Г-н Сандов, 25 години след катастрофата в Чернобилската АЕЦ как смятате – трябва ли човечеството да се откаже изцяло от използването на атомна енергия?
Безспорно да. Имаме всички анализи, данни и факти, които показват, че това е най-опасната индустрия, създавана някога. Тя борави с изключително високо радиоактивни и опасни елементи, има висок риск, монополизира и централизира енергийния пазар и работи на тъмно. Ние не знаем какво се случва. Виждаме как определени правителства или индустриални компании успяват да скрият важна за хората информация – не само от Чернобил, но и сега от Фукушима. Имаме стотици хиляди жертви от аварията в Чернобилската АЕЦ. Аз бих казал – катастрофата в Чернобил. Имаме АЕЦ ”Фукушима”, която в следващите години ще даде изключително много жертви, свързани със заболяванията в резултат на повишена радиация.
На този етап имаме сравнително малко информация за истинската картина в изтичане на радиация от АЕЦ ”Фукушима”….
Ние нямахме никаква за Чернобил, когато се случи. Определено, когато говорим за ядрена енергетика, трябва да знаем, че отпадъците от нея и въобще елементите, с които тя работи, се нуждаят от 100 000 години за разпад, за да бъдат те безопасни. 100 000 години, в които човечеството ще трябва да съхранява радиоактивните отпадъци, да плаща за тях.
А готово ли е човечеството, световната индустрия за широко и повсеместно използване на алтернативните източници на енергия? Така че те изцяло да заменят и атомната енергетика? Колко време ще трябва, за да започне използването във всички отрасли на слънчева и вятърна енергия, например?
Възобновяемите енергийни източници (ВЕИ), към които се отнасят и слънчевата, и вятърната енергия, реално са безплатни. И ние само трябва да приложим технологиите, за да ги използваме. Има достатъчно сценарии, има достатъчно примери вече от развити страни по света, където възобновяемите енергийни източници заместват конвенционалните източници. И определено мога да кажа, че те не са въпрос на бъдеще. Те са въпрос на настояще. Друг е въпросът дали правителствата имат ясната идея да го направят. Защото тук има нещо много основно – ВЕИ дават независимост на домакинствата. Това означава, че вече няма държавата да произвежда и продава енергията. Тя ще стане играч, както всеки един, който може да произвежда тази енергия и да я продава на другите.
В тази връзка, според вас, кой е основният проблем на България относно използването на ВЕИ?
Ами, именно този – страната продължава да държи на монополизацията и на своята енергийна зависимост. Защото 83 процента от нашите енергийни източници са внос. Ние страдаме от енергийна бедност. Малко хора си дават сметка за това. Защото си мислят, че щом са им ниски сметките, означава, че са богати, но реално не е така. А ние всъщност сме изключително енергийно зависими. Можем да си спомним времето, когато ни спряха газа и какво се случи в България. Ето в такава зависимост можем да изпаднем във всеки един следващ момент.
И когато говорим за ВЕИ, трябва да знаем, че това е настоящето. България има изключително богат ресурс – слънчевата енергия, биомасата, геотермалната енергия. А да не говорим, че с т.нар. умни мрежи, когато ти произвеждаш една енергия на място и не се налага да я транспортираш… Защото сега транспортираме на стотици километри ядрената енергия от АЕЦ ”Козлодуй”. 30 процента от нея отиват да топли гаргите. Защото енергията се губи при самия пренос. Така че умните мрежи, които знаят кога има нужда от производство на енергия и тя се произвежда от източници, които могат да бъдат смесени, защото не говорим само за един източник. Да, вярно е, че слънцето грее само през деня. Обаче през нощта можем да се отопляваме чрез геотермалната енергия, която е под нас и тя е постоянна.
Вие сте сред организаторите на протестите срещу изграждането на АЕЦ ”Белене”. Доколкото стана ясно, хората в самото Белене са разделени на две групи – твърдо “за” и “против” строителството.
Да, действително хората в Белене са разделени на две. Не можем да ги виним, защото те просто нямат информация и постоянно получават заблудите, че ако централата в Белене се построи, едва ли не техният район ще стане икономически богат, проспериращ. А реално не е така. Те ще трябва да забравят за земеделие, защото цената на техния продукт ще спадне много. Те трябва да забравят за природния парк, за историческите паметници, които посрещат туристи, защото никой турист няма да ходи в природен парк, в чийто център има ядрена централа. Те трябва да забравят за всички онези отрасли, които могат да развиват в момента. И трябва единствено да се съсредоточат върху това, че някаква част от тях ще работят по време на строителството на централата. И само това. Целият риск остава за тях.
Ядрените отпадъци остават за тях. Ниската себестойност на продукцията от района остава за тях. Може би, ако те имат тази информация, ако имат реална представа за ситуацията, няма да има такава подкрепа. Обикновено местата, в които се предвижда изграждане на АЕЦ, са много против това. Но в България не е така. Аз поставям като риторичен въпрос и това – възможно ли е кметът на Белене да казва, че в хилядолетната история на града няма земетресение?! След като площадката се намира между Белене и Свищов, където при земетресението през 1977 г. загинаха 120 души. Нима си мисли, че земетресението се ограничава в рамките на няколко километра?!
Защо толкова малко хора има на вашите протести срещу ядрената енергия, срещу строителството на АЕЦ ”Белене”?
Отдавам го на това, че за всички протести вече много малко хора тръгват. Хората са апатични, уморени, отчуждени въобще. Защото много дълги години биват лъгани, че нещо се променя, че нещо се случва. А реално се сменят само лицата, не и политиките. И това е част от причината. А другата причина е, че напоследък българите изключително много са се вглъбили в своята собствена черупка.