС е била създадена само да генерира скандали и да създава проблеми, може и да бъде закрита". Крайната мярка беше спомената в контекста на това, че реформите изискват време, а пък ситуацията налага да се извършат много бързо. След това споменаване повече за закриване не се заговори. А и подобно решение би било сходно с начина, по който предишните управляващи и в частност Сергей Станишев конструираха проекта "ДАНС" – не от гледна точка на нуждите на националната сигурност, а заради политическата употреба на ресурса на част от специалните служби и за решаването на вътрешнопартийни въпроси. Едва ли формулата "Няма ДАНС, няма проблем" ще бъде приложима, защото закриването й води след себе си тежки последици.
На нови сътресения биха били подложени три от най-важните структури, пряко свързани с националната сигурност – контраразузнаването, военното контраразузнаване и финансовото разузнаване. Като се има предвид, че България е част от системата за сигурност в ЕС и НАТО, тези трусове в изброените специални институции са тревожен сигнал за европейските и натовските съюзници не само на ниво специални служби, а и на политическо ниво.
Нова стратегия за национална сигурност
В следващата половин година се очаква да бъде изготвена обещаната от ГЕРБ нова стратегия за национална сигурност. Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов заяви, че при нея ще се търси политически консенсус с цел да бъдат преодолени всички досегашни проблеми и стратегията действително да обслужва националните, а не отделни политически интереси. При условие че ДАНС, дори и при оздравителни спешни мерки, продължи под една или друга форма да генерира несигурност и скандали, няма да бъде изненада, ако управляващите изцяло преосмислят проекта вече в контекста на цялостното реформиране на сектора за сигурност.
От: http://dnevnik.bg/