в. ДневникВ потвърждение на развиващото се с шеметни темпове икономическо сближаване между Русия и Украйна в петък руският премиер Владимир Путин предложи да се слеят гигантът "Газпром" и украинската държавна енергийна компания "Нафтогаз Украины".
Ако това се случи, "Газпром" ще получи контрол над транзитната мрежа в Украйна, както и достъп до крайни потребители в страната. "Нафтогаз" е ексклузивен доставчик на синьо гориво за Украйна и около 20% от газовите нужди на Европа се покриват от природен газ, който минава по нейни тръби.
Москва и Киев вече ратифицираха два гръмки договора - 10-годишен за сваляне с 30% цената на природния газ за Украйна и обвързаният с него 25-годишен договор за удължаване престоя на руския Черноморски флот в Севастопол до 2042г. (с опция за още 5 години, ако никоя от страните не поиска тя да не се задейства).
След това Путин спомена, че може да се слее в холдинг ядрената енергетика на Украйна и Русия. Предложението от петък обаче е смятано за най-смелото и със сигурност ще разгневи още повече националистите и украинците, притесняващи се, че Русия поглъща икономиката им.
"Разговаряхме за интегрирането в ядрената сфера. Готови сме да го направим и с газа. Предлагам да слеем "Газпром" и "Нафтогаз Украины", заяви Путин на междуправителствената среща в Сочи.
Но Виталий Лукяненко - говорителят на украинския премиер, каза, че изказването на Путин е било "импровизация". "Украинският премиер Микола Азаров подчертава, че тази идея не е била обсъждана и дори повдигана по време на преговорите. Идеята на руския премиер е импровизация, поради което ще го дискутираме и ще видим дали има конкретни предложения", каза Лукяненко.
Според представители на газовата индустрия, цитирани от "Ройтерс" обаче предложението е съвсем сериозно и въобще не е паднало от небето.
Говорителят на "Газпром" Сергей Купирянов коментира пред агенцията, че идеята е "интересна" и компанията е готва "да поработи по нея". "Очевидно, че има синергичен ефект (спестяване и оптимизиране на разходи и персонал при сливане на две структури - бел.ред.), ще видим как ще бъде реализиран", каза той.
Има и скептици - Крис Уийфър, старши стратег на руската брокерска компания "Уралсиб", смята, че сливането е невъзможно.
"Мисля, че това са две различни животни в смисъл на размер и прозрачност. Не смятам, че Украйна ще приеме сливане." Той допълва, че мащабите на "Газпром" са такива", че руският гигант ще доминира всяко смесено дружество, "а това ще е неприемливо за украинската публика".
Шефът на "Газпром" Алексей Милер каза, че компанията е готова да обсъди размяна на активи с "Нафтогаз" от проучвателна до търговска дейност. "В действителност, това е въпрос на сливане на двете компании", обясни той.
От: http://dnevnik.bg/