Иво ИнджевПонеже наскоро едни защитници на съветското наследство в България ме заплашиха с изпращане в концлагера “Белене” (направиха си труда да сглобят цяло клипче с червени знамена и съветски маршове за тази цел) днес ключовите думи “Русия”, “съд” и “Белене” ми прозвучаха малко тревожно. Оказа се, че Русия искала да се оттегли от АЕЦ “Белене” и да съди България . Тревожно ли е това наистина или пък е знак, че можем и да се освободим сами – този път от Русия ( пък ако ще и да си платим за това в буквалния смисъл)?
Ето какво разпространи днес сайтът на в. “Дневник”:
Руската компания „Атомстройекспорт“ иска да се оттегли от проекта за изграждане на ядрената централа „Белене“, пише френският бизнес ежедневник „Ла трибюн“. Изданието се позовава на писмо на дружеството, което е изпратено до неговата компания майка – „Росатом“. В него ръководството на „Атомстройекспорт“ съветва компанията да се оттегли от проекта. В края на текста си все пак френският вестник изтъква, че това може да е само начин за натиск върху българското правителство за ускоряване на строежа на централата.
От „Росатом“ съобщиха пред „Дневник“, че няма да коментират писмото, защото то е вътрешен документ и до момента не са взели окончателно решение дали да се откажат от проекта. Написаното в писмото ще бъде разгледано като опция, в случай че не бъде постигнато подписването на 12-ото поред споразумение с България, за което двете страни преговарят в момента.
Потърсени за коментар, от българското Министерство на икономиката, енергетиката и туризма съобщиха, че няма да коментират нищо по темата, защото в момента прокуратурата и Националната следствена служба правят проверки в „Белене“. По неофициална информация представители на ведомството са се срещнали с представители на „Атомстройекспорт“ в средата на януари и двете страни не са могли да постигнат окончателно споразумение дали да бъде достроена „Белене“. Под въпрос е и подписването на 12-ото споразумение с руската „Атомстроекспорт“.
Икономическото издание пише, че политическите промени в средата на 2009 г., когато се смениха правителствата в България, са причина за сериозното охлаждане в отношенията между София и Москва. Първоначалната цена на ядрената централа е била 4 млрд. евро, но с индекса на инфлацията е достигнала до 6.4 млрд. евро, пише „Ла трибюн“.
Според „Росатом“ забавянето на централата ще донесе допълнителни разходи за „Атомстройекспорт“ и е мината пресечната точката, от която няма връщане назад към осъществяването на проекта. От вътрешен документ на руската компания става ясно, че „провалът на проекта – парадоксално, но факт, е нещо добро за „Росатом“, тъй като може да й донесе обезщетение от 200 млн. евро, а печалбата от централата би била 150 млн. евро“. Документът е бил разработен от директора по развитието на „Атомстройекспорт“. Според него има реална възможност оборудването за „Белене“ да бъде прехвърлено към турската атомна централа „Акию“, която е 100% собственост на „Росатом“.
По-рано тази сутрин от „Атомстройекспорт“ изпратиха съобщение до българските медии, в което изказват увереността си, че централата ще бъде достроена.”
Забележителен “маньовър”, нали! И което е най-интересно, не за първи път Русия се опитва да шантажира България с турски козове. При създалото се напрежение около усилията на българите за извършат съединението си, увенчало се с неочакван за Русия успех през 1885 г., империята- освободителка се е опитвала да подбуди Турция да си върне половин България, така като успешно е подшушнала на сръбския крал Милен да се опита- и в двата случая неуспешно.
Повече подробности около този и други подобни братски жестове на Русия – в новата ми книга.
Блогът на Иво Инджев - http://ivo.bg/