Mediapool.bg
Показното излагане на древен зъб и на няколко кости е необичаен начин да привличаш туристи и да отвличаш вниманието на избирателите. Но не и в България, където неотдавна при разкопки бе намерена кутия с парчета от древни кости, за които се твърди, че са част от тленните останки на Св. Йоан Кръстител, пише сп. "Икономист" в кратка статия, озаглавена "Свята находка" и подзаглавие "Българското правителство вербува необичаен съюзник".
На 28 юли археологът Казимир Попконстантинов откри кутията при разкопки под олтара на древна християнска църква на черноморско островче край бреговете на малкия курортен град Созопол. Кутията носи надпис с името на Йоан и предполагаемата му рождена дата.
Един вестник нарече Созопол "Новия Ерусалим"; друг определи откритието като чудо и приписа свръхестествени способности на костите. В същото време българското държавно ръководство се надява, че откритието ще доведе до чудо на изборите.
Икономическите трудности и непопулярните пенсионни и здравни реформи предизвикаха недоволство от правителството, което дойде на власт преди една година с обещание да се пребори с корупцията и да засили конкурентноспособността на България. Спасението може да се крие в туризма.
През последните години доходите намаляха заради икономическата криза и трудното привличане на заможни посетители. Финансовият министър Симеон Дянков, който иначе е привърженик на затягането на коланите, отпусна голяма сума за финансирането на разкопките край Созопол с надеждата за нови открития. Ако реликвите спечелят признание, те ще привличат поклонници.
Предполагаемият череп на Йоан Кръстител е най-светият експонат в джамията Умаяд в Дамаск, еднакво почитан както от християни, така и от мюсюлмани. А през 2006 г., когато предполагаемата ръка на светеца бе временно докарана от Черна гора в Русия (откъдето е била изнесена през 1917 г.), се събраха огромни тълпи.
По-нататък в публикацията се отбелязва, че оптимизмът около българското откритие е бил засечен заради публичния спор между министъра за българите в чужбина Божидар Димитров и археолозите в страната. Димитров, който е роден в Созопол, гръмко защитаваше автентичността на находката. В телевизионно интервю той нарече по-скептично настроените археолози "шибани колеги", които просто завиждали. Освен това той се оплака, че българите са изпълнени със съмнения и злоба.
Католическата църква смята, че костите трябва да бъдат изследвани, за да се потвърди автентичността им. Българската православна църква обаче е на мнение, че "небесните тайни не трябва да бъдат разбулвани от простосмъртни". На 5 август костите бяха тържествено пренесени в созополската църква и заключени в сребърна мощехранителница, дарена от премиера. Няма планове да бъдат изследвани.
От: http://mediapool.bg/