Решението на магистратите от Софийския градски съд и Софийския апелативен съд да оправдаят днес съответно бившия министър на отбраната Николай Цонев и бившия изпълнителен директор на Държавния фонд "Земеделие" Асен Друмев подкопава още повече усилията на членката на ЕС България да се пребори с корупцията по върховете, коментира агенция Ройтерс в кореспонденция от София по повод на двете присъди от днешния ден.
Припомняйки обвиненията срещу Цонев и Друмев в тежки длъжностни престъпления при сключването на сделки, ощетили държавата с десетки милиона лева, Ройтерс добавя, че по-рано този месец двама бизнесмени (Пламен Галев и Ангел Христов - бел. ред.) също са били оправдани по обвинения, че са създали и ръководили престъпна група, занимаваща се рекет и принуда.
Правителството обвинява мудната и склонна към подкупи съдебна система, че бойкотира усилията му да се справи с корупцията. Магистратите и адвокатите от своя страна стоварват вината върху прокуратурата и полицията, които според тях не съумяват да съберат солидни доказателства, способни да издържат в съда, отбелязва Ройтерс.
Днешните присъди ще направят още по-трудно за десноцентристкото правителство на България да докаже пред Брюксел, че може да наложи върховенство на закона в страната, прогнозира Ройтерс.
ЕС, който ще публикува поредния си доклад за напредъка на България през юли 2011 г., вече даде да се разбере, че иска да види осъдителни присъди, за да се увери, че балканската държава възнамерява сериозно да се захване с изкореняване на корупцията.
Премиерът Борисов изрази вчера опасения, че липсата на осъдени ще окаже твърде негативен ефект върху доклада.
Ако България не успее да докаже напредък в борбата с корупцията, това може да застраши достъпа й до европомощи в размер на 11 милиарда евро, които би трябвало да получи до 2013 г. и да попари надеждите на българите да се присъединят към Шенгенското пространство, изтъква Ройтерс.
От: http://mediapool.bg/