Боян ЮруковОт: http://yurukov.net/blog/license/
Преди два месеца се разкашлях яко и хората се шегуваха дали не съм хванал свински грип. В сряда се разболях отново, но този път почти нямаше такива реакции. Защо? Може би защото влязохме в този до болка познат ни сезон на гриповете, но имаме „епидемия на свински грип“ и за разлика от Септември, сега хората са в паника. Направих си труда да прочета за какво става дума (wiki БГ, EN) и затова винаги ми става смешно като се тръби из медиите и интернет за новия вирус. Тъй като обаче бях наистина доста болен, отидох на лекар за да ме прегледа. В Германия винаги се чака за лекар. До сега е нямало случай да не чакам поне 30 мин., а често в чакалнята се гледаме кихащи и охкащи поне час. Този път беше повече. Приеха ме по изключение, защото очевидно ми беше зле, но ми казаха да си правя друг път час поне два дни по-рано. Сега всичко било пълно с дни наред, защото сезона бил такъв – грипен. Попитах с усмивка дали има нещо общо със свинския грип и сестрата се усмихна обратно. Отговори „не“, а и им казали да не плашат хората, защото нямало за какво. Дори маски не носели. Грип като грип и мерките били същите.
Когато се върнах вкъщи погледнах статистиката на Google за грипната обстановка в различните държави. Ето графиките за България и Германия:
България
Германия
Обстановката в щатите може да видите тук. Тъмната линия обозначава данните от тази година, а по-светлите линии са предишните грипни сезони. На графиките е видно, че в България ситуацията е сериозна и има повече глип, отколкото в други години. В Германия от друга страна няма голяма разлика.
Една съществена подробност в статистиката на Google е, че тя се основава на ключовите думи, които хората търсят, а не данните на здравното министерство. Фактически тези линии не показват колко реално заболели от грип (нов и стар) има в България, а колко хората са паникьосани по въпроса. По същия начин търсенето на лекарства не показва дали хората са болни, а колко превантивни мерки искат да предприемат. Така масово се купуват ненужни лекарства и от това естествено печелят фармацевтичните компании, но не само.
Медиите като катализатор
Родните ни медии определено помагат на паниката. Това е като манна небесна за тях, защото всеки грипен сезон някой се опитва да изкара епидемия от някъде. Е сега им е паднало. Макар броят на заразените да не е по-голям от друг път, телевизионния екран се чувства задължен да проследи всеки заболял от дома, през ежедневието му та чак до болницата. Това е новина, новината е стока и този път тя се продава добре. Естествено цитират се успокоенията на министри и експерти, но пулсиращия надпис „Вирус мутант“ връща вниманието на публиката към същността на въпроса – че трябва да седят мирно, да се тъпчат с лекарства и да следят новините.
Ползата от всичко това
Както и да го погледнем, ползи от истерията има. Стига хората да разберат, че превантивното взимане на антибиотици е вредно, самото желание да отидат на лекар е добро. Като правило българите предпочитаме да се лекуваме сами – лекарство препоръчано от съседката, греяна ракия, компреси и прочие. На лекар се ходи за болнични. Покрай медийната истерия обаче се забелязва повишаване на прегледите, ваксинациите, а според графиките горе – и информираността на хората. Ако се научим да се преглеждаме редовно и да се пазим, ще решим и много по-сериозни епидемии в България като сърдечните проблеми и рака в ранна форма. В този смисъл свинският грип може да помогне на не малко хора да се запознаят най-накрая с лекаря си и да го посещават по-често.
Какво общо имат прасетата
Реално нищо. Смята се, че AH1N1 е тръгнал от Мексико и бързо след това го наричат „свински грип“. Реално обаче заразените там не са заразили целувайки прасета. Още в първите научните доклади е пишело, че части от вируса са сходни с тези на няколко свински щама, както и с един птичи. Следвайки логиката в името на птичия грип, медиите са решили да припишат и тази инфекция на някое бедно животно. Така се е стигнало до там, че стотици свине са били изгорени заради един грешен прочит.
Фактите зад истерията
Истината е, че човек не може да се зарази от ядене на свинско месо и дори от контакт с заразени свине. Пренася се само между хора, както стандартните вируси. В повечето случаи хората я прекарват леко само с естествените ни защитни механизми. Рядко има смъртни случаи и то при съпътстващи усложнения като сърдечни заболявания, лоша имунна система и т.н. Голяма пречка е и естествената глупост на хората, които са решили, че ще им мине без да се погрижат за себе си. По тези неща обаче AH1N1 не се различава по нищо от досегашните грипове.
Причината учените да се притесняват е, че този вирус не се повлиява от досегашните общи ваксини. Страхуваха се, че ако мутира, може да се стигне лесно до пандемия. Сега вече има достатъчно ваксини, които му действат и паниката е излишна. Това обаче далеч не означава, че не трябва да се внимава през сезона на гриповете, защото те по принцип са си опасни. Трябва да ги хващате в ранна форма, да ходите на прегледи и да се лекувате правилно, защото дори да си мислите, че сте се оправили сами, те могат да оставят скрити увреждания на сърцето, черния дроб и имунната ви система. После ще се чудите откъде ви е дошло.
Завършвам с тази карикатура на Капитал, където също говорят глупостта от тази истерия.