Над 10 процента от народните представители не са взимали думата нито веднъж от началото на работата на този парламент. В т.нар. "парламентарна група на рибите" се оказват 16 депутати от ГЕРБ и 10 от ДПС, включително лидерът Ахмед Доган. Това сочат изследванията на доцент Лилия Методиева - създател на проекта "Граждански контрол на парламентаризма".
Според данни, изнесени на пресконференция в неделя, 195 пъти Народното събрание е действало в разрез със закона, приемайки текстове без кворум. От тях 30 пъти това е станало с гласовете на по-малко от 61 депутати.
Тези законови текстове могат да бъдат обжалвани в Конституционния съд. Сред тях е и Законът за местните данъци и такси, когато е поставен рекорд за 7 нарушения в един ден. Това е и денят, в който част от народните представители напуснаха пленарната зала, за да отидат промоцията на скъпи телефони, посочи Лилия Методиева.
На тези 16 депутати, хванали се в капана на медийния експеримент, им излезе прозвище, че са от "групата Vertu", на името на телефоните от по 6000 лв., които очакваха да получат като подарък.
Изследването на доц. Методиева, която е ръководител на катедра "Реторика" към Философския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски", е направено от началото на мандата на парламента до 10 декември тази година.
Методиева припомни, че думата "парламент" произлиза от френската дума "говоря" и в пленарната зала трябва да се дебатира, да се дискутира, за да има качествен законодателен процес.
"Парламентарна група на рибите" е имало във всяко Народно събрание и не е "запазена марка" на настоящото.
Методиева определи като постижение в 41-то Народно събрание прекратената практика за гласуване с чужди карти. За да бъде цялостна реформата в парламентаризма, трябва да се преустанови приемането на закони при нарушение на кворума, заяви Методиева.
Според нея, за да бъде "изчистен" начинът на гласуване, Конституционният съд трябва да бъде сезиран. Методиева възнамерява, ако това не се случи, тя да отнесе въпроса в Европейския съд за правата на човека в Страсбург.