Мирела Веселинова, Правен святОбезщетение от общо 30 000 евро ще плати държавата на вдовицата, дъщерята и сина на застреляния пред дома му прокурор от Върховната касационна прокуратура Николай Колев. Това реши Европейският съд по правата на човека в Страсбург, като призна, че спрямо Колев държавата е допуснала поредица от нарушения на чл. 5 от Европейската конвенция по правата на човека – във връзка с незаконния му арест и задържане под стража през 2001 г., както и нарушение на чл. 2 от Конвенцията, защото разследването на неговото убийство не е било нито независимо, нито ефективно.
Николай Колев беше застрелян пред дома си на 28 декември 2002 г. от неизвестен и до днес убиец. Тежкият му конфликт с главния прокурор Филчев беше публично известен, както и много други грозни факти от практиката на "филчевата" прокуратура – репресии над "враговете" на Филчев чрез фабрикувани дела и измислени доказателства, тормоз и заплахи на подчинените. След убийството на Колев много свидетели изтъкват данни, че главният прокурор и лица от Специализирания отряд за борба с тероризма (СОБТ) стоят зад убийството(става дума за тогавашния шеф на СОБТ Филко Славов и баретата Алексей Петров). Следствието уж се води активно, но е спирано неведнъж, за последен път през септември 2008 г., поради невъзможност да се открие извършителят.
Описвайки пространно тези факти, Съдът в Страсбург отбелязва, че следствените власти са имали солидни доказателства за съществуващия сериозен конфликт между Колев и главния прокурор Филчев. Те са знаели и за незаконните действия срещу Колев -уволнението му, ареста и задържането му, предявяването на необосновани обвинения срещу него и неговото семейство, както и множеството данни, че всички тези незаконин действия са предприети по нареждане на Филчем. Имали са показания от лица, смятащи, че високопоставени прокурори, включително самият Главен прокурор, са били замесени в убийството на Колев. Според Съда всичките тези обстоятелства сочат на едно: "При липсата на ясни доказателства, че тези обвинения са били безпочвени, следователите трябвало да ги разгледат и да предприемат необходимите следствени действия, независимо дали обвиненията биха се оказали в крайна сметка неоснователни. Това е решаващо в светлината на изискването на Конвенцията, съгласно което разследването трябва да основава своите заключения на пълен, обективен и безпристрастен анализ на всички съществени елементи."
Съдът отбелязва, че до септември 2003 г. българската Конституция не позволява да се повдигне обвинение срещу Главния прокурор против неговата воля. Въпреки че законодателството е било променено, на практика нито един български прокурор не би повдигнал обвинение срещу него, както е признало и самото българско правителство. Причините се коренят в централизираната структура на прокуратурата, работните методи, които са преобладавали по времето на Филчев и съществуващата институционална структура.
По-специално, единствено прокурорите са упълномощени да предявяват наказателни обвинения, а главният прокурор упражнява пълен контрол върху всяко решение издадено от прокурор или следовател. Главният прокурор може да бъде отстранен от длъжността си само с решение на Висшия съдебен съвет, някои от членовете на който са му подчинени. Тази ситуация е била многократно критикувана в България за това, че не осигурява достатъчна възможност за реализиране на отговорност.
Съдът е бил особено впечатлен от това, че макар в този период да е имало многобройните публични обвинения относно твърдени незаконни действия на главния прокурор Филчев, правителството не е съобщило да е било предприето разследване по нито едно от тях. "При тези обстоятелства, имайки предвид, че разследването на убийството на Колев се е намирало практически под контрола на Главния прокурор до изтичането на неговия мандат през 2006 г., че предположението за това, че той е замесен не е било разследвано и че след 2006 г. никакви съществени следствени действия не са били предприети, Съдът решава единодушно, че разследването не е било независимо и ефективно", пише в прескомюникето на съда.
"Европейският съд прави много точен и изчерпателен анализ на структурата на българското правосъдие и мястото на главния прокурор в него. На базата на този анализ съдиите стигат до правилното заключение, че при тази структура всякакво разследване на главния прокурор не може да бъде обективно и независимо" – това заяви адвокат Йонко Грозев, защитник по това дело пред Страсбург. Според него този анализ на съда би трябвало да стане повод за законодателя да преосмисли проблема за баланса на властите в България. "Аз не виждам как проблемът, който това дело очертава – за абсолютно безконтролната прокурорска власт, може да бъде решен без промяна на структурата на съдебната власт и изваждането на прокуратурата извън нея", добави той.
Адвокат Грозев потвърди, че разследването на убийството на Колев действително би следвало да се възобнови, за да се направи опит то да се проведе независимо и обективно, но той обаче не крие съмненията си, че 7 години по-късно това би могло да се направи ефективно.
От: http://kafene.net/