Степан Хиндлиян
Висшият съдебен съвет (ВСС) намери в четвъртък работа на бившия си член Иван Димов, един от най-честите събеседници на плевенския бизнесмен Красимир Георгиев – Красьо. Димов подаде оставка като член на т.н. правителство на съдебната власт с голяма неохота, след като бе подложен на силен натиск заради водените от него 33 разговора с Красьо, които "нямали нищо общо" с кадровите решения на съвета. По закон мястото му в съда се пази.
В четвъртък ВСС реши да увеличи щатната численост на Окръжния съд в Сливен с още една бройка специално за Иван Димов.
Другият подал оставка заради скандала бивш член на ВСС - Стойко Стоев – е на работа във Военно-апелативния съд.
Това най-вероятно ще означава, че срещу двамата няма да могат да бъдат приложени никакви дисциплинарни мерки, дори да се прецени, че са уронили престижа на съдебната власт.
В средата на месеца Министерският съвет прие проектопромени в Закона за съдебната власт, които ще позволят магистратите от ВСС да бъдат наказвани като обикновените съдии. Когато изборен член на ВСС е наказан с освобождаване от длъжност, той няма да може отново да бъде избиран. Ако член на ВСС пък е освободен с мотив накърняване престижа на съдебната власт, той няма да може да бъде назначен отново на съдийска, прокурорска или следователска длъжност. Този текст стана известен като "поправката Красьо".
В четвъртък председателят на етичната комисия на ВСС Цони Цонев заяви, че съветът ще изчака поправката в съдебния закон и тогава ще реши какво да прави. Когато и обаче тази промяна да влезе в сила, тя едва ли ще може да бъде приложена с обратна сила за Димов и Стоев. Освен това те не са освободени, а сами подадоха оставка.
В депутатския списък на Красьо нямало нищо смущаващо
В списъка с народните представители от телефона на Красимир Георгиев (Красьо Черния) няма нищо смущаващо. Няма данни, а и не сме изследвали дали той е оказвал влияние и в политиката. Това заяви главният прокурор Борис Велчев преди заседанието на ВСС.
"Трябва да се направят съответните анализи, не бива да се очаква че в този списък могат да се открият доказателства. Ние знаем че хора са говорили, но какво са говорили в миналото няма как да разберем", обясни Велчев.
Той посочи, че "се работи по линия на лобиране и в други сфери извън кадруването във ВСС" и добави, че, когато прокуратурата има повече основания да съобщи дори междинни резултати от разследването, ще го направи.
По думите му обаче не бива да се смята, че темата "Красьо" се изчерпва с разследването. Общественият отзвук е много по-сериозен, отколкото са възможностите и средствата на НПК да се стигне до истината, коментира главният прокурор. Според него "това е добър повод да си зададем редица въпроси и много хора да се постреснат".
Главният прокурор каза, че ще е доволен да излязат всички имена от списъка, за да няма спекулации, каквито са се появили в медиите, и да се замесват хора, които не са нямали никакви контакти с Красьо.
Същевременно парламентарната Комисия за борба с корупцията обяви, че до две седмици ще приключи проверката за депутатите, попаднали в телефонния списък на плевенския бизнесмен. Преди това обаче комисията иска от Върховната касационна прокуратура да й предостави разпечатки на телефоните на всички депутати и политици, които са засечени да разговарят с Красьо.
Назначенията възстановени
В четвъртък ВСС възстанови кадровата си дейност, спряна, заради скандала с бизнесмена Красимир Георгиев. Висшите магистрати назначиха близо 15 души на ръководни постове в съдебната система.
От: http://mediapool.bg/
Варненският следовател Михаил Желев бе подал молба да бъде избран за ръководител на седем различни магистратски постове в страната, като председателските места м районните съдилища в Генерал Тошево, Мадан и Пещера. Преди няколко месеца Желев кандидатства едновременна за 11 поста, но и тогава както и днес не беше избран.
В четвъртък висшият съдебен съвет възстанови на магистратските им постове още двама души. Това са Нестор Несторов и Бойко Рашков, които бяха членове назакритото вече Национално бюро за контрол на специалните разузнавателни средства.
Несторов се връща като прокурор във Върховната административна прокуратура, а Рашков - в Националната следствена служба.