в. "Дневник"
Вицепрезидентът на Световната банка Кристалина Георгиева е новият кандидат на България за еврокомисар.
Тя обяви, че е готова да поеме ресора, определен за външния министър Румяна Желева - "Международно сътрудничество, хуманитарната помощ и реакция при кризи". Изслушването на Георгиева от Комисията по развитие на Европейския парламент ще бъде на 3 февруари, а гласуването на целия състав на Европейската комисия - на 9 февруари в Страсбург. В четвъртък Георгиева ще проведе първите си разговори с председателя на Еврокомисията Жозе Мануел Барозу и ресорните евродепутати.
"Много съм говорила, че добрият имидж на страната е много ценен за всички българи и в този смисъл е висока отговорност да ни представям по най-добрия начин", заяви вчера тя. Номинацията й беше посрещната добре от всички политически сили в София, а в Брюксел коментираха, че тя е много по-силна от предишната и че е предимство, че е надпартийна фигура. Лидерите на парламентарните групи в Европарламента обявиха снощи, че с оттеглянето на Желева е свалено напрежението помежду им и няма да блокират вота на втората комисия на Барозу. |
Кристалина Георгиева отговори на премиерския "зов за завръщане" и прие да стане българският кандидат за еврокомисар. Тя е получила обаждане от Бойко Борисов през нощта (централата на Световната банка е във Вашингтон), което било сутрешно време в България. "Реших за 5 минути, защото ситуацията изисква бързи действия", каза самата тя
в извънредна видеовръзка, която представителството на Световната банка у нас организира за българските медии снощи.
(Запис от видеовръзката)
Месеци след като предпочете да остане във Вашингтон, вместо да се върне като член на правителството (
виж портрета), сега Георгиева
претеглила къде е по-необходима и дори президентът на СБ Робърт Зелик я е подкрепил, въпреки че новината за напускането й не му харесала.
"Промени се това, че българският кандидат за ЕК се оказа в трудна ситуация, в трудно положение и се оттегли и в много кратко време страната ни трябва да представи кандидат, който да е колкото се може по-близко до това, до очакванията на комисията като международен опит, като професионална подготвеност. В тези условия аз трябваше да поставя на везните задълженията към банката, институция, към която аз съм много привързана, много уважавам - тук съм прекарала много години на плодотворна работа, с това, което е необходимо за страната ни. Когато ги поставих на везните, може би защото беше рано сутринта вашингтонско време, може би защото първото нещо, когато се събудя, е да си мисля за България, те надделяха в посока да приема това предложение, което е висока чест за всеки българин, не само за мен", така Георгиева отговори на въпрос на "Дарик радио" какво се е променило през последните два месеца, тъй като през ноември беше коментирала пред медията, че като
вицепрезидент на Световната банка няма и не може да има политически амбиции.
Новият кандидат за еврокомисар на България бе спокоен, че ще се представи добре на събеседването си с евродепутатите. "Имам увереност, че ще мога да се представя по-добре на изслушването. Макар и опитът ми в Световната банка да не е директно в предоставянето на хуманитарна помощ, ние работим много именно по оказването на помощ за страни в криза. Работим много и по изграждането на международно сътрудничество при оказване на хуманитарна помощ и затова предложеният ми ресор е близък до моята сегашна длъжност", обясни спокойно Георгиева.
С думите "нека оставим този въпрос за бъдещето" тя отказа да отговори дали при срещата си с председателя на Европейската комисия Барозу ще поиска друг ресор. Само каза, че се работи такава среща да има по-скоро. Източници от Европейския парламент обаче признаха нейния опит и оцениха кандидатурата й като "висока топка", за която най-малкото може да се обсъди нов по-важен ресор.
По-рано през деня правителствени източници коментираха, че ще разчитат на нея и за още нещо - възможността да помогне за влизането на България в предверието на еврозоната - ERM2. Причината била, че в Световната банка е работила дълго време заедно с финансовия министър Симеон Дянков, което също може да помогне при кандидатстването на България за еврозоната. Дянков, който вчера бе в Брюксел за срещата на финансовите министри, не беше открит за коментар за новата номинация и за възможностите да искат промяна на ресора й с икономически.
На въпрос дали може да помогне за ERM2 и как Кристалина Георгиева коментира, че "добрият имидж на страната е много ценен за всички българи. Това само по-себе си е ако щете лобиране. Най-добрият начин да защитаваме страната си е като работим съвестно и сме уважавани навсякъде".
Има вероятност заради новия си пост Кристалина Герогиева да напусне мястото си като съветник на премиера по икономическите въпроси, което Борисов й възложи през ноември.
На въпросите за конфликт на интереси тя обясни, че в Световната банка това е много добре уредено и всички хора на ръководни позиции в банката декларират собствеността си и своите ангажименти и те са публикувани на сайта на институцията. "Мога веднага да кажа, че нямам никакво участие и собственост във фирми, които биха ме поставили в конфликт на интереси. Но ще погледна изискванията на ЕК и ако не са идентични с тези на банката, ще се постарая да посрещна и новите изисквания", обеща Георгиева.