Бившият главен прокурор Никола Филчев е заподозрян за две емблематични убийства, които в продължение на години бяха "загадка" за разследващите. Вътрешният министър Цветан Цветанов във вторник обяви, че Филчев е проверяван за съпричастност към смъртта на прокурора Николай Колев и на ямболската адвокатка Надежда Георгиева.
По-късно Филчев коментира пред агенция "Кросс", че Цветанов е изнервен, изморен и следва сценарий, който му е внушен от "едно голямо посолство – американското".
"Ако вътрешният министър разполага с тези доказателства, те стават по надлежния ред - вкарва се всичко в разследването, разследва се и отиваш в съда - турят ти белезниците и отиваш в съда", каза Филчев. Той не възнамерява да съди вътрешния министър за клевета.
Цветанов не каза дали Филчев е разпитван като поръчител или като свидетел за двете убийства.
От градската прокуратура съобщиха, че Никола Филчев е бил разпитван в рамките на разследването на групата на "Октопода" и наблюдаващият делото за убийството на прокурора Никола Колев вече е изискал всички нови доказателства.
Ден по-рано разследващият журналист Юрген Рот заяви пред Дойче Веле, че Цветанов му казал, че бившият главният прокурор е поръчител на екзекуциите, които били извършени от кръга около Алексей Петров, който в момента е считан за глава на "Октопода".
Първоначално Цветанов отказа да коментира изказването на Рот, но впоследствие явно е размислил.
Всъщност в продължение на години няколко човека усилено твърдят, че зад двете убийства стоят именно Филчев и Алексей Петров. По времето, в което първият бе главен обвинител, вторият бе изключително близък с него. Съпругата на Николай Колев – Нанка Колева, която е прокурор от ВКП, стотици пъти е заявявала, че убийството на мъжа й е поръчано от Филчев, организирано от Алексей Петров и бившия шеф на баретите Филко Славов и извършено от Гълъбин Георгиев, който е бил служител в отряда за борба с тероризма.
Нанка Колева заяви под клетва пред съда по делото за убийството на Надежда Георгиева, че Филчев лично е убил ямболската адвокатка. Същото нещо потвърди друг свидетел по този процес – Пламен Симов.
Едвин Сугарев е застъпник на същата теза – Филчев и Петров стоят зад двете убийства. И той, и Нанка Колева са давали показания назад във времето, но от това нищо не произлизаше.
Миналата година дори България бе осъдена от съда в Страсбург заради недосегаемостта на главния прокурор. В решението си ЕСПЧ до голяма степен се позова на случая "Николай Колев". Бе посочено, че разследването на убийството на Николай Колев се е намирало практически под контрола на главния прокурор до изтичането на неговия мандат през 2006 г., а дотогава и след това не е разследвано предположението, че той е замесен в него. Това означава, че никакви съществени следствени действия не са били предприети и разследването не е било независимо и ефективно.
По времето, в което главен секретар на МВР бе не кой да е, а настоящият премиер Бойко Борисов, по разследванията на двете убийства също нищо не се случи, още повече, че Едвин Сугарев е давал показания в негово присъствие.
Сега Борисов и Цветанов са на други позиции, а управлението на ГЕРБ е подложено на почти ежедневен компроматен "обстрел" от Алексей Петров и приближените му.
Филчев: Това не е законно
"Когато срещу теб има доказателства и повдигнати обвинения за извършени престъпления, тогава се внася делото в съда и там се коментира. Обвинението се повдига въз основа на доказателства. Министърът на вътрешните работи Цветанов, че нашепнал на ухото на някой - "Ти кажи така, пък аз ще добавя друго" или излязъл по телевизията и разправя - този е обвинен, онзи е обвинен, очевидно това не е законно", заяви бившият главен прокурор пред агенция "Кросс".
Той каза още, че му се вижда несериозно да съди Цветанов за клевета.
"Очевидно е, че той е претоварен, изнервен е. Той е голям началник, от него зависи много в държавата - и живота на гражданите, и представянето на България пред европейските институции. И вероятно е изморен от тази тежка, наистина, борба с организираната престъпност и заради това така ходи по телевизиите, по публични места и казва - този е извършил убийство, онзи е извършил други престъпления. Така не се прави. Да твърдиш, че някой е извършил престъпление, това трябва да почива на доказателства, другото е клевета. Малко съм учуден от това, което той прави, но очевидно, че сега е претоварен от работа. Но колкото и да са му тежки отговорностите, ще си позволя да го посъветвам - че не бива да разрешава на личните си чувства да му определят поведението, защото той има огромна власт и когато използва незаконно тази власт, става злоупотреба с власт - точно такъв е настоящият случай. Че някой е извършил убийство, се решава от съда с присъда, но въз основа на съответните доказателства", посочи Филчев.
"Цветанов търси медиен ефект"
"Вероятно се преследва определен ефект. Това ако гръмне по Европата - "Арестуваха главния прокурор за убийства", "Шеф на мафията"... Досега мълчах, но всяко нещо има разумни граници. Ако гръмне, само за това ще се говори. Първо - големи рейтинги ще се получат за тази политическа воля, решимост, непоколебимост, въпреки познанствата, въпреки приятелствата. Второ - смятам, че има такъв сценарий и той му е внушен на Цветанов от едно голямо посолство - американското. Те не за първи път си позволяват да злословят по мой адрес - нещо не им харесвам, някакви самолети, някакви оръжия... Тука смятат, че е Латинска Америка, не Европа. Станаха две причини - първата е, че ще има голям медиен ефект, ще му се ръкопляска, че е толкова смел и има толкова политическа воля да се бори с организираната престъпност и корупцията.
Второ - ще си изпълни задачката, която му е дадена. И трето, разбира се, няма да се говори за неговото имущество, макар че той даде обяснения. Има си компетентни органи, да го проверяват. Що се отнася до организираната престъпност - ако той се бори една година с нея и твърди, че сега е подложен на атаки от организираната престъпност, аз пък съм бил 7 години главен прокурор и на много по-големи, остри и продължителни атаки съм подложен", каза още Филчев.
"Не е имало възможността да се работи"
В началото на тази година, когато бе възобновено делото за убийството на Колев, софийският градски прокурор Николай Кокинов заяви, че трябва да има "кураж", за да има обвинения срещу поръчителите на убийството.
"Когато има публично оповестяване от близки до убитите, ние сме длъжни да положим всички усилия, за да изчистим абсолютно всякакви съмнения, дали дадената правоохранителна система не си е свършила работата", заяви Цветан Цветанов десет години след убийството на Георгиева и осем години след убийството на Колев.
"В контекста на всичко това, което беше говорено в публичното пространство от близки на убитите, естествено, че не изключвам и хипотезата за разследването на убийството на Колев и на адвокатката ямболската в посока, която всъщност ние трябва да я проверим. А именно дали има някаква съпричастност на Никола Филчев във всичко това, което се е случило. Не е имало възможността да се работи активно в пълния обем и задълбочения криминален анализ, което е трябвало да бъде направено и в момента на всичко това, което чухме и в ефира, и в националните телевизии от близките на г-н Колев и други лица, които са участвали в годините на прехода, ние все пак трябва да проверим всички възможни хипотези за евентуално поръчителство“, продължи министърът.
Цветанов каза, че не е присъствал на срещи между Нанка Колева и Бойко Борисов, но имал усещането, а и колегите му също, че Филчев е пречил на разследването.
"Това е нещо като усещане в колегите. Сами разбирате, че всичко това е усещането от невъзможността да си свършиш работата до край. Такова е усещането и в колегите, които работиха по Огнян Стефанов, който беше пребит. Това усещане е провокирано от това, което коментирахме преди малко. (Цветанов говори след участието си в кръгла маса за корупцията и организираната престъпност – бел. ред.) Симбиозата организирана престъпност, корупция и срастване на Октопода с държавния апарат", заяви Цветанов.
"След ферментацията в началото на годините на преход и липсата на адекватна политика за борба с организираната престъпност, ние създадохме подобни условия", каза още министърът.