в. "Дневник"Докъде ще стигне скандалът между президента и управляващите? Три дни след кулминацията на сблъсъка между Георги Първанов и Симеон Дянков въпросът остава без ясен отговор.
Според премиера Бойко Борисов: "Щом президентът иска война, ще си я получи" (цитиран в неделния "Труд").
Според депутати от управляващата партия ГЕРБ конфликт ще продължи да ескалира, но по-скоро ще остане на ниво размяна на реплики, закани, критики и едва ли ще има по-сериони последствия за правителството или президентската институция. В същото време те заявяват, че в "предизвиканата от Първанов война" са готови на всичко и ще предприемат всички действия, за да се защитят от "атаките" на президента срещу кабинета и негови членове.
Според "Синята коалиция" и "Атака" те ще подкрепят процедура по отстраняване на президента.
Първи за нарушение на Конституцията заговори вицепремиерът Цветан Цветанов още в петък вечер с категоричния намек, че ако президентът ще си прави ПР на политическия проект за тяхна сметка, "да си ходи от институцията". Вътрешният министър припомни и заканата на премиера, че винаги са готови да излезнат на избори. През уикенда той и Борисов останаха лаконични в коментаратите си, а управляващата партия заложи на декларация-реакция срещу действията на президента, представена и от председателя на парламента Цецка Цачева в събота.
Според стотици интернет потребители, които взривиха форумите, социалната мрежа и блоговете "Първанов прекали" и трябва да подаде оставка.
Всички, които познават стила на Първанов знаят, че той не би се оттеглил сам. Тепърва обаче управляващите и подкрепящите ги партии ще мислят дали да сезират Конституционния съд за действията на президента и дали има основания да се пристъпи към процедура по предсрочно освобождаване на държавния глава. Прогнозите засега обаче са, че едва ли ще се стигне до подобни радикални действия.
"Войната" със сигурност ще продължи и през следващите дни, основно през медиите. Тя започна с искането на Първанов - Дянков да се извини или да подаде оставка, но се преобърна срещу него и в проверка има ли юридически възможности да бъде отстранен (междувременно неговият заместник ген. Ангел Марин с усмивка напомни, че той ще наследи Първанов, а няма да има нови избори).
Това не е първият сблъсък между Борисов и Първанов, но изглежда най-сериозният досега. Ако се проследят предишните скандали, те завършваха с примирие. До миналата петък сутрин двамата "си говориха приятелски" (по свидетелството на Божидар Димитров, който бил при премиера, когато той позвънил на президента да му каже, че Дянков отива).
Скрити засега остават истинските причини - защо Борисов изпраща финансовия министър да се помирява с президента (срещата в петък сутрин), както и защо държавният глава я обръща в нападение срещу цялото правителство и после прави атаката си публична. Каквъвто и да е бил замисъла на всеки от тях, остава впечатлението, че сценариите са се объркали и тактиката се променя в движение.
Порицах Дянков, пратих го на крака при президента, за да се изяснят, да му се извини, а те му устроили съд и го записват, честно ли е, почтено ли е - няколко срещу един, коментира пред различни медии премиерът Бойко Борисов. Негови приближени разказваха как с емоционален тон Борисов заявил, че ако президентът си подаде оставката, то той ще направи същото и така двамата ще си премерят силите на два вида избори.
Министър-председателят коментира още, че очаквал конфликти с президента след две години, но Първанов е избързал. Политици и наблюдатели също твърдяха вчера, че прогнозата е била двамата да сблъскат интересите си около президентските избори в края на 2011г. А заявка за това били и думите на Борисов, че "утре ГЕРБ може да имаме президентската институция".
Държавният глава подготвя свой политически проект, коментираха действията на Първанов от ГЕРБ. Неофициално депутати от мнозинството заявиха, че той е избрал сегашния момент, тъй като БСП е в криза и се опитва да използва момента и да привлича хора към себе си.
Тезата, че Първанов ще сформира някакъв тип обединение, което да участва активно в политическия живот, развива от около месец публично и бившият депутат от левицата Кръстьо Петков, който има близки контакти с президентството. Той вчера призова "двамата най-силни мъже" в държавата - Първанов и Борисов, да "заровят томахавките" и коментира пред БНР, че "развитието на президентския проект трябва да бъде до ГЕРБ, а не срещу ГЕРБ и Борисов".
Според декларацията на ГЕРБ от стенограмата и последващите действия ясно се вижда, че президентът е действал по сценарий и с предварителна подготовка. Представители на ръководството на ГЕРБ определиха действията на Първанов като "активно мероприятие по най-добрата комунистическа стилистика" и отбелязаха, че министърът на финансите е бил изключително изненадан, когато малко преди края на разговора държавният глава отворил някакъв написан текст и прочел заключителните си препоръки, попаднали впоследствие в стенограмата.
Сега управляващите ще изясняват бил ли е информиран министърът, че разговорът се записва. От ръководството на ГЕРБ вече казаха, че Първанов е нарушил текста на Конституцията, според който никой не може да бъде записван без негово съгласие. Ръководството на партията заяви, че ако Дянков не е знаел за записите, то тогава ще се обърнат към конституционните съдии. Финансовият министър запази мълчание и не коментира нищо през целия уикенд.
Преобладаващото мнение на експерти и юристи обаче е, че подобни записи от протоколни срещи не са нарушение на основния закон. Юристи от ГЕРБ също смятат, че държавният глава не е нарушил Конституцията, само е прекрачил морални норми и изразиха съмнение, че ще се стигне до сезиране на КС.
От ДСБ пък директно заговориха за предсрочно освобождаване. Засега от ГЕРБ се въздържат да изрекат официално, че ще искат т. нар. импийчмънт, макар да намекват, че подобен сценарий не е изключен. "Атака" и СДС също обявиха, че биха подкрепили подобно действие. Въпреки това сметките показват, че проекторешение за освобождаването на президента трудно ще мине през Народното събрание.
От БСП няма да подкрепят искането за прекратяване пълномощията на държавния глава. Макар от ДПС да пазят мълчание по случващото се, те също едва ли ще гласуват "за" импийчмънт. В неделя пък от РЗС обявиха, че засега не виждат стабилни юридически аргументи за предсрочно прекратяване на мандата на президента. На практика макар и само деветима, представителите на РЗС са ключови при одобряването на евентуално предсрочно освобождаване на държавния глава, тъй като за окончателното гласуване на подобно проекторешение в Народното събрание е необходимо мнозинство от 160 народни представители, а дори всички групи и депутати, извън БСП, ДПС и РЗС, да се обединят зад искането, те събират 154 гласа.
От: http://dnevnik.bg/